Kafa Karıştıran Bir Oluşum: Sahra’nın Gözü

Görmüş olduğunuz fotoğraf Rus kozmonot Oleg Artemyev Hermanovitch tarafından 2014 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevi sırasında çekilmiş bir fotoğraf ve fotoğrafın odağında ise çöldeki gizemli yapılardan biri duruyor. Bu yapı daha çok Sahra’nın Gözü olarak tanınıyor. Ancak Richat Oluşumu olarak adlandırılmakta.

Bir zamanlar, bir göktaşının  çarpması sonucunda oluştuğu düşünülen, uzaydan bile rahatlıkla gözlemlenen, bu inanılmaz oluşum hakkında, günümüzde bilim insanları önceki görüşleri reddederek erozyon sonucu meydana geldiğini düşündüklerini belirtiyorlar.

Bu muazzam yapının kuzey batısında Kediet ej Jill Dağı yeri alıyor. Bu dağ Moritanya’nın en yüksek zirvesine sahip, neredeyse 1000 metre. Yüksek oranda Fe₃O₄ yani manyetit içermesiyle bu dağ hafif mavimsi bir renge sahip ve ayrıca bu durum yakınlarda manyetik ölçümleri ve navigasyonları karıştırmakta. Ayrıca bu yapının mavi rengi de çukurun duvarlarını oluşturan, Pkalma kuvartz kristallerinden geliyor.

Uzaydan görüldüğü için NASA’ya göre “astronot feneri” olarakta adlandırılıyor bu yapı çünkü uzay mekiklerinin Dünya’ya dönüşü sırasında astronotlar burayı gemilerin deniz fenerlerinden yararlandıkları gibi kerteriz alıyor.

Nasıl oluştuğu tam olarak kesinleşmese de bu koca mavi gözün muazzam olduğu bir gerçek…

Avrupa Uzay Ajansı’nın hazırladığı aşağıdaki videodan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

YolveMacera

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın!

Dünyanın Merkezi: Milion Taşı

Roma İmparatorluğu’nun altın yıllarını yaşadığı zamanlarda Forum Romanum, Akdeniz dünyasının merkeziydi. Bu merkezin tam ortasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir