KÜLTÜR

Ayçiçeği Nasıl Hareket Ediyor?

Bilindiği gibi ayçiçeği diğer adıyla günebakan çiçeği gün içinde güneşin konumu takip eder. Peki ama bu nasıl gerçekleşir?

Sonunda buna bilimsel bir açıklama geldi.

İnsanda uyku-uyanıklık ritmi genelde “iç saat” ile belirlenir. Buna aynı zaman da sirkadyen ritim de denir.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Haggop Atamian, son araştırmasında ayçiçeğinin doğu-batı hareketinin de sirkadiyen ritme dayandığını yazıyor.

Güneş ışınlarına ve sıcaklığa reaksiyon gösteren ayçiçeği tahmin edildiği gibi diğer helyotrop bitkilerde (güneşe doğru dönen bitkiler) bulunan “motora” (pulvinus/yastıkçık) sahip değil. Bunun yerine hareket, büyümeyle sağlanıyor.

Şöyle, ayçiçeğinin sapı gün içinde doğu tarafında daha fazla büyüyerek, batıya doğru yöneliyor. Gece ise batı tarafındaki sap daha fazla büyüyor ve bitki yine doğuya doğru yöneliyor.

Araştırma da büyüme hormonunun salgılanmasından sorumlu, ışığa duyarlı iki gen saptandı. Bu hormonlardan biri daha çok gündüz (sapın doğu tarafında), diğer hormon ise gece diğer tarafta daha fazla salgılanmakta.

Bu açıdan bakıldığında hareket bitkinin büyümesi için önem taşımakta.

Fakat tipik doğu-batı hareketi sadece genç ayçiçeklerinde görülüyor. Olgunlaşmış bitkiler de ise hareket azalıyor ve ağırlaşan çiçek doğuya yönelik kalıyor.

Araştırma sırasında arılar ve diğer böcekler için sıcaklığın da önemli olduğu anlaşılmış. Bu nedenle ayçiçeği tam gündoğumunda bu hareketi yapıyor, çiçek daha çabuk ısıtınıyor ve bu şekilde batıya yönelmiş olan bitkilere kıyasla daha fazla tozlaştırıcı böcek çekiyor üzerine. Bu şekilde ayçiçeği başarılı bir üremeyi de garantiliyor.

Kaynak: https://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/yasam/aycicegi-nasil-hareket-ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu