KÜLTÜR

Sentinel Adası: Modern İnsanın Ayak Basamadığı Tek Yer

Kuzey Sentinel Adası, Bengal Körfezi’nde Myanmar ve Endonezya arasında yer alan ve modern dünyayla iletişim kurayı şiddetle reddeden bir kabileye ev sahipliği yapan bir ada. Ada üzerinde yaşayan ve 60 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülen kabile daha önce bir çok kez adaya yaklaşmaya çalışanları öldürmesiyle ün salmış.

Şu ana dek yer yüzünde medeniyetle bağ kurmayan ve izole bir şekilde yaşamını sürdüren yüze yakın kabile olduğu sanılıyor. Ancak Sentinel Adası’nda yaşayan kabile, belki de aralarında medeniyeti kendini uzak tutmak için en korkunç yöntemler kullananı. Zira adanın karasularına yaklaşıp da sağ salim geri dönmek pek mümkün olmuyor.

Ada, resmi olarak Hindistan’a ait. Buna rağmen Hindistan bile adaya yaklaşma, araştırma yapma, elçi gönderme cesaretini gösteremiyor. Geçmişte benzeri girişimleri acı şekilde sonlanan Hindistan, adayı artık yalnızca havadan gözlemliyor. Ancak uçak ve helikopterler de saldırıya maruz kalmıyor değil.

Sentinel Adası’na kötü şöhretini kazandıran acı deneyimle:

1896 yılında Hindu bir mahkum hapishaneden kaçarak eğreti bir salın üzerinde Sentinel Adası sularına yaklaştı. Ancak mahkum kötü bir şansa sahipti. Zira ada yerlileri onu hiç de hoş karşılamadı. Mahkum, bir kaç gün sonra bir plajda sayısız ok yarasıyla ve boğazı kesilmiş bir biçimde bulundu.

1981 yılının 2 Ağustos’unda, Primmrose isimli bir gemi Sentinel kıyısında karaya oturdu. Mürettebat çok geçmeden kumsalda ellerindeki okları ve mızrakları gemiye doğrultmuş adamlar fark etti. Kaptan, telsizden yardım istedi ancak herhangi bir cevap alamadı. Mürettebatı gemiden inmeme ve dalgalı denizde bekleme kararı aldı ve bir kaç gün sonra helikopterle kurtarıldı.

2004 yılında Hint Okyanus’unda meydana gelen deprem felaketinin ardından Hindistan hükümeti kabileyi kontrol etmek amacıyla bir helikopter gönderdi. Helikopter, tüm komşu kıyılar depremden ağır bir şekilde etkilenmişken enteresan bir biçimde Sentinel hiç etkilenmemiş olduğunu gözlemledi. Tabii gözlem yapmak için alçalan helikopter, yerlilerin fırlattıkları taş ve oklardan da nasibini aldı.

2006 yılının 26 Ocak’ındaysa bölgede yasadışı balıkçılık yapan iki adamın yolu Sentinel düştü. Yerliler tarafından öldürülen iki adamın cansız bedenini almak için gelen helikopter ise taş ve ok selinden karaya yaklaşamadı. Tüm bunlardan sonra Hindistan hükümeti adaya 3 milden daha fazla yaklaşmayı yasakladı.

Sentinel adasında yaşayan kabilenin 60.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu ve adaya Afrika’dan göçmüş olabileceği düşünülüyor. Sentinel Adası’nın görüntülerine şu ana dek yalnızca Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ulaşabildi. Hindistan hükümeti pek çok kez ada yerlileriyle iletişim kurmaya çalıştı. Ancak helikopterleri de saldırıya uğradı.

Sentinel Adası Sakinleri İle Tek iletişim Kurabilen Kişi Bir Kadındı!

Antropolog Madhumala Chattopadhyay Ocak 1991’de araştırma çalışmasının bir parçası olarak Sentinel Adası keşif ekiplerinden birine katılma şansını elde etti. Bir kadının varlığı ada halkının davranış biçimini oldukça değiştirmiş gibi gözüküyor.

Bu resim, Madhumala Chattopadhyay ve ekibinin Sentinel kabilesiyle ilk dostane temasını gösteriyor

Şu anda Hindistan Sosyal Adalet ve Güçlendirme Bakanlığı’nda çalışan Chattopadhyay, bir daha bu adalara geri dönmedi. Bunun nedeni sorulduğunda ise verdiği cevap basitti. “Onlar yüzyıllardır adalarda sorunsuz yaşıyorlar. Sorunları, yabancılarla temasa geçtikten sonra başladı. Ada kabilelerinin kendilerini korumak için yabancılara ihtiyacı yok, ihtiyaçları olan tek şey yalnız bırakılmak.

İleri okumalar: Meet the first woman to contact one of the world’s most isolated tribes; https://www.nationalgeographic.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu