KÜLTÜR

Gryfino: Polonya’da Gizemli Bir Eğri Orman

Fotoğrafta bir bölümü görülen ağaçlık alan Polonya‘nın Kuzeybatısında Gryfino isimli küçük bir kasabada yaklaşık 400 adet çam ağacından oluşan küçük sayılabilecek bir koru. Dilimize Eğri Orman diye çevirebileceğimiz bu bölgenin orijinal adı İngilizce Crooked forest, Lehçe Krzywy Las. Bölge uzun yıllardır bilim insanlarının ve meraklı turistlerin ilgi odağı bir yer.  Yıllar boyunca öne sürülen sayısız farklı teoriye rağmen, ağaçların bu yapıyı benimsemesine neyin neden olduğunu kimse tam olarak bilmiyor.

eğri orman harita

Bu ağaçlar 1930-1934 yılları arasında, Almanların yönetimindeki Pomeranya bölgesinde 1,7 hektarlık alana dikilmiş. Tüm ağaçlar yaklaşık 8-10 yıl sonra ise, nedenini anlayamadıkları bir nedenle şekilde değiştirmeye başlamış ve bir dik açı oluşturacak biçimde, tuhaf bir J harfi görüntüsü alarak gökyüzüne doğru yükselmeye devam etmişler. 80 yaşındaki eğik ağaçlar yaklaşık 15 metre uzunluğa sahipler. Ancak araştırmacılar bu yaşta olan bu tip ağaçların boyu normalde daha uzun olmaları gerektiğini söylüyor.

Eğri Orman , büyük çoğunluğu kuzeye doğru bükülmüş, tabanlarında 90 derecelik bir kıvrımla büyüyen yaklaşık 400 çam ağacından oluşur. Ormanın etrafında düzgün bir biçimde büyüyen çam ağaçlarından oluşan daha büyük bir orman mevcuttur.
.

Peki bu ağaçlar ne oldu da bu garip formda büyümeye başladılar…

Akıllara ilk olarak daha ağaçların daha gençken kalın bir kar tabakası altında kalmaları ve bu nedenle deforme olmaları gelebilir. Bu oldukça mantıklı. Ancak bu garip ormanın civarında normal görüntülü başka çam ağaçları da var. Sonuçta olası bir yoğun kış esnasında sadece bu ağaçların etkilenmesi ve civardaki ağaçlarda bir değişim olmaması da bu olasılığı azaltıyor.

Kimi araştırmacılar, yerçekimi kuvvetlerindeki dalgalanmaların veya bölgedeki benzersiz bir çekim kuvvetinin bundan sorumlu olabileceğine inanıyor. Ancak temel olarak bu tuhaf teoriyi destekleyen sıfır kanıt var. Sonuçta zaten yerçekimi kuvveti, nesneleri yanlara doğru değil aşağı doğru çeker. Bir diğer popüler fikir ise, II. Dünya Savaşı’nda Polonya’nın işgali sırasında, düşman tanklarının bu genç ormandan geçtiği ve yeni ekilmiş ağaçları ezerek formlarını bozduğu yönünde. Ancak yine akla aynı soru geliyor. Neden sadece bu bölgedeki ağaçlar? Tarihler uyumlu olsa da yine de bu fikir de akla pek yatkın gelmiyor…

Ortaya atılan ve en çok kabul gören nihai fikir aslında fazla heyecan verici değil. Ağaçların bu eğriliği insanların müdahalesi sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Düşünülene göre, zamanında bölgede yaşayan ormancılar, oldukça dayanaklı bir gövdeye sahip olan bu ağaçlardan daha bir fide oldukları zamanlarda mobilya yapmak amacıyla gövdelerini deforme etmiş. Ancak devamında İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın işgali nedeniyle bölge tamamen boşaltılınca geriye bu tuhaf orman kalmış.

Son olanı akla biraz daha mantıklı gelse de hiç kimse bu ağaçların neden bu formu aldıklarına dair kesin bir şey söyleyemiyor. Tüm dünyadan birçok turist çeken eğri orman hikayesi ne olursa olsun büyüleyici bir manzaraya sahip…

Kaynak: What Could Have Caused Poland’s Crooked Forest?; https://www.iflscience.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu