YOLDA OLANLAR

Robyn Davidson: Çölleri Aşan Kadın

1977 yılının Nisan’ında Avustralya’nın batısındaki Alice Springs adlı kasabadan rotasını kuzeye doğru çeviren ve çöl üzerinden Hint Okyanusu’na varmayı hedefleyen bir kadın vardı: Robyn Davidson 

O, bunları yapmaya çalışırken, muhtemel bir çoğumuz kendisini tanımıyorduk. Tracks ya da ülkemizde bilinen adıyla “Çöldeki İzler” isimli film olmasaydı belki de tanımamaya devam edecektik.

Babasının gençliğinde Kuzey Afrika’da benzer türden yaptığı yolculuktan da ilham alan Robyn Davidson bu serüvene, aslında biraz da kendisi olma yolunda bir deney olduğunu varsaydığı için atılmıştı.

Bu yolculuğunda yalnız değildi elbette dörtte devesi vardı ve yolculuk esnasında onun birçok kez hayatını kurtaracak olan can yoldaşı köpeği Diggity.

Hemen aklınıza parayı nereden bulmuş sorusu gelmiştir muhtemel…

Aslında bu biraz tesadüf. Ona bu yolculuk şansını veren, deve çiftliğinde çalışırken tanıştığı National Geographic fotografçısı Rick Smolan olacaktı. Bu tanışıklığın sonucunda, National Geographic dergisi ona sponsor oldu ama tek bir koşul öne sürmüştü. Rick Smolan’da yolculuğun bir kısmında ona eşlik edecekti.

Smolan onu 5 kez ziyaret etti yolculuğu esnasında, zamanla iyi arkadaşta oldular belki Smolan için arkadaştan biraz daha öte…

Robyn Davidson, yolculuk esnasında gerçekten elbette zorlu anlar yaşadı, bir kaç kez ölümle burun buruna geldi. Çölde susuz kaldı, develeri hastalandı, vahşi deve saldırısına uğradı ve en acısı köpeği zehirlenerek öldü.

“Toplumun kurallarını size hatırlatacak kimse yokken ve sizi toplumla ilişkilendirecek bağlantılar yokken, yeni birşeylere dönüşüm için hazırlanmış olabilirsiniz.” – Robyn

Yolculuk devam ederken, Rick Smolan vasıtasıyla, bu serüven dünyanın ilgisini çekti. Robyn Davidson artık  ‘Develi Kadın’ (The Camel Lady) olarak anılmaya başlanmıştı.

Her ne kadar başlarda 6 ay olarak planlansa da, 9 ayda tamamlandı. Robyn Davidson 1700 millik bu yolculuktan sonra Hint Okyanusuna ulaştı.

Fiziksel yolculuğunun sonu gelmişti ve şimdi bu yolculuğu tüm dünya ile paylaşma zamanıydı. Önce 1978 National Geographic dergisinde bir makale yayınladı ardından da kitabını yazdı Robyn: “Tracks –  İzler”.

Aşağıda Rick Smolan’ın bu yolculuk hakkında kendi deneyimlerini anlattığı bir konuşmayı muhteşem fotograflar eşliğinde seyredebilirsiniz.

Sibel Çağlar

Kaynak: http://proof.nationalgeographic.com/2014/09/19/rick-smolans-trek-with-tracks-from-australian-outback-to-silver-screen/

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu