MACERA

Dünyanın En yaşlı Koşucusu: Fauja Singh

Fauja Singh 110 yaşında ve dünyanın bilinen en yaşlı koşucusu. Yarışlara katılmayı 102 yaşında bıraksa da Fauja Singh halen koşmaya devam ediyor.

“Hayatım boyunca insanlar bana sınırlar koydu. Asla yürümeyeceğimi söylediler… Koşmamla rekor kıracağımı hiç düşünmediler.”

1911’de Hindistan’ın Punjab eyaletinde dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Singh, 5 yaşına kadar yürümesini engelleyecek kadar ince ve güçsüz bacaklara sahipti. Öyle ki 15 yaşına gelene ve vücudu iyice gelişene dek, dinlenmeden 1 kilometre dahi yürüyemedi. Zamanla tarla, bahçe işlerinde çalışarak fizyolojik ve psikolojik olarak güçlendi. 30’lu yaşlarda koşu sporuna merak salsa da ardından çıkan savaş nedeni ile buna bir türlü imkan bulamadı.

90’lu yıllara gelindiğinde eşini ve oğullarından birini kaybetti. Çevresindekilerin bir daha kendisini toparlayamayacağını düşündükleri bir dönemde, oğlunu ziyaret için gittiği Londra’da haber izlerken tüm halkı maratona katılmaya davet eden bir reklama denk geldi. Çevresinden kendisine destek ararken kader karşısına hem atletizm antrenörü hem de maraton koşucusu olan Harmander Singh’i çıkardı. Harmander Singh onu vazgeçirmek için çabalasa da başarılı olamadı. 16 Nisan 2000’i gösterdiğinde Londra Maratonu’na katılan on binlerin arasında Fauja da vardı ve yarışı 2. tamamladı.

Fauja Singh o günden itibaren 9 tane maraton koştu. 102 yaşında Hong Kong’da 10 km’lik bir yarışı tamamladıktan sonra kendini emekliye ayırmasına rağmen her gün düzenli antrenmanlara devam etti. Devamını ondan dinleyelim…

Fiziksel olarak hala aktifim, günde en az dört saat yürüyorum, koşu ve jogging yapıyorum.  Kötü hava koşulları sebebiyle bunları yapamadığımda, rutinime döndüğümde telafi ediyorum. Vücudumu ve zihnimi zinde tutuyor.

Son yarışım, Hong Kong’da düştüğüm 10 km yarışıydı; kalktım ve geçen seneye göre beş dakika daha erken bitirdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, son yarışım olduğunu anlamıştım. Vücudum eskisi kadar dayanıklı değildi.

Şubatta yarışları bıraktığımdan beri Avustralya, Las Vegas, Dubai, Danimarka, İsviçre, Fransa ve Luxemburg’a gittim. Bournemouth Maraton Festivali’nde açılışı ben yaptım.

 Her gün vücudumu esnek tutmak için bebek yağı sürüyorum. Keten tohumu ve bir fincan çay içiyorum. Evden çıkmadan önce sade yoğurt yiyorum ve iki bardak su içiyorum. Karnabahar, pirinç veya tatlılara dokunmuyorum çünkü bana bir faydası yok. Yatmadan önce bir bardak ılık süt içiyorum. Eğer hasta veya normalden farklı hissediyorsam, beslenme şeklimde ve rutin hayatımda nelerin değiştiğine bakıyorum.

Hala aktifim ve tembel olan insanlara göre daha iyi görünüyorum. Onlar çöküyorlar, ben vücudumu olduğu gibi tutuyorum, peki kazanan kim? Aktif olmak ilaç gibi. Bu ilaçtan mahrum kalmak istemiyorum.

Fırat Kestekoğlu

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/the-running-blog/2013/oct/11/fauja-singh-worlds-oldest-runner-102

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu