Sentinel Adası: Modern İnsanın Ayak Basamadığı Tek Yer

Kuzey Sentinel Adası Bengal Körfezi’nde yer alan ve dünyanın geri kalanıyla iletişim kurmayı şiddetle reddeden bir kabileye ev sahipliği yapan “modern “insan”ın ayak basamadığı bilinen tek kara parçası.

Kuzey Setinel Adası, Bengal Körfezi’nde Myanmar ve Endonezya arasında yer alan ve modern dünyayla iletişim kurayı şiddetle reddeden bir kabileye ev sahipliği yapan bir ada. Ada üzerinde yaşayan ve 60 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülen kabile daha önce bir çok kez adaya yaklaşmaya çalışanları öldürmesiyle ün salmış.

Öyle ki ada “modern insan”ın en çok merak ettiği ama ayak basmaya da cesaret edemediği bilinen tek kara parçası.

Şu ana dek yer yüzünde medeniyetle bağ kurmayan ve izole bir şekilde yaşamını sürdüren yüze yakın kabile olduğu sanılıyor. Ancak Setinel Adası’nda yaşayan kabile, belki de aralarında medeniyeti kendini uzak tutmak için en korkunç yöntemler kullananı. Zira adanın karasularına yaklaşıp da sağ salim geri dönmek pek mümkün olmuyor.

Ada, resmi olarak Hindistan’a ait. Buna rağmen Hindistan bile adaya yaklaşma, araştırma yapma, elçi gönderme cesaretini gösteremiyor. Geçmişte benzeri girişimleri acı şekilde sonlanan Hindistan, adayı artık yalnızca havadan gözlemliyor. Ancak uçak ve helikopterler de saldırıya maruz kalmıyor değil.

Peki geçmişte ne oldu da gözü kara medeniyet bu adaya yaklaşmaya cesaret bile edemiyor?

İşte Setinel Adası’na kötü şöhretini kazandıran acı deneyimler:

1896 yılında Hindu bir mahkum hapishaneden kaçarak eğreti bir salın üzerinde Setinel Adası sularına yaklaştı. Ancak mahkum kötü bir şansa sahipti. Zira ada yerlileri onu hiç de hoş karşılamadı. Mahkum, bir kaç gün sonra bir plajda sayısız ok yarasıyla ve boğazı kesilmiş bir biçimde bulundu.

1981 yılının 2 Ağustos’unda, Primmrose isimli bir gemi Setinel kıyısında karaya oturdu. Mürettebat çok geçmeden kumsalda ellerindeki okları ve mızrakları gemiye doğrultmuş adamlar farketti. Kaptan, telsizden yardım istedi ancak herhangi bir cevap alamadı. Mürettebati gemiden inmeme ve dalgalı denizde bekleme kararı aldı ve bir kaç gün sonra helikopterle kurtarıldı.

2004 yılında Hint Okyanus’unda meydana gelen deprem felaketinin ardından Hindistan hükümeti Sentinelli kabileyi kontrol etmek amacıyla bir helikopter gönderdi. Helikopter, tüm komşu kıyılar depremden ağır bir şekilde etkilenmişken enteresan bir biçimde Setinel’in hiç etkilenmemiş olduğunu gözlemledi.Tabii gözlem yapmak için alçalan helikopter, yerlilerin fırlattıkları taş ve oklardan da nasibini aldı.

2006 yılının 26 Ocak’ındaysa bölgede yasadışı balıkçılık yapan iki adamın yolu Setinel’e düştü. Yerliler tarafından öldürülen iki adamın cansız bedenini almak için gelen helikopter ise taş ve ok selinden karaya yaklaşamadı.

Tüm bunlardan sonra Hindistan hükümeti adaya 3 milden daha fazla yaklaşmayı yasakladı.

Setinelli kabile hakkında edinilmiş sayılı bilgi ise şöyle: Kabilenin 60.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu ve adaya Afrika’dan göçmüş olabileceği düşünülüyor.

Setinel Adası’nın görüntülerine şu ana dek yalnızca Amerikan Uzay ve Havaclık Dairesi (NASA) ulaşabildi. Hindistan hükümeti pek çok kez ada yerlileriyle iletişim kurmaya çalıştı. Ancak helikopterleri de saldırıya uğradı.

Uluslararası Kurtuluş Organizasyonu’n direktörü Stephen Corry’nin yaptığı açıklamalara göre adada yaşayan yerliler, dış dünya tarafından tehdit edilmeye de yaklaşmaya çalışanları pişman etmeye de devam ediyor. Ancak tüm bunlara rağmen son derece sağlıklı yaşam koşullarına da sahipler.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu