Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

“Dünyanın en küçük ülkesi hangisidir?” sorusunun cevabını merak ederseniz, ülkelerin yüzölçümüne ya da nüfus yoğunluğuna bakmak isteyebilirsiniz. Bu durumda cevap her iki şekilde de aynıdır: Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’dır. Yapılan ölçümlere göre yüz ölçümü 0,44 km2‘dir. Tiber Nehri’nin batı kıyısında yer alan Vatikan Şehri’nin sınırı İtalya tarafından karayla çevrilidir.

Buranın orijinal adı Vatican City biçimindedir. Bu nedenle adına bakarak burasını Roma’ya bir şehir biçiminde düşünmek genelde yaygın rastlanan bir yanılgıdır. Ayrıca burası Roma Katolik Kilisesi’nin genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak Vatikan, 1929’da İtalya Başbakanı Benito Mussolini ve Papa Pius XI tarafından imzalanan Lateran Antlaşması ile bağımsız bir devlet ilan edildi. Bu antlaşmayla Papalık, başkenti Roma olan İtalya devletini tanırken, İtalya da Papalığın Vatikan Kenti Devleti üzerindeki egemenliğini onayladı. Bu sayede de Papa’nın tam bağımsızlığı güvence altına alınmış oldu.

rome 1945033 960 720
1377’den beri Katolik Kilisesi’nin papasının resmi koltuğu olan Vatikan, 1929’daki Lateran Antlaşması’na kadar bağımsız bir devlet ilan edilmedi. Görselde gördüğünüz Aziz Petrus Meydanı, Vatikan devleti ve şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolikin ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir. 

Dünyanın En Küçük Ülkesi Olan Vatikan Hakkında Biraz Daha Bilgi Edinelim

Vatikan ülkesinde İtalyanca ve Latince dilleri kullanılır. İtalya ülkesi vatandaşları Vatikan’a vizesiz bir şekilde giriş yapabilir. Küçük de olsa kendi postanesi, telefon sistemi, radyo istasyonu, bankacılık sistemi ve hatta kendi para birimi olan Vatikan Euro’su vardır. Burada yüzde 75’i din adamlarından oluşan yaklaşık 800 kişi yaşamaktadır.

Vatikan gerçek bir ülke olsa da, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmamaktadır. Bunun yerine, kalıcı, üye olmayan bir gözlemci olarak kabul edilir; bu, BM Genel Kurulu’nda oturmaya ve BM hizmet ve avantajlarının çoğuna erişmeye uygun olduğu anlamına gelir, ancak oy kullanamaz. 

Aslında bu durum biraz da Vatikan’ın tercihi ile ilişkilidir. Uzmanlar, Papa’nın uluslararası politikalara doğrudan müdahale etmek istemediği için üyelikten kaçındığını düşünmektedir.

Dünyanın Diğer Küçük Ülkeleri

pitcarn
Dünyanın en küçük ülkelerini yüzölçümü ya da nüfus yoğunluğuna göre değil de nüfusa göre karşılaştırırsanız karşımız yeni bir şampiyon çıkar. Vatikan’da yaşayan 800-850 sakinle karşılaştırıldığında, Pitcairn Adaları’nın nüfusu son yıllarda 40 ila 60 kişi arasında dalgalanmaktadır. Pitcairn Adaları ya da resmî kullanımı ile Pitcairn, Henderson, Ducie ve Oeno Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde volkanik kökenli dört adadan oluşan adalar topluluğudur. Pasifik Okyanusu’nda, Peru ile Yeni Zelanda’nın tam ortasında yer alan bu Britanya bölgesinde sadece Pitcairn adasında yerleşim vardır.

Vatikan, dediğimiz gibi dünyanın en küçük ülkesidir. Yine de bu, ikincilerin önemli ölçüde daha büyük olduğu anlamına gelmez. Dünya Nüfus İncelemesine göre, bölgelere göre sonraki en küçük dört ülke aşağıdaki gibidir.

Monako veya resmî adı Monako Prensliği: Burası 1297 yılında kurulmuş, Avrupa’da Kuzeybatı Akdeniz kıyılarında yer alan bağımsız bir şehir devleti ve prensliktir. Yüzölçümü 2 kilometre karedir. Monako, dünyanın en küçük ikinci ülkesi olmasına rağmen, nüfusu 39.783’tür. Bu da onu dünyadaki en yoğun nüfuslu ülke yapar.

Nauru, resmî adıyla Nauru Cumhuriyeti: Burası güneybatı Pasifik Okyanusunda bir adadır. Yüzölçümü yalnızca 20 kilometre karedir. Adada 10 876 kişi yaşamaktadır.

Tuvalu: Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Yüzölçümü 30 kilometre karedir ve nüfusu 11 931 kişidir.

San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın bir tepesinde bulunan küçük bir ülkedir. Ülkenin yüzölçümü 60 kilometre karedir ve 34 017 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.


Göz atmanızı öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu