Dünyanın En Yaşlı Koşucusu Fauja Singh Size İlham Verecektir!

Fauja Singh günümüzde 111 yaşında ve dünyanın bilinen en yaşlı koşucusu. Fauja Singh, birden fazla yaş aralığında birçok dünya rekoru kırdı. 2011 yılında 100 yaşında bir maratonu tamamladı. İlginç bir şekilde Singh, 81 yaşında koşmaya başladı. Yarışlara katılmayı 102 yaşında bıraksa da Fauja Singh halen aktif bir yaşam sürdürmeye devam ediyor.

“Hayatım boyunca insanlar bana sınırlar koydu. Asla yürümeyeceğimi söylediler… Koşmamla rekor kıracağımı hiç düşünmediler.”

1911’de Hindistan’ın Punjab eyaletinde dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Singh, 5 yaşına kadar yürümesini engelleyecek kadar ince ve güçsüz bacaklara sahipti. Öyle ki 15 yaşına gelene ve vücudu iyice gelişene dek, dinlenmeden 1 kilometre dahi yürüyemedi. Zamanla tarla, bahçe işlerinde çalışarak fizyolojik ve psikolojik olarak güçlendi. 30’lu yaşlarda koşu sporuna merak salsa da ardından çıkan savaş nedeni ile buna bir türlü imkan bulamadı.

90’lu yıllara gelindiğinde eşini ve oğullarından birini kaybetti. Çevresindekilerin bir daha kendisini toparlayamayacağını düşündükleri bir dönemde, oğlunu ziyaret için gittiği Londra’da haber izlerken tüm halkı maratona katılmaya davet eden bir reklama denk geldi.

Çevresinden kendisine destek ararken kader karşısına hem atletizm antrenörü hem de maraton koşucusu olan Harmander Singh’i çıkardı. Harmander Singh onu vazgeçirmek için çabalasa da başarılı olamadı. 16 Nisan 2000’i gösterdiğinde Londra Maratonu’na katılan on binlerin arasında Fauja da vardı ve yarışı 2. tamamladı.

Fauja Singh 102 Yaşına Kadar Maraton Koşmaya Devam Etti

fauja singh
Hint kökenli İngiliz Fauja Singh, 100 yaşında maraton koştu. 8 saat, 25 dakika ve 16 saniye sonunda yarışı bitirdi. Toplam parkur uzunluğu 42 bin 195 kilometre olan maratonu Singh’den sonra bitiren beş yarışçı daha vardı. Fauja Singh ayrıca 100 metreden 5 bin metreye kadar tüm yarışlara katılıp tamamlayarak 100 yaşındakiler kategorisinde sekiz rekor daha kırdı. Singh, bundan önce de 2003 Toronto Maratonu’nda aldığı dereceyle, 90 yaş üstü maraton rekorunu elinde tutuyordu.

Fauja Singh o günden itibaren 9 tane maraton koştu. 102 yaşında Hong Kong’da 10 km’lik bir yarışı tamamladıktan sonra kendini emekliye ayırmasına rağmen her gün düzenli antrenmanlara devam etti. Devamını ondan dinleyelim…

Fiziksel olarak hala aktifim, günde en az dört saat yürüyorum, koşu ve jogging yapıyorum.  Kötü hava koşulları sebebiyle bunları yapamadığımda, rutinime döndüğümde telafi ediyorum. Vücudumu ve zihnimi zinde tutuyor. Son yarışım, Hong Kong’da düştüğüm 10 km yarışıydı; kalktım ve geçen seneye göre beş dakika daha erken bitirdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, son yarışım olduğunu anlamıştım. Vücudum eskisi kadar dayanıklı değildi.

Şubatta yarışları bıraktığımdan beri Avustralya, Las Vegas, Dubai, Danimarka, İsviçre, Fransa ve Luxemburg’a gittim. Bournemouth Maraton Festivali’nde açılışı ben yaptım. Her gün vücudumu esnek tutmak için bebek yağı sürüyorum. Keten tohumu ve bir fincan çay içiyorum. Evden çıkmadan önce sade yoğurt yiyorum ve iki bardak su içiyorum. Karnabahar, pirinç veya tatlılara dokunmuyorum çünkü bana bir faydası yok. Yatmadan önce bir bardak ılık süt içiyorum. Eğer hasta veya normalden farklı hissediyorsam, beslenme şeklimde ve rutin hayatımda nelerin değiştiğine bakıyorum.

Hala aktifim ve tembel olan insanlara göre daha iyi görünüyorum. Onlar çöküyorlar, ben vücudumu olduğu gibi tutuyorum, peki kazanan kim? Aktif olmak ilaç gibi. Bu ilaçtan mahrum kalmak istemiyorum.

1 Nisan 1911 doğumlu Hint asıllı İngiliz vatandaşı Fauja Singh şu an 111 yaşını tamamladı. Günümüzde artık eskisi gibi koşamasa da ritüellerini özenle sürdürüyor. Birçoğumuzun yerimizden kalkmak için bile enerji bulamadığımız bu günlerde de bize güzel bir motivasyon veriyor.

Fırat Kestekoğlu


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar: 

  • The world’s oldest runner, Fauja Singh, on life since his retirement; yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2013; Bağlantı: https://www.theguardian.com/
  • 110-year-old Fauja Singh sets fitness goals for younger generation; yayınlanma tarihi: 15 Haziran 2021; Bağlantı: https://www.tribuneindia.com/

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu