KÜLTÜR

Buzu Sanata Dönüştürmek: Buz Oteller

Soğuk ve buzdan bir turizm fikri geliştirilebileceği akla gelir miydi? Buzdan sanat yaratan Buz Oteller de var. Üstelik bu oteller yıllardır güneş, deniz ve sıcak için dünyanın güneyine akan kuzeyin insanları için tatil anlayışına yeni bir yön vermiş durumda. Bunun sonucunda da adını Buz Turizmi olarak tanımlayabileceğimiz bu fikir artık kimseye garip gelmiyor.

Buz otelin projesinin öncüleri İsveçli heykeltraş Arne Bergh ve mimar Ake Lerson. İkilinin bu fikri başlangıçta pek umut vermeyen “soğuk” bir proje olarak karşılanmış olsa da, sonuçta buzdan otel projesinin hayata geçirilmesine karar verilmiş. İlk adım olarak, insanları “soğuğa ısındırma”nın yolu araştırılmış. Turizm sektörünün öncülüğünde sanat etkinlikleri ön plana alınmış ve Japon sanatçılar davet edilerek işe başlanmış.

İlk yıl buz heykellerden oluşan büyük bir sergi düzenlenmiş. Sonraki yıllarda buzdan yapılmış mekânlarda çeşitli sanat etkinliklerine ve tiyatro oyunlarına da yer verilmiş. Proje süreci epey zorlu geçmiş olsa da buz oteller bugün Danimarka, İsveç, Norveç, Alaska, Kanada, Japonya gibi ülkelere yayılmış durumda.

Bu projeyi gerçekleştiren öncüler Arne Bergh ve Ake Lerson hem arkadaşlar, hem de iş ortağı. Bir tundura parçasını Kuzey Kutbu’ndaki en muhteşem otellerden birine dönüştürme isteği onları bir araya getirmiş. İki ortak kazandıkları deneyimlerle buz otellerini her yıl daha daha da geliştirip kilise, tiyatro, sinema, sergi salonu, gibi ek mekanlarla daha ilginç hale getiriyorlar.

buz otel

The Ice Hotel her yıl en az 10.000 ton kristal buz ve kar kullanılarak yapılıyor. Bu kadar buzu bir yapı haline dönüştürüp ayakta tutan ise 30 bin ton saf kar. Çelik bir iskelet sistemiyle şekillenen buz otelin harcı ingilizce “snow” ve “ice” sözcüklerinin birleşiminden oluşan “snice” isimli bir kar-buz karışımı. kullanılarak yapılıyor. Buz otellerin sadece ana gövdesi değil, dekorasyonu da tamamen buzdan oluşuyor. Tüm odaların içi ışıklandırılmış buz heykeller ve buzdan mobilyalarla döşeniyor. Her şeyin buzla şekillendiği bu otel, sonuçta bir sanat eserine dönüşmüş oluyor.

buz oteller

Dışarıda sıcaklığın -30 dereceyi bulduğu otelde odaların ısısı -5 derece. Bu soğuk odalarda uyumak için uyku tulumları kullanılıyor. Ancak biraz ısınayım diyenler için odalarda ayrı bir bölümde sauna da bulunuyor. Bu buz otellerde konaklamak elbette oldukça maliyetli. Ancak bir miktar ücret karşılığında oteli gezmek de mümkün. Yalnızca bir yıl varlığını sürdürebildiğini ve verilen emeği düşününce maliyetli olması da mantıklı geliyor elbette.

Otelin içinde kısa bir yolculuk yapmak isterseniz…

Kaynak: 5 minutes with Arne Bergh, Icehotel Creative Director; https://www.discover-the-world.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu