Wave Rock: Mükemmel Bir Dalgadan Daha Fazlası

Mükemmel dalgalar arasında sörf yapmak istiyorsanız Avustralya dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilir. Ancak tam olarak aynı anlama gelmese de Avustralya Hyden köyü yakınlarında bulunan 110 metre uzunluğunda bir dalga daha var. Ancak bu dalga bildiğiniz dalgalara benzemiyor. Bunun nedeni ise bu dalganın aslında tamamının bir kayadan oluşmasıdır. Wave Rock (Dalga Kayası) milyonlarca yılda oluştu. Bunun sonucunda da bu harika oluşumu görmek için her yıl 100.000’den fazla insan buraya yolculuk yapıyor.

Yaklaşık 2,5 milyar yıl önce oluşan 15 metre yüksekliğindeki bu granit yamaç aslında bir dağın parçasıdır. Rüzgâr ve yağmur erozyonuyla oluşan Wave Rock, içinde farklı mineral ve kristallerin gömülü olduğu iri taneli porfirik granit ve magmatik kayaçlardan meydana geliyor.

Wave Rock Nasıl Oluştu?

Rüzgâr ve yağmur bu duvara çarptıkça tabandaki yumuşak kayaç oyulmuş ve dalgaya benzeyen şekil ortaya çıkmış. Yağış sadece kayaç oluşumunu şekillendirmekle kalmamış; onu kırmızı, kahverengi ve sarı şeritlerle de süslemiş.

wave 165350 1280

Elle boyanmış gibi görünseler de aslında her dikey şerit, yamaçtan akan suyla tepkimeye girerek değişik renkler üreten farklı mineral çökellerinin bir göstergesi. Yamacın renklerinde su yosunlarının da etkisi var. Genelde kayaçlarda siyah lekeler oluşturan bu küçük organizmalar kurak mevsimlerde kahverengimsi bir renge bürünüyor.

Tüm Avustralya’da bu kayanın başka örnekleri bulunuyor, ancak hiçbiri bu kaya kadar etkileyici değil. İnanılmaz oluşum aslında Hyden Rock olarak bilinen bütün bir tepenin sadece bir tarafı. Yani başta da dediğimiz gibi Dalga kayası aslında onun sadece bir yanı.

Bu arada bu bölgeye gitme şansınız olursa hatırlatalım. Wave Rock, bölgedeki tek inanılmaz jeolojik alan değil. Binlerce yıllık sayısız erozyon ve tortul faaliyetten sonra, adından anlaşılacağı gibi dev bir su aygırının ağzı gibi görünen doğal bir mağara olan Hippo’s Yawn (Hippo’nun Esnemesi) gibi yerler de var.

Wave Rock, binlerce yıldır yerel halk için kutsal bir yer olmasının ötesinde günümüzde turistlerin uğrak noktası haline de gelmiş durumda. Burası aynı zamanda Rock müziği sevenler için de bilinen bir yer. Bölgede, Eylül ayının ikinci yarısında doğal manzaranın yanında dünyaca ünlü grupların çaldığı büyük bir rock festivali de yapılıyor. Ancak ziyaret edecek olanlara hatırlatalım. Bu kayayı görmek isterseniz girişte araç başında 12 dolar gibi bir para ödemeniz gerekiyor.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu