Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı: Gezegenimizin Ürkütücü Güzelliklerini Görünüz!

Doğadaki birkaç şey, bir yanardağın saf gücüne tanıklık etmek kadar ilkel bir hayranlık duygusu uyandırır. Bu duyguyu Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkında Dünya’daki en ünlü yanardağlardan birine değil ikisine tanık olacağınız için iki defa yaşayabilirsiniz.

Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı (İngilizce: Hawaii Volcanoes National Park) ABD’nin Hawaii adalarına ismini veren Hawaii Adası’nda bulunan bir ulusal parktır.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı Nasıl Oluştu?

Eruption Kilauea Hawaii Volcanoes National Park 1983
Kilauea Yanardağı, 1983 yılından bu yana sürekli olarak aktif durumda olan bir yanardağdır. Ancak bu tarih öncesine dayanan çok daha uzun bir volkanik tarihe sahiptir. 2018’de özellikle büyük bir patlama ve lav akıntısı meydana gelmiştir. Yanardağ, yıllar içinde pek çok lav akıntısı ve püskürme olayı üretmiştir. Kaynak: https://www.britannica.com/

Bugün bildiğimiz Hawaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur. Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır. Bunlar Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui ve Hawaii adalarıdır. Pasifik Okyanusu’ndaki büyük Hawaii adası, hepsinin ateşli anası Mauna Loa da dahil olmak üzere beş volkandan oluşuyor. 

Kilauea Yanardağı, Hawaii’nin Büyük Okyanus’taki Büyük Hawaii Adası’nda yer alan ve en aktif volkanlardan biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda Hawaii Volkanları Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır ve lav akıntılarıyla ünlüdür. Kilauea Yanardağı uzun süredir sessizdi. Ancak 2023 yılında yeniden harekete geçmiş gibi gözüküyor. Kilauea, bu yıl sonuncusu geçtiğimiz aylarda olmak üzere iki kere patladı.

maunaloa1
Mauna Loa, Hawaii’nin Büyük Hawaii Adası’nda yer alan ve dünya üzerindeki en büyük aktif volkanlardan biri olarak kabul edilen bir yanardağdır. Adanın merkezinde konumlanmıştır ve Büyük Okyanus’a doğru uzanır. Mauna Loa, HawaiiYanardağlar Ulusal Parkı içinde yer alır ve bu parkın önemli bir parçasıdır.

Mauna Loa Yanardağı, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 4.169 metre yüksekte yer alır. Hacmi ve kapladığı arazının yüzölçümü itibarıyla Mauna Loa Dağı Dünya’nın en büyük yanardağı olarak da bilinmektedir. Mauna Loa, 1843 yılından bu yana kaydedilen 33 büyük püskürme yaşamıştır. Ancak son büyük püskürmesi 1984 yılında gerçekleşmiştir. Bu nedenle aktif bir yanardağ olarak kabul edilir.

Kilauea ve Mauna Loa’dan püsküren lavlar parkın etrafında çok sayıda çatlak ve kraterden dışarıya sızarak lav nehirleri oluştururlar. Bu nehirlerden akan lavlar da tepeden aşağıya inerek denize ulaşırlar. Lavın soğuk deniz suyuyla karşılaştığı anlar etkileyici görüntülerin oluşmasına neden olur. Bu görüntülere tanık olmak için parkı yılda yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret etmektedir.

maunaloa2
Mauna Loa, büyük lav tüneli sistemleri oluşturmuştur. Bu tünel sistemleri, lavın yüzeye çıkmasının ardından içten soğuması ve katılaşması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu tüneller, turistik geziler ve araştırmalar için kullanılır.

Parkın görünümü volkanik aktiviteler nedeniyle günden güne değişmekte ve bu da bölgeyi meraklı gözler için daha da ilginç hale getirmektedir.

1280px Pahoeoe fountain original

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı Güvenli midir?

Her yıl dünya da yaklaşık 60 volkan patlıyor. Volkanların sık sık patlaması, tehlikeli değilmiş düşüncesini doğurabilir ama durum pek öyle değil. Dünya nüfusunun önemli bir bölümü aktif volkanlarla yanyana yaşıyor ve bu yanardağların çoğu Kilauea’den çok daha ölümcül.

1200 dereceye ulaşan sıcaklıklarına karşın bu akıntılar insanların onlardan kaçabileceği bir hızda ilerliyor. Bu nedenle asıl sorun lavlardan ziyade volkanik gazlardır. Bugüne dek volkanik gazlar nedeniyle yaşanan en büyük toplu ölüm vakası, 1986 yılında Kamerun’da yaşandı. Bin 500 kişi Nyos nehrinin çevre köylere karbondioksit taşıması sonucu yaşamını yitirdi.

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı’na vardığınızda ilk durağınız ziyaretçi merkezi ve Jaggar Müzesi olmalıdır. Burası farklı lav akış türleri hakkında bilgi edineceğiniz, yürüyüş önerileri alacağınız, haritalar edineceğiniz ve gerekli tedbirler hakkında bilgilendireceğiniz yerdir. Sonrasında da parkı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Parkta bu aktif yanardağları gözlemlemeniz için planlanmış bir çok yürüyüş ve sürüş parkurları mevcuttur. Ancak, Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı’na gelen tüm ziyaretçilerin oraya seyahat ederken çok dikkatli olmaları gerektiğini söylemeye elbette gerek yok elbette.

Hawaii Volcanoes National Park
BD’deki Hawaii yanardağları milli parkı çevresindeki Kilauea yanardağından akan lavların fotoğrafını çeken turistler.

Parkın web sitesi, ulusal parkın bir veya daha fazla bölümünün kapanmasına neden olabilen volkanik faaliyetler nedeniyle sık sık güncellenmektedir. Bunun nedeni, tüm parkın doğrudan iki büyük volkan üzerinde yer alması ve yeni çatlakların neredeyse her yerde ortaya çıkmasının mümkün olmasıdır. Dikkatsiz ziyaretçiler kendilerini kolaylıkla tehlikede bulabileceğinden, güvenlik uyarılarına hatasız uyulmalıdır.

Yazının devamında göz atmak isterseniz: Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Doğal Afetlere Açık Risk Taşıyan Ülkeler


Kaynaklar ve ileri okumalar

Hawaii Volcanoes National Park. Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2023. Bağlantı: Hawaii Volcanoes National Park

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu