Yürünmesi Gereken Bir Yol: The King’s Trail

Kungsleden olarak da bilinen King’s Trail yani Kralların Yolu, İsveç’in en uzun ve en ünlü yürüyüş parkurudur. 440 km uzunluğundaki bu rota Avrupa’nın en eski yürüyüş yollarından biridir. Ayrıca da Avrupa’nın en büyük yaban bölgelerinden birisi olan Lapland’ın içinde kalır.

Tüm parkurun tamamlanması yaklaşık bir ay sürer. Ancak bölümlere ayrılmış olduğundan yürüyüşünüzün uzunluğunu kendiniz de seçebilirsiniz. Abisko ile Nikkaluokta arasında uzanan en popüler bölüm yaklaşık 105 km uzunluğundadır ve 10-12 gün civarında tamamlanır. Burası, İsveç’in en yüksek dağlarının muhteşem manzarasına şahit olabileceğiniz bir yerdir.

kral yolu
King’s Trail – Kunngsleden (Kralın Yolu), İsveç

Yol 19. yüzyılın sonunda, İsveç Turizm Derneği tarafından hazırlanmış ve hizmete sokulmuştur. Bu kadar yıldır kullanıyor olması sonucu da, çok iyi bir işaretleme ve organizasyon altyapısına sahiptir. Yolun çok az bir bölümünde çadıra ihtiyaç vardır. Çoğu yerde yürüyüşçülerin konaklaması için planlanmış olan yerlerde düşük ücretlere konaklamak mümkündür. Ancak bu kulübelerde elbette konfor aramamak önemlidir. Ayrıca pek çok kulübede, gıda, içecek, ocak yakıtı gibi temel ihtiyaçları giderecek malzemelere de erişmek şansı vardır.

Ancak bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Sonucunda kış sezonunda bu evlerde verilen hizmetler sona ermektedir. Sadece acil durumlarda yürüyüşçülerin korunabilmesi açısından tek bir oda açık bırakılmaktadır. Kış sezonu ise Şubat ayının sonunda başlar ve Nisan sonu veya Mayıs ortasına kadar sürer.

kral yolu 2
King’s Trail’de yürüyüş yaparken mutlaka yağmurla karşılaşacaksınız, bu nedenle sağlam bir çift su geçirmez yürüyüş botu, ceket ve pantolon listenizde ilk sırada yer almalıdır.

King’s Trail’de yürüyüşe nereden başlamalı?

En popüler ve en kuzeydeki bölüm olan Abisko’dan Nikkaluokta’ya yürüyüş yapmayı seçerseniz, yürüyüşünüze STF Abisko Turiststation’da başlar ve güneye doğru ilerlersiniz.

kral yolu1
King’s Trail boyunca birçok alanda kamp yapmanıza izin verilir, ancak bazen iyi yerler bulmak zor olabilir. Sizden önce birçok yürüyüşçünün kamp kurduğu yerleşik kamp alanlarını tercih ederseniz, tundraya sebepsiz yere zarar vermek zorunda kalmazsınız.

Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısında olmasına rağmen, King’s Trail temel tecrübeye sahip her düzeyde yürüyüşçü için uygundur. Nispeten düşük rakımlar ve oldukça düz arazi, bakımlı yürüyüş parkurlarıyla birleştiğinde, rotayı çoğu insan, hatta çocuklar için uygun hale getirir. Ancak yine de bu yolda, kötü hava koşulları nedeniyle kış sezonunda yürünmesi tavsiye edilmez. Doğa yürüyüşü ve hayatta kalma becerileri konusunda yeterince deneyiminiz yoksa bir çok firma tarafından planlanan rehberli bir tura katılmanız tavsiye edilir. Ayrıca kışın belli dönmelerde bölgede kayak yapmanız için de organizasyonlar yapılmaktadır.


Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.


Detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: The King’s Trail has something for everyone; https://visitsweden.com

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu