KÜLTÜR

Kafa Karıştıran Bir Yapı: Sahra’nın Gözü Diğer Adıyla Richat Oluşumu

Görmüş olduğunuz fotoğraf Rus kozmonot Oleg Artemyev tarafından 2014 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevi sırasında çekilmiş ve fotoğrafın odağında ise çöldeki gizemli yapılardan biri duruyor. Sahra Çölü’nün batısında yer alan bu yapı daha çok Sahra’nın Gözü olarak tanınıyor. Ancak Richat Oluşumu olarak da biliniyor.

İlk uzay görevlerinden bu yana bilim insanlarının ilgisini çeken Richat Yapısı, oluşumu 600 milyon yıl geriye uzanan kayaç yapıları açığa çıkarıyor. Önceleri bir çarpışma krateri olduğu sanılan Richat yapısının gerçek oluşma sebebi de yakın zamanda açığa kavuşturulabilindi.

Bu yapının oluşma nedeni, 100 milyon yıl kadar önce Pangaea süperkıtasının tektonik plaka hareketleri nedeniyle ayrılarak Afrika ve Güney Amerika’yı oluşturduğu dönemde bir magma kabarcığının yüzeye çıkmadan önce patlaması ve ardından farkı hızlarda gerçekleşen erozyon nedeniyle zaman içinde katmanlar oluşturması.

Oluşumun kenarlarında bulunan mavi renk ise kuvars kristallerinden kaynaklanıyor. 

Çapı 50 kilometreyi bulan Richat yapısı 1965 yılında yapılan Gemini IV uzay görevi sırasında astronotlar tarafından keşfedildi. Uzaydan görüldüğü için NASA’ya göre “astronot feneri” olarak da adlandırılıyor bu yapı çünkü uzay mekiklerinin Dünya’ya dönüşü sırasında astronotlar burayı gemilerin deniz fenerlerinden yararlandıkları gibi kerteriz olarak alıyorlar.

Avrupa Uzay Ajansı’nın hazırladığı aşağıdaki videodan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu