Overtoun Köprüsü Neden Köpek İntihar Köprüsü Olarak Bilinir?

İskoçya’nın Dumbarton kentinde, güzel ve tarihi bir malikanenin içinde Overtoun Köprüsü adında 19. yüzyıldan kalma büyüleyici güzellikte bir köprü vardır. Ancak bu köprünün son yıllarda gündemde yer almasının nedeni güzelliğinden öte, bu köprüde ürkütücü bir olayın meydan gelmesidir. Bu olay nedeniyle de köprünün adı günümüzde “köpek intihar köprüsü” olarak da bilinmektedir.

Overtoun Köprüsü Neden Köpek İntihar Köprüsü Olarak Bilinir?
İskoçya’nın Dumbarton kentindeki Overtoun Köprüsü, 1960’lardan bu yana yerel halkın “köpek intiharları” dediği olayların gizemli yuvası oldu.

1895 yılında tamamlanan Overtoun Köprüsü, süslü tasarımı ve her iki tarafındaki gür yeşillikler nedeniyle uzun zamandan beri yayalar ve köpek sahipleri arasında popüler bir yer olmuştur. Bu köprüye köpek intihar köprüsü gibi bir ismin verilmesinin nedeni de gerçekten köpeklerin onlarca yıldır bu köprüden atladığının rapor edilmesi.

Bir çok kişi 1950’lerden itibaren köpeklerin bu köprüye gelmeden önce garip davrandığını bazen belirli bir noktaya bakıyormuş gibi göründüğünü ve sonrasında da anlamsızca etrafta koşarak köprüden atladığını iddia ediyor.

Overtoun Köprüsü
Overtoun Köprüsü, İskoç Baronial tarzında 19. yüzyıldan kalma bir köprüdür. İskoçya, Dumbarton’daki Overtoun Malikanesi’nin bir parçasını oluşturur. Köprünün manzarası ve çevresindeki vahşi yaşamı onu popüler bir yürüyüş noktası haline getirir.

Atlayan köpeklerin sayısı medyada farklılık gösteriyor. Kimi kaynaklar bu sayının 300 ile 600 arasında olduğunu iddia etse de şu an kadar gerçekten de 50 köpek atlamış gibi gözüküyor. Neyse ki bu on beş metre yüksekliğindeki köprüden atlayan köpeklerin hepsi hayatını yitirmedi. Ancak yine de ortada garip bir durum olduğu kesin.

Overtoun Köprüsünde Ne Oluyor?

Overtoun Köprüsü
Söz konusu olan İskoçya olunca bu gibi yerler ile hayalet hikayelerinin birleşmesi aslında olasıdır. Yerel halk bu köprüdeki bir şeyin yaklaşan köpekleri ele geçirdiğini düşünüyor.

Aslında bu sorunun cevabı neye inanmayı tercih ettiğinize göre değişiyor. Kimi kişiler bunun Overtoun’un Beyaz Leydisi’nin hayaletinin işi olduğunu düşünüyor. Söz konusu kişi Baron John White’ın sorunlu dul eşi Lady Overtoun’dur. Daha da karanlık bir başka görüş, 1994’te meydana gelen korkunç bir olaya işaret ediyor.

O yıl 32 yaşında, akli dengesi yerinde olmayan bir adam, bebeğini bu vadiden aşağıdaki atmıştı. Yerel halk, köpeklerin hemen hemen her zaman bebeğin atıldığı yerden atlama eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak elbette Overtoun Köprüsü için daha dünyevi ve mantıklı açıklamalar da mevcut.

Overtoun Köprüsü
Bazıları, köprünün, kocası 1908’de öldükten sonra 30 yıldan fazla bir süre keder içinde yalnız yaşayan Overtoun’un Beyaz Leydisini hayaleti tarafından ele geçirildiğini düşünüyor.

Çoğu hayvan uzmanı, diğer hayvanlar gibi köpeklerin de intihar kavramına sahip olmadığına dikkat çekiyor. Bunun yerine, sıçramaları bazı dış faktörlerin bir kombinasyonuna bağlı olacaktır. Bunlardan en olası olanı, köpeklerin doğal içgüdülerine yenik düşmeleridir.

2010 yılında, hayvan davranışçısı David Sands köprüyü ziyaret etti ve köpeklerin kesinlikle kendilerini bilerek öldürmedikleri sonucuna vardı. Zıplayan köpeklerin çoğu, özellikle keskin koku izleme becerilerine sahip uzun burunlu türler olduğundan, vahşi hayvan kokusunun tetikleyici olabileceğini düşündü.

Overtoun Köprüsü
Dr. David Sands, köpeklerin köprüden atlamalarının nedeninin muhtemelen vizon kokusunun olduğuna inanıyor. Köpeklerin bu kokuya karşı hassasiyet gösterdiğini kurduğu deneyler ile kanıtladı. Ancak elbette neden sadece bu bölgedeki köpeklerin böyle bir tepki verdiği kesin olarak bilinmiyor.

Overtoun Köprüsü’nün Gizemi Halen Devam Ediyor

İskoçya’nın Overtoun Köprüsü’nün gizemi ve köpeklerle olan ölümcül bağlantısı bilim insanlarını şaşırtmaya ve evcil hayvan sahiplerini endişelendirmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından sunulan olası açıklamalar bu tuhaf fenomeni potansiyel olarak açıklamış olsa da, çoğu kişi hayaletimsi Overtoun’lu Beyaz Leydi’yi suçlamaya devam edecek. Hükümet ise çareyi köprüye, uyarı levhaları ve pankartlar asarak halkı bilinçlendirmekte bulmuş.

Uzmanlar ise hangi köprü olursa olsun, bu gibi yerlerde köpeklerin serbest bırakılmaması gerektiğini, sonuçta hassas burunları nedeniyle her an içgüdülerine yeni düşebileceklerini aktarıyor. Yazının bitiminde ayrıca göz atmak isterseniz: Hotel Del Salto’nun Ürpertici Hikayesi


Kaynaklar ve ileri okumalar için:


Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu