Valdaro Aşıkları: Sonsuz Bir Kucaklaşmayla Kilitlenmiş Çiftin Arkasındaki Hikaye

Valdaro Aşıkları, İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan Valdaro’da bulunan bir arkeolojik keşiftir. Bu keşif, Neolitik döneme tarihlenen iki insan iskeletinin, özellikle elleri birbirine kenetlenmiş bir şekilde gömülü olduğu bir mezarı içermektedir.

Valdaro Aşıkları: Sonsuz Bir Kucaklaşmayla Kilitlenmiş Çiftin Arkasındaki Hikaye

2007 yılında, bir arkeolog ekibi İtalya’nın Lombardiya bölgesindeki Mantua yakınlarında bir mezar keşfetti. İçeride, yüz yüze yatan bir çift iskelet buldular. Bir kadın biri erkek bedenine ait olduğu anlaşılan bu iki iskelet birbirine sarılmış gibi gözüküyordu. Tam 6 bin yıl boyunca bu şekilde gömülü olan iskeletler, zamanla Valdaro Aşıkları ismi ile anılmaya başlanacaktı.

İskelet çiftin fotoğrafları hızla medyada dolaşmaya başladı. Bu ikilinin Sevgililer Günü’nden hemen önce keşfedilmiş olması da fotoğrafın yaygınlaşmasına neden oldu. Birçok kişi bu iki iskelet, şanssız aşıklar Romeo ve Juliet’in hikayesini akla getirdi. Arkeologlar ise Valdaro Aşıklarını incelerken bir dizi ilginç keşifte bulundular.

Valdaro Aşıkları
Valdaro Aşıkları, 2007 yılında İtalya’nın Mantua kentindeki Valdaro yakınlarındaki bir Neolitik mezarda keşfedilen 6.000 yıllık iki iskelettir. İsimleri, birbirlerine sarılmış gibi görünmelerinden gelir. 
Mezar, MÖ 10.000 – 4.500 yılları arasında süren Neolitik döneme aittir.

Valdaro Aşıkları Kimdir Ve Neden Ölmüştü?

İlk olarak, çift yaklaşık 6.000 yıl önce Neolitik dönemde ölmüştü. Bu dönemde iki kişinin aynı mezara konması nadir rastlanılan bir durumdu. En başta bu nedenle bu arkeolojik bulgu kendi başına önemliydi. Ayrıca çiftin vücutlarının konumları keşfi daha da benzersiz kılıyordu.

Araştırmalar sonucunda adam ve kadının öldüklerinde 20 yaşlarında oldukları anlaşıldı. Genç yaşlarına rağmen, doğal sebeplerden öldüklerine karar verildi. Çünkü her iki iskelette de herhangi bir biçimde öldürüldüklerine dair bir işaret yoktu. Kemikleri çoğunlukla sağlam durumdaydı ve vücutları muhtemelen ölümlerinden sonra yerine konmuştu.

Valdaro Aşıkları: Sonsuz Bir Kucaklaşmayla Kilitlenmiş Çiftin Arkasındaki Hikaye
Arkeologlar, Valdaro Aşıklarının ölümden sonra bu pozisyonda düzenlendiğine inanıyor.

Aşıkların bir zamanlar kim olduklarının gerçek hikayesini bilmek imkansız olsa da, bedenlerinin ebedi kucaklaşmaya kilitlenmiş görüntüsü kısa sürede pek çok kişinin ilgisini çekti. Durum böyle olunca, kim olduklarına dair bir çok teori ortaya atıldı. Yine de, durumları belirsiz kaldı. 

Dahası, tarihçiler Valdaro bölgesinde Neolitik bir yerleşim olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadılar. Büyük olasılıkla, bölge bir zamanlar tamamen bataklıklarla kaplıydı. Bu ortam, aşıkların bedenlerini binlerce yıl boyunca korumada faydalı olsa da, aşıkların yaşamları veya neden bu kadar benzersiz bir şekilde gömüldükleri hakkında çok az fikir verdi.

Valdaro Aşıkları Günümüzde Nerededir?

Keşif yapıldıktan bir hafta sonra bir soru daha ortaya çıktı: Valdaro Aşıklarına ne olacaktı? Genellikle arkeolojik kazılar sırasında eski bedenler çıkarıldığında, kemikleri analiz için bir laboratuvara taşınır. Sonrasında da her bir kemik, o eski kişinin yaşamı ve ölümü hakkında genel bir tablo çizmek için ayrı ayrı incelenir. Ancak Valdaro Aşıkları benzersiz bir vakaydı. 6000 yıldır birbirlerini kucaklamışlardı. Bu gömünün benzersizliği, baş arkeolog Elena Maria Menotti’nin iskeletleri ayırmamasına neden oldu. 

Valdaro Aşıkları
Günümüzde Valdaro Aşıkları

Arkeologlar, kemikleri birer birer çıkarıp daha sonra yeniden birleştirmek yerine, çiftin gömüldüğü tüm toprak parçasını çıkardılar.. Toprak bloğu ve iskelet çifti tahta bir kutuya yerleştirdiler ve incelenmek üzere Como’daki Musei Civici’deki bir arkeoloji laboratuvarına gönderdiler. Daha sonrasında da Mantua Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde cam bir vitrinin arkasına yerleştirildiler.

Modena Aşıkları, İtalya’dan Bir Başka Eşsiz Çifte Mezar

Valdaro Aşıkları’nın keşfinden iki yıl sonra, İtalya’nın Modena kentindeki bir antik dönem mezarlığında çalışan arkeologlar, el ele gömülü başka bir çift iskelet daha ortaya çıkardılar. Valdaro’nun Aşıkları’nın aksine, bu iskeletler kötü durumdaydı. Bu da başlangıçta çiftin cinsiyetleri hakkında bilgi edinmeyi zorlaştırdı.

Arkeologlar için, birlikte gömülmüş veya el ele tutuşmuş çiftleri gün yüzüne çıkarmak alışılmadık bir durum değildi. Ancak keşiften on yıl sonra, “Modena Aşıkları” farklı bir nedenle dikkat çekecekti. Çünkü her ikisi de erkekti.

moderna asiklari min
 Diş minesindeki protein kullanılarak uygulanan yeni bir teknik sayesinde, iskeletlerin cinsiyeti belirlendi.

Daha önce de İtalya, Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Sibirya’da yapılan kazılarda el ele gömülmüş olan iskeletler bulunmuştu ancak bunların hepsinde çiftler bir kadın ve bir erkekti. Araştırmacılar iskeletlerin bulunduğu bölgenin bir savaş mezarlığı olabileceğini düşünüyor. Bu nedenle iki erkeğin kardeşler veya savaşta birlikte ölen askerler olduğu düşünülüyor.

Valdaro Aşıkları’nda olduğu gibi, Modena Aşıkları’nın hayatlarının tam ayrıntılarını bilmek neredeyse imkansız. Yine de, her iki keşif de geçmişe ve eski insanların ölüleri onurlandırma biçimlerine benzersiz ve heyecan verici bir bakış sunuyor.


Valdaro Aşıkları’nın hikayesini okuduktan sonra İnka Medeniyetinden günümüze miras kalan gizemli teraslar hakkında okumak isterseniz: Moray Kalıntıları: İnkalar Bu Gizemli Terasları Neden Yaptı?


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu