Dünyamızı Süsleyen Gökkuşağı Dağlarını Keşfedin

Görselde gördüğünüz görüntüler gerçek ve bu gezegende yer alıyor. Çin’in Gansu Eyaletindeki Zhangye Ulusal Jeoparkını ( Zhangye Danxia Landform Geological) çevreleyen dağların canlı renkleri, zirvelere takma adlarını veriyor: Gökkuşağı dağları.

Bu dağlar sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi fırçayla boyanmış gibi duran renklerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Bu farklı renk tonlarındaki tabakalar yatay olarak, bir pastanın katmanları gibi birbiri üzerine yerleşmiş durumda.

Gördüğünüz fotoğraf karelerinin bir kısmı elbette, bir miktar fotoğraf manipülasyonu sayesinde daha zengin tonlar ile görülmektedir. Ancak rötuşlanmamış görüntüler bile oldukça etkileyicidir.

Danxia, Çincede “gül renkli bulut” anlamına geliyor. Bu isim yaklaşık 500 kilometrekare genişliğindeki bölgeye hâkim kızıl renk ile örtüşüyor. Danxia bölgesi 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış durumda. Bu rengarenk dağların çok ünlü olmamasının tek nedeni, Gansu eyaletindeki alışılmış turist rotasının biraz dışında yer almaları. Ancak şimdi Gansu’yu Pekin’e bağlayan yüksek hızlı trenlerle, buraya ulaşmak her zamankinden daha kolay ve kesinlikle çabaya değer.

Gökkuşağı Dağları Sadece Çin’de Bulunmuyor

2013 yılında dünya, Peru’da Gökkuşağı Dağı olarak bilinen yeni keşfedilen bir jeolojik harikayla tanıştı. Peru’nun Cusco bölgesindeki Andes’te yer alan Yedi Renk Dağı (Montana de Siete Colores) diğer adıyla Vinicunca da tıpkı Çin’deki dağlar gibi renkleriyle büyülüyor. Gökkuşağı Dağı’nı çevresindeki diğer dağlardan ayıran şey, elbette canlı renk cümbüşüdür. Dağ 14 farklı mineralden oluşuyor ve her mineral farklı bir renkle temsil ediliyor.

Peru’da bulunan Gökkuşağı dağları. ağdaki tonların her biri farklı bir mineralden geliyor. 
Kırmızı katmanlar demir oksit pasını, turuncu ve sarı ise demir sülfidi gösterir. 
Turkuaz, parlak bir turkuaz mavisi oluşturmak için sarı ile etkileşime giren kloritten gelir.

Ancak anımsatalım. Peru’daki Gökkuşağı Dağı’nda trekking deneyimli bir rehber olmadan gitmek neredeyse imkansızdı. Dağa çıkan arazide gezinmek zordur ve her an yanlış bir adım atmak mümkündür. Gökkuşağı Dağı manzarasının bazen bulutlar tarafından tamamen kapatılabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak doğru koşullarda yakalayabilirseniz fotoğraflarda göründüğü kadar nefes kesici güzelliktedir.

Bu arada Erzurum’un Oltu ilçesinde de benzer yapıda Gökkuşağı Tepeleri bulunuyor. Bu benzerlik sebebiyle sosyal medyada Çin’deki ve Peru’daki bu renkli dağlara ait görseller sıklıkla Erzurum’daki gökkuşağı tepelerine aitmiş gibi paylaşılıyor.

Erzurum Oltu’daki Gökkuşağı Tepeleri

Gökkuşağı Dağları Nasıl Oluştu?

Bu kadar farklı renk tonunun bir arada bulunması dağları oluşturan kayaçların oluşma ve aşınma süreçleri ile ilgili. Kırmızı, turuncu, yeşil, sarı renklerdeki kayalar, 24 milyon yıl önce gerçekleşmiş tektonik hareketlerle oluşan kum taşı ve diğer mineraller sonucu çıkmış.

Yerbilimciler milyonlarca yıl önce günümüzde Çin sınırlarında kalan bölgede okyanus tabanında birikmiş kireçli kumtaşı ve silttaşı katmanlarının kıta çarpışmaları sonucu katlanıp Gökkuşağı Dağları’nı oluşturduğunu düşünüyor. Bu dağları merdivenler aracılığı ile dolaşmak mümkün olabiliyor.

Kayaçları oluşturan minerallerin yapısındaki demir Gökkuşağı Dağları’nın farklı renklerde görünmesine neden oluor. Demirin oksijenle tepkimeye girmesi sonucu oluşan hematit minerali kayaçlara kırmızı ve kırmızımsı kahverengi rengini veriyor. Limonit minerali koyu kahverengiden açık sarıya renkler veriyor. Demirin kükürt ile tepkimeye girmesi sonucu oluşan pirit minerali ise metalik sarı renkten sorumlu. Demirin silikat iyonu ile tepkimeye girmesi sonucu oluşan klorit ve olivin mineralleri de yeşil tonları oluşturuyor.

Bu arada Çin’e gitmek çok zor diyenler için bir hatırlatma. Aynı büyüklükte olmasa da ülkemizde de Ankara Nallıhan civarında farklı renklerde kayaç katmanlarından oluşan doğal yeryüzü şekilleri görmek mümkün…


Ankara Nallıhan’ ‘da bulunan Ankara‘nın Nallıhan ilçesinde yer alan ‘Kız Tepesi Tabiat Anıtı’ kırmızı, kahverengi, gri ve sarı tonlarına sahip toprak yapısıyla görülmeye değer bir yerdir.

Ayrıca göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve İleri Okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?