Gezegenimizin Ürkütücü Güzelliklerini Hawaii Yanardağları Ulusal Parkında Görebilirsiniz

Doğadaki birkaç şey, bir yanardağın saf gücüne tanıklık etmek kadar ilkel bir hayranlık duygusu uyandırır. Bu duyguyu Hawaii Yanardağları Ulusal Parkında Dünya’daki en ünlü yanardağlardan birine değil ikisine tanık olacağınız için iki defa yaşayabilirsiniz. Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı (İngilizce: Hawaii Volcanoes National Park) ABD’nin Hawaii adalarına ismini veren Hawaii Adası’nda bulunan bir ulusal parktır.

Kilauea Yanardağı, 1983’ten beri efüzif bir patlama olarak adlandırılan şekilde neredeyse sürekli olarak lav püskürtmektedir. Kaynak: https://www.britannica.com/

Kilauea, dünyanın en aktif yanardağlarından biridir. Bu yanardağ, 1983’ten 2018’e kadar neredeyse sürekli olarak patlamıştır. En son Ağustos 2018 yılında patlamış, bu patlamanın sonucunda da etrafında önemli bir hasara neden olmuştur. Aşağıda bu patlamaya ait olan videoyu izleyebilirsiniz.

Kilauea bu son patlamanın devamında 35 yıllık durgunluk sürecine girmiştir. Ancak bunun sonsuza kadar sürmeyeceğinden ve Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı’nın yaşamaya, nefes almaya ve sürekli kendini yeniden şekillendirmeye devam edeceğinden emin olabilirsiniz. 4.169 metre rakımlı bir aktif bir kalkan volkan olan Mauna Loa ise,  Kilauea Yanardağı‘nın çok yakın komşusudur. Hacmi ve kapladığı arazının yüzölçümü itibarıyla Mauna Loa Dağı Dünya’nın en büyük yanardağı olarak bilinmektedir. Bu iki yanardağın bulunduğu bölge 1916’dan beri bir ulusal park statüsünde bulunmaktadır.

Mauna Loa Dağı: Kaynak: https://dlmag.com/hawaiis-mauna-loa-worlds-largest-active-volcano-alert-level-increase/

Kilauea ve Mauna Loa’dan püsküren lavlar parkın etrafında çok sayıda çatlak ve kraterden dışarıya sızarak lav nehirleri oluştururlar. Bu nehirlerden akan lavlar da tepeden aşağıya inerek denize ulaşırlar. Lavın soğuk deniz suyuyla karşılaştığı anlar etkileyici görüntülerin oluşmasına neden olur. Bu görüntülere tanık olmak için parkı yılda yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Parkın görünümü volkanik aktiviteler nedeniyle günden güne değişmekte ve bu da bölgeyi meraklı gözler için daha da ilginç hale getirmektedir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Parkta bu aktif yanardağları gözlemlemeniz için planlanmış bir çok yürüyüş ve sürüş parkurları mevcuttur. Ancak, Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı’na gelen tüm ziyaretçilerin oraya seyahat ederken çok dikkatli olmaları gerektiğini söylemeye elbette gerek yok elbette.

Parkın web sitesi, ulusal parkın bir veya daha fazla bölümünün kapanmasına neden olabilen volkanik faaliyetler nedeniyle sık sık güncellenmektedir. Bunun nedeni, tüm parkın doğrudan iki büyük volkan üzerinde yer alması ve yeni çatlakların neredeyse her yerde ortaya çıkmasının mümkün olmasıdır. Dikkatsiz ziyaretçiler kendilerini kolaylıkla tehlikede bulabileceğinden, güvenlik uyarılarına hatasız uyulmalıdır.

Göz atmak isterseniz: Uyuyan Devler: Anadolu Volkanları

YolveMacera

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?