Yürünmesi Gereken Bir Yol: The King’s Trail

The King’s Trail – Kunngsleden (Kralın Yolu), İsveç‘in kuzeyinde, Abisko ve Hemavan arasında, 440 km. lik Avrupa’nın en eski yürüyüş yollarından biridir ve Avrupa’nın en büyük yaban bölgelerinden birisi olan Lapland içinde kalır.

Yol 19 yüzyılın sonunda, İsveç Turizm Derneği tarafından hazırlanmış ve hizmete sokulmuştur. Bu kadar yıldır kullanıyor olması sonucu da, çok iyi bir işaretleme ve organizasyon altyapısına sahiptir. Yolun çok az bir bölümünde çadıra ihtiyaç vardır. Çoğu yerde yürüyüşçülerin konaklaması için planlanmış olan yerlerde düşük ücretlere konaklamak mümkündür. Ancak bu kulübelerde elbette konfor aramamak önemlidir.

Ayrıca pek çok kulübede, gıda, içecek, ocak yakıtı gibi temel ihtiyaçları giderecek malzemelere de erişmek şansı vardır.

Ancak bir hatırlatma kış sezonunda bu evlerde verilen hizmetler sona ermektedir. Sadece acil durumlarda yürüyüşçülerin korunabilmesi açısından tek bir oda açık bırakılmaktadır.Kış sezonu Şubat ayının sonunda başlar ve Nisan sonu veya Mayıs ortasına kadar sürer.

Bu yolda, kötü hava koşulları nedeniyle kış sezonunda yürünmesi tavsiye edilmez. Doğa yürüyüşü ve hayatta kalma becerileri konusunda yeterince deneyiminiz yoksa bir çok firma tarafından planlanan rehberli bir tura katılmanız tavsiye edilir. Ayrıca kışın belli dönmelerde bölgede kayak yapmanız için de organizasyonlar yapılmaktadır.

Yol hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu