KESFET

Gürleyen Duman: Victoria Şelalesi

Yıl 1853. İskoç misyoner ve kaşif Dr. David Livingston Hint Okyonusu kıyılarından başlayıp, Afrika’nın içlerine doğru uzanan devasa bir nehirde yelken açtı. Amca, bu bölgede yaşayan insanlara Hristiyanlığı yaymak olsa da içgüdüsel olarak hep daha ötesini merak ediyordu. Sonuçta kendisi Kalahari’de en uzak noktaya ulaşan ilk beyazdı.

Nigami Gölü’nü de ilk keşfeden oydu. Bu kez de kendi kafasındaki medeniyeti Afrika’nın içlerine kadar taşıyabilmenin yanısıra Atlas Okyanusu’na bağlanacak uygun bir yol da bulmak istiyordu.

Bunun için Zambezi Nehri ya da onun deyimiyle Tanrı’nın Nehri biçilmiş kaftandı.

O günden bugüne çok şey değişti. Geçilmez şelaleri ve ürkütücü görkemine rağmen, Zambia ve Zimbabve arasında tam 720 km boyunca sınırı oluşturan bir nehri olan Zambezi bugün insana boyun eğmiş durumda.

İhtişamı karşısında dili tutulan Livingston’un, İngiltere kraliçesi Victoria’nın adını verdiği şelale, bugün artık çevresindeki seyir patikaları ile dünyanın en çok ziyaret edilen doğa harikalarından birisi.

Aşağı yukarı yüzyıl önce ulaşılmaz olan yerlerde, bugün lüks oteller yükselmekte.

Kaynağını Orta Afrika Platosu’ndan alan Zambezi, her yandan kollarla beslenerek, 3500 km akarak Hint Okyanusu’na dökülür. Genişliği yer yer 1 km. ye ulaşan bu nehir, çoğunlukla durgun bir görünüme sahip olsa da, şelalere yaklaşan yerlerde işler değişir. Nehrin ortalarında ise tüm görkemiyle Victoria şelalesi yer alır.

1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenen, Yerlilerin “Mosi-oa-Tunya” (Gürleyen duman) diye adlandırdıkları Victoria şelalesinin  bir ucu Zimbabve’de öbür ucu Zambia’da bitiyor.

Victoria şelalesini en geniş açıdan ve dökülen en fazla su hacmini Zimbabve’de görebilirsiniz. Zambia’da ise Afrika’nın dördüncü büyük nehri Zambezi’de gemi turu yapıp Victoria şelalesinin daha sakin yüzüne tanık olmak mümkün.

Zambezi nehrinin ağzı 1.7 kilometre genişleyerek 107 metre derinliğinde Zambezi boğazına dökülüyor ve böylece Victoria şelalesi oluşuyor. 

Dökülen suyun genişliği ve hacmi insanı şaşırtırken, bir de gökyüzünde asılı duran ve hiç kaybolmayan gökkuşağını görünce buranın Dr. Livingston’un dediği gibi, melekleri bile kıskandıracak güzellikte olduğunu düşünülmesi doğal elbette…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu