KESFET

Yürünmesi Gereken Bir Yol: The King’s Trail

Kungsleden olarak da bilinen King’s Trail, İsveç’in en uzun ve en ünlü yürüyüş parkurudur. 440 km uzunluğundaki bu rota Avrupa’nın en eski yürüyüş yollarından biridir ve Avrupa’nın en büyük yaban bölgelerinden birisi olan Lapland’ın içinde kalır. Tüm parkurun tamamlanması yaklaşık bir ay sürer, ancak bölümlere ayrılmış olduğundan yürüyüşünüzün uzunluğunu kendiniz seçebilirsiniz. Abisko ile Nikkaluokta arasında uzanan en popüler bölüm yaklaşık 105 km uzunluğundadır ve 10-12 gün civarında tamamlanır. Burası, İsveç’in en yüksek dağlarının muhteşem manzarasına şahit olabileceğiniz bir yerdir.

King’s Trail – Kunngsleden (Kralın Yolu), İsveç

Yol 19. yüzyılın sonunda, İsveç Turizm Derneği tarafından hazırlanmış ve hizmete sokulmuştur. Bu kadar yıldır kullanıyor olması sonucu da, çok iyi bir işaretleme ve organizasyon altyapısına sahiptir. Yolun çok az bir bölümünde çadıra ihtiyaç vardır. Çoğu yerde yürüyüşçülerin konaklaması için planlanmış olan yerlerde düşük ücretlere konaklamak mümkündür. Ancak bu kulübelerde elbette konfor aramamak önemlidir. Ayrıca pek çok kulübede, gıda, içecek, ocak yakıtı gibi temel ihtiyaçları giderecek malzemelere de erişmek şansı vardır.

Ancak bir hatırlatma kış sezonunda bu evlerde verilen hizmetler sona ermektedir. Sadece acil durumlarda yürüyüşçülerin korunabilmesi açısından tek bir oda açık bırakılmaktadır.Kış sezonu Şubat ayının sonunda başlar ve Nisan sonu veya Mayıs ortasına kadar sürer.

King’s Trail’de yürüyüşe nereden başlamalı?

En popüler ve en kuzeydeki bölüm olan Abisko’dan Nikkaluokta’ya yürüyüş yapmayı seçerseniz, yürüyüşünüze STF Abisko Turiststation’da başlar ve güneye doğru ilerlersiniz.

Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısında olmasına rağmen, King’s Trail temel tecrübeye sahip her düzeyde yürüyüşçü için uygundur. Ancak yine de bu yolda, kötü hava koşulları nedeniyle kış sezonunda yürünmesi tavsiye edilmez. Doğa yürüyüşü ve hayatta kalma becerileri konusunda yeterince deneyiminiz yoksa bir çok firma tarafından planlanan rehberli bir tura katılmanız tavsiye edilir. Ayrıca kışın belli dönmelerde bölgede kayak yapmanız için de organizasyonlar yapılmaktadır.

Yol hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz.

Detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: The King’s Trail has something for everyone; https://visitsweden.com

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu