Dünyanın En Eski Oteli 1300 Yılı Aşkın Bir Süredir Aynı Aile Tarafından İşletiliyor

Guinness Dünya Rekorları’na göre, Japonya’daki Nishiyama Onsen Keiunkan oteli dünyanın en eski otelidir. Bu otel MS 705 yılında açılmıştır. İşin ilginç tarafı bu otel kuruluşundan bu yana 52 nesildir aynı aile tarafından işletilmektedir. Zaman içinde döneme uygun olarak modernize edilse de otel geleneksel mimarisini korumayı da başarmıştır.

37 odalı otel Fuji Dağı’ndan yaklaşık 140 km uzaklıkta, Güney Japon Alpleri olarak da bilinen Akaishi Dağları’nın eteğinde yer alıyor. 1.316 yıl önce kapılarını açtığından beri, hanın tüm sıcak suları doğrudan Hakuho Springs’ten geliyor. Bu arada dünyanın en eski ikinci oteli de (Hōshi Ryokan) Japonya’da yer almaktadır.

Dünyanın En Eski Otelinin Tarihi

İlk olarak MS 705 yılında Fujiwara Mahito tarafından kurulan otel, o zamandan beri yüzyıllar boyunca çok çeşitli konuklara ev sahipliği yaptı. Günümüzde otelin boyutu çok daha büyük olsa da hem görünümü hem de verdiği his şaşırtıcı bir şekilde değişmeden kaldı.

Dünyanın En Eski Oteli 1300 Yılı Aşkın Bir Süredir Aynı Aile Tarafından İşletiliyor
2019 yılından beri otelde internet erişimi bulunuyor. Bununla birlikte, çoğu misafir, rahatlatıcı atmosferi kucaklamak için cihazlarını bir kenara bırakmaya istekli davranıyor.

Dünyanın en eski otelinin bu kadar uzun süre kendi ayakları üzerinde durmayı başarmasının sebeplerinin en başında geleneksel tarzını koruması geliyor. Doğa koşullarının değişiklik gösterdiği bir ülkede, esnek bir yapı ve düzenli bakım, uzun ömürlülüğün anahtarı olarak kabul ediliyor.

Dünyanın En Eski Oteli 1300 Yılı Aşkın Bir Süredir Aynı Aile Tarafından İşletiliyor
Otel en son 1997 yılında yenilenmiş olsa da her şey gelenekselliğini korumaktadır. Bu otele gelen konuklara giymeleri için geleneksel elbiseler verilmekte ve binaya girdiklerinde ayakkabılarını çıkarmaları istenmektedir.

Geleneksel Japon mimarisi kendine özgü tarzını 8. yüzyılda geliştirmeye başladı. Bu mimaride ağırlıklı olarak ahşaba rastlanır. Japonya’da depremler, tayfunlar yaşamın bir gerçeğidir. Aynı zamanda bölgede nem oranı da oldukça yüksektir. Bu nedenle mimaride ahşap kullanımı tercih edilmektedir.

Doğal malzemelerin tipik minimalist Japon mimarisi ile birleşimi sonucunda da ortaya huzur verici bir atmosfer çıkmaktadır. Çatılar, Japon geleneksel mimarisinin bir diğer ana unsurudur. Bizim gözümüze hoş gözüken eğriliğin nedeni pencereleri yağmurdan korumaktır. Bu sayede havalandırmak için yıl boyunca pencereleri açmak mümkün olur.

Dünyanın En Eski Oteli 1300 Yılı Aşkın Bir Süredir Aynı Aile Tarafından İşletiliyor
Otelin geleneksel iç tasarımı. Modern olanaklara rağmen sade, sakinleştirici tasarımı ve çevreleyen doğal çevre, mekanın en bilinir özelliği.

Geleneksel Japon mimarisinde doğaya saygı temeldir. Temel amaç, insanlar ve doğal çevreleri arasında denge ve uyum yaratmaktır. Nishiyama Onsen Keiunkan’ın yıllar içinde popülerliğini kaybetmemesinin temel nedeni bu özünü yitirmemesidir. Tadilattan sonra da otelin çevresindeki doğal çevreye uyumu özenle planlanmıştır.

Günümüzde kullanılan malzemeler geçmiştekilerden farklı olabilir, fakat doğa ile uyum üzerine vurgu yapma geleneği halen sürmektedir. Zaten çağdaş Japon mimarları tarafından ortaya konan şaheserlerin çoğunda bu vurgu açıkça ifade edilir.

Nishiyama Onsen Keiunkan’ın Popülerliğinde Kaplıcaların Rolü Önemlidir

Kaplıcalara Japonya’da onsen adı verilir ve Japon geleneklerinde önemli bir yere sahiptir. Bölgedeki doğal kaplıcalar nedeniyle bu otel, yıllar boyunca dünyanın her yerinden ziyaretçileri kendine çekti. Bu arada günümüzde mekanı bir otel olarak adlandırsak da hatırlatmakta fayda var. Bugün bildiğimiz şekliyle oteller kabaca 1770’lerin sonlarında ortaya çıktı. Ondan önceki yerler, daha çok gezginlerin karınlarını doyurması, ısınması ve kısa süreli konaklaması amacı ile yapılmış günümüz pansiyonlarına benzer yerlerdi. Ancak yıllar içinde gezginler değiştikçe oteller de değişti.

Dünyanın En Eski Oteli 1300 Yılı Aşkın Bir Süredir Aynı Aile Tarafından İşletiliyor
Sıcak suya batırılmış dev bir süngere benzeyen Japonya’nın, kelimenin tam anlamıyla hemen her yerinden binlerce sıcak su fışkırmaktadır. Onsen merkezleri, sayıları 1800’e varan bu sıcak su kaynaklarında, Japonların güzel ve sıcak banyoya olan yaklaşık 2000 yıllık düşkünlüklerinden doğmuştur. Ülkede bulunan kaplıca merkezleri, ziyaretçiler açısından en keyif dolu yerler arasındadır.

Neyse ki Nishiyama Onsen Keiunkan hala fazla değişmedi. Ancak bu harika oteli hemen ziyaret etmek isteyenler için üzücü bir haberimiz var. Bu otelde konaklamak elbette ucuz değil. Otelin geceliği günümüzde yaklaşık 320 dolar civarında. Ancak yine de modernleşmeye inat geleneksel çizgilerini bozmayan varlığını sürdürmeyi başaran otelin sahiplerini takdir etmek gerekiyor. Bir gün yolunuz Japonya’ya düşer ise uğramayı düşünebilirsiniz.

Yazının sonunda bir başka ilginç otel hakkında bilgi almak isterseniz: Hotel Del Salto’nun Ürpertici Hikayesi


Kaynaklar ve İleri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu