KESFET

Wave Rock: Mükemmel Bir Dalgadan Daha Fazlası

Mükemmel dalgalar arasında sörf yapmak istiyorsanız Avustralya dünyanın en iyi yerlerinden biri. Hyden köyü yakınlarında 110 metre uzunluğunda bir dalga var ama bu bildiğiniz dalgalardan değil: tamamı kaya. Yaklaşık 2,5 milyar yıl önce oluşan 15 metre yüksekliğindeki bu granit yamacın adı Wave Rock (Dalga Kayası). Bu içbükey uçurum, aslında bir monadnoğun (bir ovadan yükselen izole bir tepe veya dağ) bir yüzü. Rüzgâr ve yağmur erozyonuyla oluşan Wave Rock, içinde farklı mineral ve kristallerin gömülü olduğu iri taneli porfirik granit ve magmatik kayaçlardan meydana geliyor.

Wave Rock Nasıl Oluştu?

Rüzgâr ve yağmur duvara çarptıkça tabandaki yumuşak kayaç oyulmuş ve dalgaya benzeyen şekil ortaya çıkmış. Yağış sadece kayaç oluşumunu şekillendirmekle kalmamış; onu kırmızı, kahverengi ve sarı şeritlerle de süslemiş.

Elle boyanmış gibi görünseler de aslında her dikey şerit, yamaçtan akan suyla tepkimeye girerek değişik renkler üreten farklı mineral çökellerinin bir göstergesi. Yamacın renklerinde su yosunlarının da etkisi var. Genelde kayaçlarda siyah lekeler oluşturan bu küçük organizmalar kurak mevsimlerde kahverengimsi bir renge bürünüyor. Tüm Avustralya’da bu kayanın başka örnekleri bulunuyor, ancak hiçbiri bu kaya kadar etkileyici değil. İnanılmaz oluşum aslında Hyden Rock olarak bilinen bütün bir tepenin sadece bir tarafı. “Dalga” onun sadece bir yanı. Wave Rock, bölgedeki tek inanılmaz jeolojik alan değil. Binlerce yıllık sayısız erozyon ve tortul faaliyetten sonra, adından anlaşılacağı gibi dev bir su aygırının ağzı gibi görünen doğal bir mağara olan Hippo’s Yawn (Hippo’nun Esnemesi) gibi yerler de var.

Hippo’s Yawn; Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hippo%27s_Yawn_-_panoramio.jpg

Wave Rock, binlerce yıldır yerel halk için kutsal bir yer olmasının ötesinde günümüzde yılda 100.000’den fazla ziyaretçisiyle turistlerin uğrak noktası haline de gelmiş durumda. Burası aynı zamanda Rock müziği sevenler için de bilinen bir yer.

Bölgede, Eylül ayının ikinci yarısında doğal manzaranın yanında dünyaca ünlü grupların çaldığı büyük bir rock festivali yapılıyor.

Kaynak:

YolveMacera

Başa dön tuşu