Doğada Vakit Geçiremiyorsanız Yeşile Bakın – İyi Gelecektir!

Masa başında, şehir merkezinde çalışıyor olsanız ve doğada vakit geçirmeye fırsatınız olmasa bile, görüş alanınızın içinde doğal şeylerin yer alması ruh sağlığınıza olumlu katkı sağlayacaktır. Hatta sadece yeşile bakmak bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

yesile bakmak
Yeşil görmenin giderek zorlaştığı günümüzde arada bir pencereyi açıp yeşile bakmayı ihmal etmeyelim.

Doğada vakit geçirmenin zihinsel sağlığımıza ve refahımıza fayda sağladığını uzun zamandır biliyoruz. Ancak yeni bir çalışma, bu avantajı elde etmek için illaki doğada olmanız gerekmediğini de gösteriyor. Çalışma göz takibi teknolojisini kullanarak doğal ve yapay unsurlara odaklanmanın ruh sağlığını nasıl etkilediğini araştırdı.

Çalışmada katılımcılar rastgele üç gruptan birine atandı. Gruplardan biri ağaçlar gibi doğal unsurlara (yeşil grup), diğeri binalar gibi insan yapımı unsurlara (gri grup) ve sonuncusu da her ikisinin bir karışımına odaklandı.

doga
Katılımcıların az çok baktığı alanları gösteren bir ısı haritası.

Her katılımcı, deney esnasında 45 dakikalık rehberli bir yürüyüşe dahil oldu ve bu esnada özel gözlükler taktı. Bu gözlükler katılımcıların yürüyüş boyunca nereye baktıklarını kaydederek araştırmacıların yeşil (doğal) veya gri (insan yapımı) unsurlara odaklanarak harcanan zaman miktarını ölçmelerine olanak sağladı. Yürüyüş rotası doğal veya insan yapımı unsurları vurgulamak üzere tasarlanmıştı ve on belirlenmiş durak noktasını içeriyordu.

Yürüyüşten önce ve sonra katılımcılar, ruh hallerini, kaygı düzeylerini ve yürüyüşün onarıcı niteliğini değerlendiren anketleri tamamladılar. Sonuçlar çarpıcıydı.

Yeşil unsurlara daha fazla odaklanan katılımcılar, gri unsurlara odaklananlara kıyasla ruh hallerinde önemli iyileşmeler ve kaygılarında azalmalar bildirdiler. Ayrıca yürüyüşten sonra daha yüksek seviyelerde olumlu duygular ve daha düşük seviyelerde kaygı gösterdiler. Bu esnada kendilerini daha tazelenmiş ve gençleşmiş hissettiklerini bildirdiler.

Buna karşılık, gri grupta bu gelişmeler görülmedi ve karma grupta orta düzeyde sonuçlar elde edildi; bu da doğaya kısmen odaklanmanın bile faydalı olabileceğini gösteriyor.

Doğada Vakit Geçirmek Kolaydır

doga 1
Artan kentleşme ve kırsal nüfusun şehirlere göçü, modern zamanlarda kentte yaşayanların sayısını dramatik bir şekilde toplam nüfusun %50’sinin üzerine çıkardı. Kentsel ortamda daha yüksek ücretlere ve (bazen) daha iyi eğitim koşullarına sahip olunsa da bunun istenmeyen bir getirisi stres ve bunun sonucunda ortaya çıkan zihinsel sağlık sorunları. Çözüm ise doğa yürüyüşü gibi gözüküyor.

Bu bulguların kentsel planlama ve ruh sağlığı uygulamaları için önemli çıkarımları vardır. Doğada vakit geçirmenin sağlığımız ve refahımız için iyi olduğu fikri pek de yeni değildir. Sonucunda her ne kadar günümüzde zor olsa da ebeveynler nesillerdir çocuklarına “dışarıda oyna, sana iyi gelir” diyor.

Ayrıca önceki bir araştırma da haftada en az iki saat doğada vakit geçiren kişilerin doğada hiç vakit geçirmeyen kişilere göre daha sağlıklı ve mutlu olduğunu göstermişti.

Bu nedenle doğal unsurları içeren ve doğayla görsel etkileşimi teşvik eden kentsel alanlar tasarlamak, şehir yaşamının ruh sağlığı yükünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Kolay olmasa da planlamacılar insanların durup doğal güzelliğin tadını çıkarmasını sağlayacak yeşil alanlara, ağaçlı sokaklara, parklara ve göletlere öncelik verebilirler.

Bu çalışma, zihinsel sağlığınızı güçlendirmenin kolay bir yolunu öneriyor: ağaçlara, çiçeklere ve diğer doğal unsurlara daha fazla zaman ayırın. İster günlük işe gidiş geliş sırasında, ister parkta yürüyüş yaparken veya hafta sonu yürüyüşü yaparken, bakışınızı bilinçli bir şekilde doğaya yöneltmek, kendinizi nasıl hissettiğinizde önemli bir fark yaratabilir.


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Fleming, Whitney & Rizowy, Brian & Shwartz, Assaf. (2024). The nature gaze: Eye‐tracking experiment reveals well‐being benefits derived from directing visual attention towards elements of nature. People and Nature. 1-17. 10.1002/pan3.10648.
  • Simply looking at greenery can boost mental health – new research. Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2024. Kaynak site: Conversation. Bağlantı: Simply looking at greenery can boost mental health – new research

Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu