Yossi Ghinsberg’in İnanılmaz Hayatta Kalma Hikayesi

Yossi Ghinsberg, inanması neredeyse imkansız olan türden bir hikayeye sahip. İsrailli maceraperest, 1981’de Amazon ormanlarının göbeğinde yanında hiç bir malzeme olmadan mahsur kaldığında sadece 21 yaşındaydı. Üç uzun hafta boyunca, Ghinsberg birçok kez ölümle yüz yüze geldi. Ancak bir biçimde hayatta kalmayı başardı.

Onun kurtuluş hikayesi, Discovery Channel’in ”I shouldn’t be alive” adlı belgeselinde yer aldı. Kendi yazdığı ”Back from Tuichi” adlı kitap ise İsrail’de best-seller oldu. Bunun üzerine kitap 15 ayrı dile çevrilerek, pek çok ülkede yayınlandı. ”Jungle: A Harrowing True Story of Survival”adı ile bu hayatta kalma hikayesinin filmi de yapıldı. Eğer tüm bunları gözden kaçırdıysanız şimdi gelin kısaca hikayesini öğrenin.

Yossi Ghinsberg
2017’de Yossi Ghinsberg’in 1981’de Amazon yağmur ormanlarına yaptığı yolculuğa dayanan Jungle filmi yayınlandı.

Yossi Ghinsberg Neden Kaybolmuştu?

Yossi Ghinsberg 25 Nisan 1959’da Tel Aviv’de doğdu. 18 yaşına geldiğinde zorunlu askerlik hizmetini yapmak üzere İsrail Donanmasına katıldı. Zorunlu askerlik hizmeti bitince, o zamanlar çok popüler olan Henri Charriere’nin ”Papillon (Kelebek)” adlı romanından etkilenerek seyahat etmeye karar verdi. Bu maksatla pek çok farklı işte çalıştı ve para biriktirmeye uğraştı. Norveç’te inşaat işlerinde çalıştı. Alaska’da balıkçılık yaptı, New-York’ta kamyonlara yük yükledi.

1981’in sonlarında, Ghinsberg otostopla Venezuela’dan Kolombiya’ya ve ardından Bolivya’ya gitti. Orada Marcus Stamm ile tanıştı ve ikili iyi arkadaş oldular. Markus, bir ilkokul öğretmeniydi. Sonrasında Yossi ve Marcus, jeolog olduğunu iddia eden Avusturyalı Karl Ruprechter ile tanıştı. Karl, altın aramak için Bolivya Amazonlarında ki çok uzak bir yerli köyüne sefer düzenlediğini anlattı. Yossi ayrıca seyahatlerinde tanıştıkları Oregonlu Amerikalı fotoğrafçı Kevin Gale’i de bu gezide kendilerine katılmaya ikna etti. 

Bunun sonucunda 4 arkadaş altın bulma umuduyla Amazon ormanlarına daldılar. Malzemeleri ve yiyecekleri azdı, o nedenle maymunları avlayıp yemek zorunda kaldılar. Ancak Marcus maymun yemeyi reddetti ve hızla güçten düşmeye başladı. Bir ay boyunca bu şekilde yağmur ormanlarında altın arayıp durdular. Bu süre zarfında Karl‘ın altın ve yerli köyü hakkında söylediklerinin yalan olduğunu fark ettiler ve aralarında anlaşmazlıklar baş gösterdi.

En sonunda, geri dönmeye karar verdiler. Bir sal yapıp Tuichi nehri üzerinden dönme önerisi yapıldı. Ancak Karl yüzme bilmemesi nedeniyle salla dönüş fikrini reddetti. Bunun üzerine grup ikiye bölündü. Kevin ve Yossi salla nehir üzerinden aşağıya doğru, Karl ile Marcus ise yürüyerek nehrin yukarısına doğru gittiler. Karl ve Marcus‘tan bir daha haber alınamadı.

Yossi ve Kevin ise nehir üzerinde büyük bir şelaleye geldiklerinde salın kontrolünü kaybettiler. Yossi güçlükle kurtuldu, ancak Kevin şelaleden aşağı düştü. Yossi nehir boyunca 4 gün Kevin‘i aradı ama bulamadı. Bunun sonunda tek başına yürümeye devam etti. Hiç bir malzemesi ve yiyeceği yoktu. Bulduğu yabani çilek, salyangoz gibi şeyleri yedi.

Yossi Ghinsberg
Filmden bir kare

Amazon Ormanlarının Derinliklerinde Mücadele İle Geçen 3 Hafta

Kayboluşunun 14. günü büyük bir sele yakalandı. Neredeyse ölüyordu. Selden sonra ki 5 günü ise neredeyse hiç yiyecek olmadan geçirdi. Çok zayıf düştü, artık zorlukla yürüyordu. Bir gece ava çıkmış bir leopar ile burun buruna geldi ve leoparın saldırmaması sonucu kurtuldu. Anlattığına göre Yossi mücadeleyi bırakmak üzere olduğu bu en kötü günlerinde, ona umut veren bir kadın halüsinasyonu görmeye başladı. Geceleri onunla beraber uyuyan ve mücadeleye devam etmesini söyleyen bu kadın, onun hayata tutunmasını sağladı…

Bu esnada şelaleden düşüp kaybolan Kevin ölmemişti. Kevin nehirde bir kütük üzerinde beş gün mahsur kaldıktan sonra yerel balıkçılar tarafından kurtarılmıştı. Aslında o kurulmasa muhtemel Yossi Ghinsberg de ölmüş olacaktı. Kevin‘ın anlattığı hikaye üzerine bir arama kurtarma ekibi çıkarıldı. Bunun sonucunda da üç gün sonra da Yossi Ghinsberg bulundu. Durumu oldukça kötüydü ve ondan sonraki 3 ayını hastanede geçirmek zorunda kaldı.

Ancak diğer ikili Kevin ve Yossi’nin dahil olduğu birkaç arama ve kurtarma görevinin girişimlerine rağmen, hiçbir zaman bulunamadılar. Yossi Ghinsberg İsrail’e döndükten sonra Tel-Aviv Üniversitesinde felsefe dersleri vermeye başladı. Halen kariyerini kişisel gelişim üzerine konuşmalar yaparak ve yazarlıkla hayatını sürdürmektedir.


Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu