Tesadüf Sonucu Dağcı Olan Barbara Washburn’u Hatırlayalım

Kendini “tesadüfi dağcı” olarak tanımlayan Barbara Washburn, hayatının 40 yılını ABD’nin ücra köşelerini haritalayarak geçirdi. Barbara Washburn’ün dünyanın en yüksek dağ zirvelerinde geçen hayatı, 1939’da aldığı bir iş önerisiyle başladı. Önerilen iş New England Doğa Tarihi Müzesinde sekreterlikti. Aslında bu iş pek ilgisini çekmemişti. “O bunaltıcı eski müzede çalışmak istemiyorum,” diye düşündüğünü söyleyecekti daha sonra. Müzenin müdürü Bradford Washburn, bir dağ tırmanıcısıydı ve halihazırda Alaska’da birkaç ilk çıkış yapmıştı. İş görüşmesinden sonra Barbara Mart 1939’da işe başladı. Sonunda, mesleki ilişkileri biraz daha kişisel hale geldi ve ikili 1940’ta evlendiler.

Hayatında kamp bile kurmamış olan bu genç kadın, ertesi yıl Alaska’da, 8 kişiilik bir ekibin tek kadın üyesi olarak, 3094 metrelik Bertha Dağı zirvesinde dikiliyordu. Dönemde kadınlar için üretilen ekipman yoktu; dolayısıyla Barbara, erkekler için yapılmış kış giysileri içindeydi. Son derece zor bir sırtta en önde ilerlemişti, çünkü ekip, ayağının kayması durumunda taşınacak kadar hafif olduğunu düşünmüştü.

İnişlerinden sonra Barbara birkaç gün kendini hasta hissetti ve bir doktor ziyareti ayarlamaya karar verdi. Sonunda çiftin ilk çocuğuna hamile olduğunu öğrendi. Bir dağcı olarak, Barbara 1940’larda kadınlar için belirlenmiş olan statükoyu yaptıkları ile zaten bozmuştu. Şimdi bir anneydi ve eğer kocasıyla birlikte tırmanmaya devam etmeyi seçerse, o zamanlar duyulmamış bir şey yapıyor olacaktı: Günümüzde bile kadınların yargılanmasına neden olan, bir macera uğruna çocuklarını evde bırakmak…

Ancak ertesi yıl çift, ekipleriyle birlikte 4154 metrelik Hayes Dağı’na çıkma başarısını gösteren ilk dağcılar oldu. Eylül 1942’de Washburn çiftin ikinci çocuğu dünyaya geldi. Devamında da üçüncü çocukları…

İkinci Dünya Savaşı sırasında Bradford, ordu tarafından soğuk hava teçhizatını test etmek için işe alındı ve hizmetinin bir parçası olarak, 1942’de Denali’ye tırmandı. 1947’de savaştan sonra, bu kez dağ tırmanışına olan ilgiyi uyandıracak bir film çekilmesine yardımcı olması için tekrar bu dağa tırmanması gündeme geldi. Barbara ile Bradford 1947’de üç çocuklarını evde bırakıp McKinley Dağı’na (günümüzde Denali olarak biliniyor) tırmandılar. Washburns’ün 1947 tırmanışından önce Denali’ye yalnızca on beş kişi tırmanmıştı. İki aya yakın süren tırmanış sonucunda Barbara, Kuzey Amerika’nın en yüksek noktasından etrafı gözlemleyen ilk kadın olarak zirvede dikiliyordu.

Bradford’un kartografi eğitimi vardı ve çift iddialı haritalama projelerine girişmişti. 1970’den itibaren National Geographic için Büyük Kanyon’un tamamının haritalandırılması amacıyla 7 yıl sürecek olan bir projede yer aldılar. Bunun dışında New Hampshire’daki White Dağları’nın yanı sıra Denali Dağı’nı da haritalandırdılar. Cinsiyeti konusu etrafında dönen ilgiyi hiç anlamadığı söyleyen ve kendisini “tesadüfi dağcı” olarak tanımlayan Barbara, kocasından yedi yıl sonra, 2014’te, 100 yaşına iki ay kala yaşamını yitirdi.

Kaynaklar:

YolveMacera

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?