Sibirya’nın Baykal Gölü Dünyanın En Eski ve En Tuhaf Gölüdür!

Baykal Gölü, bozulmamış güzelliği ve eşsiz doğası nedeniyle genellikle ‘Dünyanın İncisi’ olarak anılır. Rusya’ya göre, Büyük Kanyon’un Amerika Birleşik Devletleri için temsil ettiği şeydir. Gerçekten de Baykal Gölü sıradan bir göl değildir.

baykal gölü
Baykal Gölü Sibirya, Rusya’da bulunan dünyanın en derin ve en eski tatlı su gölüdür. Aynı zamanda toplam su hacmi bakımından da Dünya’nın en büyük tatlı su rezervine sahip gölüdür. Baykal Gölü, özellikle benzersiz doğal özellikleri, çeşitli su canlıları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür

Yaklaşık 78,8 kilometre genişliğinde ve 635 kilometre uzunluğundaki Baykal Gölü, hacim olarak dünyanın en derin ve en büyük tatlı su gölüdür. Aslında bu göl tüm gezegenin tatlı su kaynaklarının %22’sini barındırır. Ayrıca 25 milyon yıl öncesine dayanan tarihiyle dünyanın en eski gölüdür. Ancak bu gölü özel kılan tek şey sadece boyutu ve yaşı değildir.

Baykal Gölü
Gölün yüzölçümü yaklaşık 31,722 km²’dir. Derinliği ortalama olarak 744.4 metre civarındadır, en derin noktası ise 1,642 metreye kadar ulaşır. Bu, Dünya’nın en derin gölü olmasını sağlar.

Baykal Gölü, çoğu yalnızca Baykal bölgesinde bulunan 3.700’den fazla farklı türe ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Baykal Gölü genellikle “Rusya’nın Galapagoları” olarak kabul edilir. Baykal Gölü, Loch Ness Canavarı’nın “Lusud-Khan” olarak bilinen (“Su Ejderhası Ustası” anlamına gelen) kendi versiyonuna sahiptir. Bu yaratığın, çıkıntılı bir burnu ve arkası zırhlı kaplamasıyla dev bir mersinbalığına benzediği söylenir.  

Kuzey Denizi adını verdikleri gölün ilk Çinli kaşifleri de “göl tanrıları” ve “ejderha balıkları” dedikleri bu canavarları gördüklerini dile getirirler. Göl, Baykal mührü (Pusa sibirica) olarak bilinen nadir tatlı su mührü de dahil olmak üzere birçok benzersiz balık türüne ve diğer hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ancak burada tasvir edilen canavar ile henüz birebir karşılaşan kimse yoktur! Bu göl, tüm bu ilginç özellikleri nedeniyle aynı zamanda bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır.

Baykal Gölü
Buranın sözde canavarları, Baykal kayalıkları boyunca bulunan eski petrogliflerde de temsil edilmektedir.

Baykal Gölü Jeolojik Açıdan Bir Doğa Harikasıdır

Baykal Gölü, Moğolistan sınırına yakın, güney Rusya’da yer almaktadır. 1615 metre derinliği onu dünyanın en derin gölü yapar. Ardından Afrika’daki Tanganyika Gölü (1426 metre) ve Kafkasya’daki Hazar Denizi (1.025 metre) gelir.

Baykal Gölü yaklaşık 25 milyon yıl önce, Dünya’nın kabuğundaki çatlaklar ve yer değiştirmelerle sonucunda bir dizi göl olarak oluşmuştur. Dünyada sadece 20 civarında göl gerçekten eskidir, yani bir milyon yıldan daha yaşlıdır. Sonucunda Baykal Gölü bunlar arasında açık ara en eskisidir.

Bilim insanlarının tahminlerine göre de ilerleyen süreçte erozyon, depremler, eriyen buzullardan kaynaklanan su artışı gibi nedenlerle bu göller birleşmiş ve bugünkü devasa su kütlesini meydana getirmiştir. İşin ilginç tarafı Baykal gölünün büyümesi yılda 2 cm hızla devam etmektedir. Bu nedenle bazı bilim insanları Baykal Gölü ‘nün aslında oluşmakta olan bir okyanus olduğuna inanmaktadır.

baykal 2
Suyun saflığıyla ünlüdür ve güzel bir günde gölün 40 metre derinliğini görebilirsiniz. Böylece göl donduğunda, güzel şeffaf mavi buzu görebileceksiniz. Bu, gökyüzünün rengini yansıtıyor ve gölün içinde donmuş devasa hava kabarcıkları görünüyor

Baykal Gölü ‘nün 27 adasından en büyüğü 725 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Olkhon’dur. Buranın kendine ait bir gölü, dağları ve 1.500 kişilik nüfusu bulunmaktadır.

Benzersiz Biyoçeşitliliğin Nedeni

Baykal Gölü
Khuzhir köyü, gölün 27 adasının en büyüğü olan Olkhon Adası’nın idari başkentidir.

Bölgenin benzersiz biyoçeşitliliğinin bir nedeni, hidrotermal bacalar dizisidir. Hidrotermal bacalar, okyanus tabanlarında veya göl tabanlarında bulunan jeolojik oluşumlardır. Bu oluşumlar, suyun yer altındaki magmatik aktiviteyle temas ettiği ve ısındığı bölgelerde meydana gelir. Hidrotermal bacalar, sıcak su ve mineral yüklü sıvıların yeryüzüne çıktığı yerlerdir.

Hidrotermal bacaların en ilginç yönlerinden biri, bu ortamlarda yaşayan benzersiz biyolojik çeşitliliktir. Bu tür ortamlar, sıcak suyun ve zengin mineral içeriğinin yanı sıra kimyasal olarak da farklılık gösterir. Baykal Gölü bunlara sahip olduğu bilinen tek tatlı su gölüdür. Bu nedenle göldeki biyolojik çeşitlilik benzersizdir. Örneğin, bu gölde bulunan Nerpa fokları dünyadaki tek tatlı su fok türüdür. 

baykal golu 4
Bu göl dünyanın tek tatlı su foku olan Nerpa fokuna ev sahipliği yapmaktadır.

Baykal Gölü Çevresinde Yerel Yaşam

Baykal Gölü, bir doğa harikası veya vahşi yaşam cennetinden daha öte aynı zamanda yaklaşık 100.000 daimi ikamet eden kişi için bir evdir. Nüfus birden fazla etnik gruba ayrılmış durumdadır. Buryatlar (Sibirya’nın en büyük Yerli halkı), Evenkler ve Ruslar. Ana meslekleri ormancılık, tarım, balıkçılık, avcılık ve turizmdir. Bölgeyi deneyimlemenin en iyi yolu, yerel bir aileyle veya göle yakın yerel bir misafirhanede kalmaktır. Kış aylarında göl tamamen donduğu için buranın en çok tercih edilen ziyaret zamanıdır.

Tatlı su fokları ve göl canavarları sizi ziyarete ikna etmeye yetmiyorsa, bu antik gölün başka bir gizemli tarihi daha var. Bu da UFO’larla ilgili. Bölgenin uzaylı ziyaretçiler tarafından ziyaret edildiğine inanan çok. Kim bilir? Belki sizler de şahit olabilirsiniz.

Baykal Gölünden sonra bir başka destinasyon hakkında bilgi edinmek isterseniz: Ürdün’de Bulunan Ölü Deniz Neden Ölü Olarak Bilinir?


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu