Overtoun Köprüsü Neden Köpek İntihar Köprüsü Olarak Bilinir?

İskoçya’nın Dumbarton kentinde, güzel ve tarihi bir malikanenin içinde Overtoun Köprüsü adında 19. yüzyıldan kalma büyüleyici güzellikte bir köprü vardır. Ancak bu köprünün son yıllarda gündemde yer almasının nedeni güzelliğinden öte, bu köprüde ürkütücü bir olayın meydan gelmesidir. Bu olay nedeniyle de köprünün adı günümüzde “köpek intihar köprüsü” olarak da bilinmektedir.

Overtoun Köprüsü
Overtoun Köprüsü, İskoç Baronial tarzında 19. yüzyıldan kalma bir köprüdür. İskoçya, Dumbarton’daki Overtoun Malikanesi’nin bir parçasını oluşturur. Köprünün manzarası ve çevresindeki vahşi yaşamı onu popüler bir yürüyüş noktası haline getirir.

Bu köprüye köpek intihar köprüsü gibi bir ismin verilmesinin nedeni de gerçekten köpeklerin onlarca yıldır bu köprüden atladığının rapor edilmesi. Bir çok kişi 1950’lerden itibaren köpeklerin bu köprüye gelmeden önce garip davrandığını bazen belirli bir noktaya bakıyormuş gibi göründüğünü ve sonrasında da anlamsızca etrafta koşarak köprüden atladığını iddia ediyor.

Atlayan köpeklerin sayısı medyada farklılık gösteriyor. Kimi kaynaklar bu sayının 300 ile 600 arasında olduğunu iddia etse de şu an kadar gerçekten de 50 köpek atlamış gibi gözüküyor. Neyse ki bu on beş metre yüksekliğindeki köprüden atlayan köpeklerin hepsi hayatını yitirmedi. Ancak yine de ortada garip bir durum olduğu kesin.

Overtoun Köprüsünde Ne Oluyor?

Overtoun Köprüsü
Söz konusu olan İskoçya olunca bu gibi yerler ile hayalet hikayelerinin birleşmesi aslında olasıdır. Yerel halk bu köprüdeki bir şeyin yaklaşan köpekleri ele geçirdiğini düşünüyor.

Aslında bu sorunun cevabı neye inanmayı tercih ettiğinize göre değişiyor. Kimi kişiler bunun Overtoun’un Beyaz Leydisi’nin hayaletinin işi olduğunu düşünüyor. Söz konusu kişi Baron John White’ın sorunlu dul eşi Lady Overtoun’dur. Daha da karanlık bir başka görüş, 1994’te meydana gelen korkunç bir olaya işaret ediyor. O yıl 32 yaşında, akli dengesi yerinde olmayan bir adam, bebeğini bu vadiden aşağıdaki atmıştı.

Yerel halk, köpeklerin hemen hemen her zaman bebeğin atıldığı yerden atlama eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak elbette Overtoun Köprüsü için daha dünyevi ve mantıklı açıklamalar da mevcut.

Overtoun Köprüsü
Bazıları, köprünün, kocası 1908’de öldükten sonra 30 yıldan fazla bir süre keder içinde yalnız yaşayan Overtoun’un Beyaz Leydisini hayaleti tarafından ele geçirildiğini düşünüyor.

Çoğu hayvan uzmanı, diğer hayvanlar gibi köpeklerin de intihar kavramına sahip olmadığına dikkat çekiyor. Bunun yerine, sıçramaları bazı dış faktörlerin bir kombinasyonuna bağlı olacaktır. Bunlardan en olası olanı, köpeklerin doğal içgüdülerine yenik düşmeleridir.

2010 yılında, hayvan davranışçısı David Sands köprüyü ziyaret etti ve köpeklerin kesinlikle kendilerini bilerek öldürmedikleri sonucuna vardı. Zıplayan köpeklerin çoğu, özellikle keskin koku izleme becerilerine sahip uzun burunlu türler olduğundan, vahşi hayvan kokusunun tetikleyici olabileceğini düşündü.

Overtoun Köprüsü
Dr. David Sands, köpeklerin köprüden atlamalarının nedeninin muhtemelen vizon kokusunun olduğuna inanıyor. Köpeklerin bu kokuya karşı hassasiyet gösterdiğini kurduğu deneyler ile kanıtladı. Ancak elbette neden sadece bu bölgedeki köpeklerin böyle bir tepki verdiği kesin olarak bilinmiyor.

Overtoun Köprüsü’nün Gizemi Halen Devam Ediyor

İskoçya’nın Overtoun Köprüsü’nün gizemi ve köpeklerle olan ölümcül bağlantısı bilim insanlarını şaşırtmaya ve evcil hayvan sahiplerini endişelendirmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından sunulan olası açıklamalar bu tuhaf fenomeni potansiyel olarak açıklamış olsa da, çoğu kişi hayaletimsi Overtoun’lu Beyaz Leydi’yi suçlamaya devam edecek. Hükümet ise çareyi köprüye, uyarı levhaları ve pankartlar asarak halkı bilinçlendirmekte bulmuş. Uzmanlar ise hangi köprü olursa olsun, bu gibi yerlerde köpeklerin serbest bırakılmaması gerektiğini, sonuçta hassas burunları nedeniyle her an içgüdülerine yeni düşebileceklerini aktarıyor.


Bu Yazılarımıza da Göz Atmanızı Öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar için:

  • ‘Dog Suicide Bridge’? Unsolved Mystery Baffles People As Dogs Jump To Their Death From This Bridge. Yayınlanma tarihi: Bağlantı: https://www.discoveryuk.com/
  • What’s Really Going on at the ‘Dog Suicide Bridge’? Yayınlanma tarihi: 30 Aralık 2019; Bağlantı: https://science.howstuffworks.com/
  • ‘Dog Suicide Bridge’? Unsolved Mystery Baffles People As Dogs Jump To Their Death From This Bridge. Yayınlanma tarihi: 1 Kasım 2021; Bağlantı: https://www.indiatimes.com

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?