KÜLTÜR

Yürüyen Palmiye: Ağaçlar da Yürüyebilir

Ağaçlar hakkında çok şey yazıldı, çizildi. Çoğumuz artık ağaçların birbirleri ile iletişim kurabildiklerinden, hatta şarkı bile söyleyebildiklerinden haberdar…

Peki, ağaçların aynı zamanda yürüyebildiklerini biliyor muydunuz?

Elbette her ağaç değil ancak Orta ve Kuzey Amerikanın tropik ormanlarında bulunan palmiyegillerden Socratea exorrhiza olarak tanımlanabilen aşağıda görselini gördüğünüz ağaç yürüyebiliyor. Zaten adı da Yürüyen Palmiye olarak biliniyor.

Yürüyen palmiye adı, ağacın güneş ışığına yaklaşabilmek için köklerini kullanarak bulunduğu yeri değiştirmesinden ileri geliyor.

yürüyen palmiye

Yürüyen Palmiye ağacının yürüme işlevini yerine getirmesinin neden farklılaşmış kök yapısı. Ortalama 12 metre uzunluğa kadar erişebilen bu ağaçlar güneş ışığından yeterince istifade edebilmek için bulundukları yerden köklerini ayrıştırarak 20 metreye kadar hareket edebiliyorlar.

Bu hareketi gerçekleştirmek için ağaç önce gitmek istediği yöne doğru yeni kökler geliştiriyor. Daha sonra bu yeni kökler üzerine doğru eğilmeye başlıyor, bu sayede taze kökler toprağa daha kolay tutunabiliyorlar. Sonrasında ise eski kökler topraktan çıkarak yeni köklerin olduğu zemine doğru yerleşiyor ağaç. Geride kalan kökler ise ölüyor.

Az sayıda bulunan bu endemik ağaçların da sayısı diğer pek çok bitki türü gibi giderek azalıyor. Yaşamlarını sürdürmek adına verdikleri bu mücadele, insan tarafından pek de takdir edilmiyor. Kökleri kesilip afrodizyak olarak, gövdeleri ise ev ve diğer yapıların inşaasında kullanılıyor.

Kısacası yürüyen ağaçlar bir efsane değil gerçek, en azından şimdilik…

YolveMacera

Başa dön tuşu