Ağaçlar da Yürür: Yürüyen Ağaçlar İle Tanışın

Ağaçlar hakkında çok şey yazıldı, çizildi. Çoğumuz artık ağaçların birbirleri ile iletişim kurabildiklerinden, hatta şarkı bile söyleyebildiklerinden haberdar. Peki, ağaçların aynı zamanda yürüyebildiklerini biliyor muydunuz?

Elbette her ağaç değil ancak Orta ve Kuzey Amerika’nın tropik ormanlarında bulunan palmiyegillerden Socratea exorrhiza olarak tanımlanabilen aşağıda görselini gördüğünüz ağaç yürüyebiliyor. Zaten adı da Yürüyen Palmiye ağacı olarak biliniyor. Bu ağaç elbette yürüme eylemini ormancılardan kaçmak için değil, güneş ışığına yaklaşabilmek için köklerini kullanarak gerçekleştiriyor. Konuya kimi bilim insanları temkinli yaklaşsa da kimileri de bunu gözlemlediğini ve mümkün olduğunu dile getiriyor.

yürüyen palmiye
Ağacın köklerinin bulunduğu toprak zamanla aşınmaya başladıkça, bu aşınmış zemini değiştirmek ve daha sağlam bir zemin bulmak için ağaç, yeni kökler büyütüyor. Tabii bu sağlam zeminin mesafesi bazen 20 metreye kadar çıkabiliyor. Hareket etmek için yeni kökler üreten ağaç, bu yeni kökler üzerine doğru eğilmeye başlıyor ve bir süre sonra yeni kökler toprağa sağlam bir şekilde tutunuyor. Sonrasında ise eski kökler topraktan çıkarak yeni köklerin olduğu zemine doğru yerleşiyor. Yani kısaca ağaç kökleri sayesinde yürüyor

Yürüyen Ağaçlar Bunu Nasıl Başarıyor?

Yürüyen Palmiye ağacının yürüme işlevini yerine getirmesinin neden farklılaşmış kök yapısı. Ortalama 12 metre uzunluğa kadar erişebilen bu ağaçlar güneş ışığından yeterince istifade edebilmek için bulundukları yerden köklerini ayrıştırarak 20 metreye kadar hareket edebiliyorlar. Bu hareketi gerçekleştirmek için ağaç önce gitmek istediği yöne doğru yeni kökler geliştiriyor. Daha sonra bu yeni kökler üzerine doğru eğilmeye başlıyor. Bu sayede de taze kökler toprağa daha kolay tutunabiliyorlar. Sonrasında ise eski kökler topraktan çıkarak yeni köklerin olduğu zemine doğru yerleşiyor ağaç. Geride kalan kökler ise zaman içinde ölüyor. Bu dört adımın nasıl gerçekleştiğini aşağıdaki çizimde görebilirsiniz.

Az sayıda bulunan bu endemik ağaçların da sayısı diğer pek çok bitki türü gibi giderek azalıyor. Yaşamlarını sürdürmek adına verdikleri bu mücadele, insan tarafından pek de takdir edilmiyor. Kökleri kesilip afrodizyak olarak, gövdeleri ise ev ve diğer yapıların inşasında kullanılıyor.

Bu gizemli ağaçlar ziyaretçilere Tolkien’in eserlerini hatırlatıyor.

Bu arada hatırlatalım. Kimileri de yürüyen ağacın turistlerin ilgisini çekmek için uydurulmuş efsane olduğunu da dile getiriyor. Kendi gözümüzle görmediğimiz için tarafsız bölgede kalalım. Her iki yorumu da kaynaklar arasında inceleyebilirsiniz.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?