KÜLTÜR

Bodrum’u Sevdiren Adam: Halikarnas Balıkçısı

Yokuşbaşı’na geldiğinde

Bodrum’u göreceksin,

Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.

Senden öncekiler de böyleydiler,

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…

Cevat Şakir ya da herkesin onu tanıdığı adıyla Halikarnas Balıkçısı…

17 Nisan 1890 tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin  Girit’te doğar. Gençlik yıllarını İstanbul’da geçirir. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Yeni Çağlar Tarihi okumak üzere Oxford Üniversitesi’ne gider. 1913 yılında ilk evliliğini İtalyan Agnesia Kaferia ile yapar. 1914 yılında babasıyla tartıştığı sırada elindeki silah patlar ve babasını öldürür. Bu nedenle 15 sene kürek cezasına çarptırılsa da 7 yılın sonunda yakalandığı verem hastalığı nedeniyle salıverilir. Bu hapis cezası Cevat Şakir’in son cezası olmayacaktır.

Cevat Şakir hapisten çıktıktan sonra gazetecilik ve resim işleriyle daha yakından ilgilenmeye başlar. Birçok değişik gazetede bir yandan yazılar yazarken diğer yandan resim ve karikatürler çizer. Aslında bu gazetecilik sevdası, yazı yazma isteği hayatını değiştirecektir.

Cevat Şakir, dört asker kaçağının kadersizliğiyle ilgili olarak Hüseyin Kenan takma adıyla kaleme aldığı 13 Nisan 1925 tarihli “Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler” başlıklı öyküsünden ötürü İstanbul İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır. “Memlekette isyan bulunduğu sırada, askeri isyana teşvik edici yazı yazmak” tan suçlu bulunur. Mahkeme başkanı Ali Çetinkaya tarafından idama mahkûm edilmek istenirse de, Kılıç Ali Bey’in önerisiyle kalebentlikle Bodrum’a sürülür ve üç yıllık sürgünlüğünün yarısını Bodrum’da tamamlar.

Hayatında ilk defa Bodrum’a giden Cevat Şakir, oraya aşık olur. En kısa zamanda ailesini de yanına aldırmak için çalışmalara başlar. Bodrum o tarihlerde her ne kadar gelişmemiş olsa da bugünkü halini almasında Cevat Şakir’in büyük payı vardır. Çiçeklerinden ağaçlarına, sokaklarından sahillerine kadar her şeyiyle ilgilenir Bodrum’un Cevat Şakir. En çok da Bodrum’un balıkçılarıyla. Kendisinin de en sevdiği uğraş olan balıkçılıkla zamanını geçirir Bodrum’da. Zaten Cevat Şakir de Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı olur.

Cezasının kalanını İstanbul’da tamamladıktan sonra tekrar döner Bodrum’a Halikarnas Balıkçısı, ömrünün hemen hemen 25 senesini Bodrum’da geçirir. Bir nevi evliliğe dönmüştür; artık Bodrum Halikarnas Balıkçısı olmadan, Halikarnas Balıkçısı da Bodrum olmadan anılamaz hale gelmişlerdir.

Edebi anlamda da en güzel eserlerini Bodrum’da yazmıştır Balıkçı. Romana denizi taşımış, Bodrum’la ve denizle tanışmamış kimselere orayı sevdirmeyi başarmıştır. Bodrum’da iken ikinci eşi Hamdiye hanımdan ayrılır ve göçmen bir ailenin kızı olan Hatice hanım ile evlenir. Çocukları büyüdükçe Bodrum’da eğitim alamaz hale gelirler. Çocuklarının eğitimi için Bodrum’dan ayrılır Halikarnas Balıkçısı ve İzmir’e taşınır. Sık sık çok sevdiği Bodrum’unu ziyarete gitse de bir daha temelli olarak yerleşmez; ta ki vasiyet ettiği üzere cenazesi Bodrum’a 1973 yılında Bodrum’a defnedilene kadar.

Hayatı boyunca – her ne kadar dönemin en varlıklı ailelerinden birine doğmuş olsa da – ihtişamdan ve şaşaadan uzak yaşamıştır. Mezarı da hayatına uygun olarak, Bodrum’un en güzel tepelerinden birinde, sade bir baş taşı ve etrafına dizilen taşlarla yapılmıştır. Üzerinde sadece Merhaba’ Halikarnas Balıkçısı yazar…

Kendisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere, ya da onun kaleminden Bodrum’u gezmek isteyenlere otobiyografisi Mavi Sürgün’ü, en güzel romanlarından olan Aganta Burina Burinata’yı kesinlikle öneririm.

Arda Akıncı

Editör Notu: Yazı kısaltılarak eklenmiştir. Tamamını okumak için bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://www.gazetebilkent.com/2015/04/18/halikarnas-balikcisi-romani-ve-bodrumu-sevdiren-adam/


KAYNAKCA

Bodrum Yarımada Haberi, Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı (1890 – 1973)

Halikarnas Balıkçısı, Mavi Sürgün

İlknur Hatice Orman, ‘Merhaba’ Halikarnas Balıkçısı

Nurten Bengi Aksoy, 13 Maddeyle Bodrum Aşığı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Listelist

Sabah Gazetesi, Cevat Şakir Kabaağaçlı – Halikarnas Balıkçısı Bodrum’da Anıldı (17.4.2015)

TRT Haber, Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir? (17.4.2015)

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu