KESFET

Moskova’dan Vladivostok’a Trans-Sibirya Hattı

9288 km’lik uzunluğuyla dünyanın en uzun ve en pahalı demiryolu olan Trans-Sibirya hattı aslında Rusya’yı boydan boya geçmek için tasarlanmış. Daha sonra Moğolistan ve Çin eklenerek dünyanın en uzun demiryolu yapılmış. Batı Rusya’yı, Sibirya’ya, Uzakdoğu Rusya’ya, Moğolistan’a, Çin ve Japon Denizi’ne bağlıyor.

Tren, Vladivostok’a gelene kadar sekiz zaman diliminden geçip, neredeyse 6000 mil katetmiş oluyor. Bu yolculuk öyle uzun ki trende saçınız, sakalınız uzuyor. Günler kısalıyor, iklimler, insanlar, bitkiler, hayvanlar kısacası bütün çevreniz değişiyor. Bu tur yaklaşık 2 hafta sürüyor.

Yolculuğu yapmaya karar verdiğinizde rotaya ve yönüne karar vermelisiniz. Çünkü Trans-Sibirya bir ekspres değil bir demiryoludur. Yani bu yolculuk sadece Trans-Sibirya treniyle yapılmaz. Bu hatta her gün her şehirden doğuya doğru giden 5-6 tane değişik kalitede ve hızda birçok tren var. Rotanızı önceden belirleyip, nerelerde kalmak isteyip istemediğinize göre, sizin için uygun olan saatte, ucuza hangi tren varsa ona bilet almalısınız. Trans-Sibirya hattı seyahati 2 farklı şekilde yapılıyor. Biri Batı’dan Doğu’ya, diğeri ise Doğu’dan Batı’ya. Trenler yaklaşık 3-4 saatte bir duruyor ve ortalama 15-20 dakikalık molalar veriyor.

Moskova – Vladivostok Hattı: Yolculuk Moskova’dan başlayıp Rusya’yı, Sibirya’yı boydan boya geçerek Vladivostok’da sona eriyor. Bu hatta en lüks ve en kaliteli tren Rossiya treni. Gün aşırı seferleri var. Tren yüzlerce yolcu için ikinci ev oluyor. Çok az insan Moskova-Vladivostok arası yolculuğu tek seferde tamamlıyor. 1 hafta süren bu hatta yolculuk yapanlar genelde mola vererek, seçtikleri bazı şehirlerde kalarak turu tamamlıyor. 1. ve 2. sınıf vagonlarda 1 ya da 4 yolcunun kalabildiği kompartımanlar bulunuyor. 3. sınıf vagonlarda yolcular bir arada kalıyor. Kompartıman yok. Vagonun sağ ve sol kenarlarında bulunan yataklarda yatılıyor.

Saint Petersburg – Irkutsk Hattı: Bu hattın en ünlü treni Baykal trenidir. Yolculuk Saint Petersburg’dan başlayıp Baykal gölü yakınındaki Irkutsk şehrinde sona eriyor. Bu rota Trans-Sibirya Hattının “Altın Tokası” olarak adlandırılıyor. Yolculuğunuz 8-10 saat arası sürüyor. Bu hatla Baykal Gölü ve çevresini keyifli bir şekilde gezebilirsiniz.

Moğolistan üzerinden Moskova-Pekin Hattı: Gezginlerin en çok kullandığı Trans-Sibirya rotası olan bu hat size, her salı Moskova’dan ve her çarşamba Pekin’den olmak üzere haftada bir gün karşılıklı olarak yapılan seferlerle birlikte Moskova’dan Pekin’e ya da Pekin’den Moskova’ya seyahat etme olanağı sağlıyor.  Bu rotayı baştan sona geçen tek tren 3/4 numaralı trendir. Moskova’dan Pekin’e durmadan ve Moğolistan üzerinden gelmek istiyorsanız bu treni tercih etmek zorundasınız. Yolculuk ortalama 1 hafta sürüyor. Sınır beklemelerinin çok uzun olduğunu söylemekte fayda var.

Mançurya Üzerinden Moskova-Pekin Hattı: Moskova-Pekin’e Moğolistan’a uğramadan geçmek istiyorsanız bu hat tam size göre. Tüm rotayı tek seferde 19/20 hattı olan trenle tamamlama imkanınız var. Rusya-Moğolistan sınır geçişi 8 saatten fazla zaman aldığı için bu hatla daha kısa zamanda gidebiliyorsunuz.

Bilet

Türkiye ve yurt dışında bulunan seyahat acentaları aracılığı ile biletinizi alabilirsiniz. Ya da rotanıza göre biletleri direk gişeden alabilirsiniz.

Yeme-İçme

Trenlerde bulunan yemek vagonundan yemek yiyebilirsiniz. Trenler mola verdiği zaman o şehrin halkından oraya özel yiyeceklerden alabilirsiniz. Sınır beklemesinin uzun olduğu yerlerde önceden stok yapmanızda fayda var. Aç kalabilirsiniz.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Trans-Sibirya hattında internet yok, yerel telefon hattını bile alsanız bir yolculuğunuzun %80’i internetsiz ve hattın olmadığını gösteren yazıyla geçecektir.
  • Trenlerde priz bulunuyor.
  • Alkol yasak ama bu kurala uyan yok.
  • Yerel paraları yanınızda bulundurmanızın çok faydasını göreceksiniz.
  • Bazı trenlerde 3. sınıf kompartıman yok.
  • Gezinin fiyatı kalınan otele, kompartımanın özelliğine ve turun süresine göre çok fazla değişiklik gösteriyor.

Nazlıcan Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu