Bir Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün: İşinize Yarayacak 5 Uygulama

İster kırsal bir harikalar diyarında ister beton bir ormanda yaşıyor olun, etrafınızda her zaman bazı bitkiler vardır. Ama hangi bitkiler? Deneyimli bir biyolog değilseniz, bitkileri tanımak oldukça zor olacaktır. Neyse ki bunun için cep telefonunuzdan kullanabileceğiniz bir kaç uygulama var. Hiçbir uygulama tam anlamıyla mükemmel olmasa da, yine de tek bir fotoğraf ile bitkileri tanımak için oldukça iyi iş çıkartıyorlar.

PlantNet

Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün:

PlantNet, dünyada en çok indirilen akıllı telefon uygulamalarından biri olan müzik tanımlayıcı Shazam’a benzer bir şekilde çalışıyor. Yapmanız gereken tek şey söz konusu bitkinin yakın plandan ve ayırt edilebilir bir fotoğrafını çekmek ve programa tanıtmaktır.

Uygulama, bitkiler hakkında resim ve bilgi yüklü büyük bir sosyal ağdan veri toplar. Bitki morfolojisi ve biyolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için de yararlıdır. Diğer bir deyişle sadece bitkileri tanımaz, aynı zamanda onlar hakkında bilgi de edinirsiniz.

Ayrıca daha incelikli olsa da başka bir şey daha yapar. Sonucunda doğayla daha fazla etkileşim kurmanızı sağlar. Kabul edelim, hepimiz her gün ağaçların ve bitkilerin yanından geçiyoruz ama onlara çok az dikkat ediyoruz. Ancak bu basit uygulama ile biraz pratik yaparak, yanından geçip gittiğiniz bitkileri tanıyabilirsiniz. Bunun sonucunda sadece beyninizi eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çevrenizi daha çok takdir edersiniz. Sonucunda amatörce bitkileri tanımak için bir uygulama arıyorsanız, PlantNet en iyilerinden biridir.

 iNaturalist

Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün:

iNaturalist temelinde doğa bilimciler ve biyologlar için bir sosyal ağdır. Bu sosyal ağın bir web sitesi bir de mobil uygulaması vardır. 2008 senesinde kurulan iNaturalist, tüm halkın bilimle ve doğayla daha iç içe olmalarını hedeflediklerini söylüyor. Uygulama içindeki bilgilerin doğruluğunun kontrol edildiğini de söyleyen yetkililer, insanların doğal yaşamı keşfetmeye çağırmak için bu uygulamanın güzel bir yol olduğunu düşünüyorlar.

Aynı zamanda uygulamada yer alan bilgilerin tümü, tüm dünyadaki kullanıcıların ve bilim insanlarının kullanımına açık olan ‘Küresel Biyolojik Çeşitlilik Bilgi Tesisi’ne gönderilerek geniş bir bilgi ağının oluşmasını sağlıyor. Bu uygulamanın kullanımı PlantNet kadar kolay olmasa da karşınızda etkileşime geçebileceğiniz uzman biyologlar da dahil olmak üzere bir çok kişinin olması açısından avantajlı.

Leafsnap

Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün:

Bu uygulama aslında tam olarak adının söylediğini yapıyor. Yaprak şekline göre ağaçları ve diğer bitkileri tanımlıyor. Elde ettiği sonuçlar yüzde yüz doğru olmasa da bir çok bitkiyi tanıması açısından oldukça başarılı gözüküyor. 

Uygulamanın kullanımı da kolay ve oldukça basit. Ayrıca mantarlar ve kaktüsleri de oldukça başarı ile tanımlayabiliyor. Bitki tanımlamak için doğrudan uygulama içinden fotoğraf çekebilir ya da galeriden bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.

PictureThis

Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün:

Fotoğraf ile bitkileri tanımak için kullanabileceğiniz bir başka uygulama da Picturethis. Aslında bu uygulama da yukarıda aktardıklarımıza benziyor. Adını merak ettiğiniz bitkinin fotoğrafını çektiğinizde size hangi bitki olduğunu söylüyor. Üstelik tek bir cevap vermiyor ve fotoğraftakine benzer olası diğer seçenekleri de sıralıyor.

Uygulamada “Explore” kısmına tıklayıp konum bilgilerinizi aktif hale getirdiğinizde, çevrenizde uygulamayı kullanan insanların son olarak arattığı bitkileri de bulabiliyorsunuz. Böylece “Etrafta hangi bitkiler yetişir?” sorusunun da cevabına bir adım yaklaşmış oluyorsunuz.

Google Lens

Fotoğraf İle Bitkileri Tanımak Mümkün:

Bu uygulama elbette bitkileri tanımlamak için tasarlanmamıştır. Ancak açık ara en basit olanıdır. Lens aslında çok amaçlı bir araçtır. Çeviri yapmanız ya da herhangi bir nesneyi algılamanız gerektiğinde de işinize yarayacaktır. Ama aynı zamanda fotoğraf ile bitkileri tanımak konusunda da oldukça iyidir.

Tek yapmanız gereken bir şeyin fotoğrafını çekip yüklemek veya alternatif olarak Lens’i açıp bir fotoğraf çekmektir. Bu uygulamanın arka planındaki veri tabanı çok güçlüdür. Bu nedenle bir ağacın kabuğu gibi herhangi bir ayırt edici özelliğinin resmini çekseniz bile sonuca ulaşırsınız. Google Lens ayrıca başka alternatifler de önerir. Bunun sonucunda fotoğraflara göz atabilir ve önerilen ilk seçeneğin doğru olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Sonuçta, şu ana kadar tanıttığımız beş uygulama bitkileri tanımak konusunda kullanabileceklerinizden sadece bir kaçı. Elbette hepsi de yüzde yüz başarı göstermeyecektir.  Ancak net bir arka plan üzerinde net bir fotoğraf çekmeyi başarırsanız sonuçlar çoğunlukla mutlu edecektir. Ayrıca bu uygulamalarda bitkilerin farklı kısımlarının da fotoğrafını çekerek daha doğru neticelere erişebilirsiniz.

 İçinizdeki bilim insanını cesaretlendirmek istiyorsanız, çevrenizdeki doğayı gözlemlemek ve anlamak bunu yapmanın harika bir yoludur. Nerede yaşarsanız yaşayın, etrafınızda mutlaka bazı bitkiler olacaktır. Bu nedenle ücretsiz olan bu uygulamaları hemen şimdi kullanmaya başlayabilirsiniz.Kaynak: Free phone apps that identify plants from just a picture. Yayınlanma tarihi: 5 Ocak 2023; Bağlantı: https://www.zmescience.com/science/news-science/identify-plants-app-01032016/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu