KÜLTÜR

Bonsai: Uzakdoğu’nun Eşsiz Sanatı

Bonsai sözcüğü Japoncada “saksı içinde yetiştirilen bitki” anlamına gelir. Saksıda yetiştirilen bir bitkinin bonsai sayılabilmesi için hem minik olması hem de güzel bir görünüme sahip olması gerekir. Bir ağacı bir bonsaiye dönüştürmek sabırlı olmayı ve çok emek harcamayı gerektirir. Tüm ağaç türlerinden bonsai yapılabilir. Yeter ki ağacın dalları, yaprakları ve kökleri uygun şekilde budansın, suyu eksik olmasın ve yeterince havadar bir ortamda yetiştirilsin.

Bir Bonsainin Küçük Olmasını Ne Sağlar?

Ağaçların kökleri toprağın derinliklerine doğru uzayıp gelişir. Bonsailer küçük saksılarda yetiştirildiğinden kökleri ancak içinde bulundukları saksıların büyüklükleri ölçüsünde gelişir. Başka bir deyişle bonsailerin kök gelişimi sınırlıdır. Köklerin bu sınırlı gelişimine bağlı olarak gövde, dal ve yaprakların gelişimi de yavaş olur. Ağacın küçük kalmasını sağlayan, doğanın ağacın dalları ile kökleri arasındaki dengeyi sağlamasıdır.

Bonsai İçin Ağaç Seçimi

bonsai

Bonsailer tohumdan ya da fidandan yetiştirilebilir. Tohumdan yetiştirme çok uzun zaman alsa da bonsaiye istenen şekli verebilmek açısından uygun bir yoldur. Meyveleri, çiçekleri ve yaprakları küçük olan ağaç türlerinden bonsai yapmak daha kolaydır. 15-30cm yüksekliğinde bir bonsai yetiştirmek için 30-45 cm yüksekliğin­de bir ağaç seçin. Bu boy ilk bonsailerini yetiştirmek isteyenler için ideal boydur. Zamanla deneyim kazandıkça daha büyük ve daha küçük bonsailer yetiştirebilirsiniz.

Yüzeye yakın kökleri etrafa yayıl­mış bir ağaç tercih edilmelidir. Gövde olabildiğince konik olmalıdır. Ağacın tepesi belirli olmalıdır. En önemlisi çok sayıda ve her yöne uzayan bir dal sistemi olmalıdır. Gövdenin alt kısmın­daki dallar daha kalın olmalı, yukarı çıktıkça dallar incelmelidir. Ayrıca, saksı seçimi de özen gerektirir. Genellikle çok büyük ve derin olmayan, dikdörtgen ya da yuvarlak biçimli saksılar kullanılması önerilir. Bundan sonrası ise bonsai sanatçı­sının yeteneğine kalmıştır..

Nasıl Bonsai Yapılır?

Kaynak: https://www.thesouthafrican.com/lifestyle/bonsaichology-how-little-trees-can-make-you-feel-good/

Ağacı seçip eve getirdikten sonra bonsai formuna sokmak için fazla ace­le etmeyin. Ağacı iyice inceleyin ön tarafını belirleyin. Ağacı ne forma sokmak is­tediğinizin planını yapın. Buna göre is­tenen ve istenmeyen dalları belirleyin. Bundan sonra istenmeyen dalları ve dalların istenmeyen kısımlarını buda­maya başlayabilirsiniz. Bir ömür boyu sürecek bonsai ya­ratma sürecine başlamış bulunuyor­sunuz. Öğrenilecek ve uygulanacak çok şey var. Meraklıları için konu ile ilgili onlarca video ve anlatım mevcut. Biraz çaba ile elde edilecek sonuç ise hayran olunacak bir güzellik olacaktır.

YolveMacera

Başa dön tuşu