Houtouwan: Doğa Tarafından Yutulmuş Terk Edilmiş Bir Köy

Çin’in doğu kıyısındaki Shengsi Takımadaları’nın bir parçası olan Shengshan Adası’nda bulunan terk edilmiş Houtouwan köyü tıpkı bir masaldan çıkmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda terk edilmiş köyün bir dizi büyüleyici fotoğrafının viral hale gelmesiyle de burası aynı zamanda yolu Çin’e düşen gezginlerin uğrak bir seyahat noktası haline gelmiş durumda…

1980’lerde 3.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan Houtouwan, bir zamanlar müreffeh bir balıkçı köyüydü. Ancak uzak ve ulaşılması zor konumu nedeniyle sakinleri 90’lı yıllarda taşınmaya başladı. 2002 yılında köy resmi olarak boşaltıldı ve yakındaki bir köy ile birleştirildi.

On yıllarca süren terk edilmenin ardından, okyanusa bakan, yamaç kenarındaki köydeki boş evler yemyeşil tırmanma bitkilerinden oluşan bir battaniyeyle ele geçirildi. Binaları hızla kaplayan bu bitki Çin’e özgü üzüm asması ve Virginia sarmaşığının bir akrabası olan Parthenocissus tricuspidata olarak biliniyor. Ve bu bitkiler kendi hallerine bırakıldıkları zaman, bir binayı kısa sürede kaplayabiliyorlar.

Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletindeki Shengshan adasında bulunan Houtouwan köyü, terk edildikten sonra bitki örtüsünün köyün yapılarını üstünü yavaş yavaş kaplamasıyla masalsı bir görünüme kavuştu.

Houtouwan Köyüne Nasıl Gidilir?

Şangay’a yaklaşık 40 mil uzaklıktaki Shengsi Takımadaları, Çin’de resmi olarak Ulusal Manzara Alanı ilan edilen tek takımadadır. 400’den fazla adacık ile takımadalar, Şangay’dan popüler bir hafta sonu kaçamağı noktasıdır. Shengshan, en doğudaki adadır ve komşusu Gouqi Adası ile birlikte deniz ürünleri ile ünlüdür. Burası, Çin’deki en büyük balık çiftliklerinden birine sahiptir.

Köyün etrafında yürüyüş yapmak birkaç saat sürecektir. JOHANNES EISELE/AFP/AFP/Getty Images

Her gün yüzlerce turist Houtouwan’ı ziyaret ediyor. Dar patikalardan geçerek bitki örtüsünün kapladığı harap olmuş evlerin yanından geçiyor. 

Köyü görmek için en iyi zaman, bitki örtüsünün tamamen çiçek açtığı yaz mevsimidir. Bu arada hatırlatalım. Houtouwan köyüne gitmek kolay bir yolculuk değildir. Çin ana karası ile Gouqi Adası arasında sınırlı sayıda feribot seferleri yapılmaktadır. Bu feribot yolculuğu yaklaşık üç saat kadar sürmektedir.

Adayı ziyaret etmek için en uygun zaman yaz aylarısır.
JOHANNES EISELE

Gouqi Adası’na indikten sonra da sizi Houtouwan’a götürecek yerel bir taksi bulmanız gerekecektir. Houtouwan köyüne ulaştıktan sonra 8 dolarlık bir ücret karşılığında dağlık köyün etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Adanın etrafında oda kahvaltı konaklayabileceğiniz mekanlar da mevcuttur.

Bu köy aslında, insan elini çektikten sonra terk edilen yapıların bir şekilde yolunu bularak doğa tarafından yeniden ele geçirilmesinin çarpıcı bir örneğini sergiliyor. Hissettirdiği bu duygunun yanı sıra sunduğu doyumsuz yeşil ile hepimizi büyülüyor.


Keşfetmeye Devam Edin…


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?