Robyn Davidson: Çölleri Aşan Kadın

1977 yılının Nisan’ında Avustralya’nın batısındaki Alice Springs adlı kasabadan rotasını kuzeye doğru çeviren ve çöl üzerinden Hint Okyanusu’na varmayı hedefleyen bir kadın vardı: Robyn Davidson. O, bunları yapmaya çalışırken, muhtemel bir çoğumuz kendisini tanımıyorduk. Tracks ya da ülkemizde bilinen adıyla “Çöldeki İzler” isimli film olmasaydı belki de tanımamaya devam edecektik.

Babasının gençliğinde Kuzey Afrika’da benzer türden yaptığı yolculuktan da ilham alan Robyn Davidson bu serüvene, aslında biraz da kendisi olma yolunda bir deney olduğunu varsaydığı için atılmıştı. Bu yolculuğunda yalnız değildi. Yanında dört devesi ve yolculuk esnasında onun birçok kez hayatını kurtaracak olan can yoldaşı köpeği Diggity de vardı.

Böyle bir yolculuk hikayesine rastladığımızda aklımıza ister istemez parayı nereden bulmuş olabileceği geliyor. Ona bu yolculuk şansını veren, para biriktirmek için geçici bir süre deve çiftliğinde çalışırken tanıştığı National Geographic fotografçısı Rick Smolan olmuştu. Bu tanışıklığın sonucunda, National Geographic dergisi kendisine sponsor oldu. Ancak derginin tek bir koşulu vardı. Fotoğrafçı Rick Smolan’da yolculuğun bir kısmında kendisine eşlik edecekti.

Nitekim de öyle oldu. Smolan onu yolculuğu esnasında 5 kez ziyaret etti. Sonunda ikili iyi bir arkadaş oldular. Yolculuk devam ederken, Rick Smolan vasıtasıyla, bu serüven dünyanın ilgisini çekti. Robyn Davidson artık  ‘Develi Kadın’ (The Camel Lady) olarak anılmaya başlanmıştı.

Robyn Davidson, yolculuk esnasında gerçekten elbette zorlu anlar yaşadı, bir kaç kez ölümle burun buruna geldi. Çölde susuz kaldı, develeri hastalandı, vahşi deve saldırısına uğradı ve en acısı köpeği zehirlenerek öldü.

“Toplumun kurallarını size hatırlatacak kimse yokken ve sizi toplumla ilişkilendirecek bağlantılar yokken, yeni bir şeylere dönüşüm için hazırlanmış olabilirsiniz.” – Robyn

Her ne kadar başlarda 6 ay olarak planlansa da, 9 ayda yolculuk tamamlandı. Robyn Davidson 1700 millik bu yolculuktan sonra Hint Okyanusuna ulaştı. Fiziksel yolculuğunun sonu gelmişti ve şimdi bu yolculuğu tüm dünya ile paylaşma zamanıydı. Önce 1978 National Geographic dergisinde bir makale yayınladı. Ardından da kitabını yazdı Robyn: “Tracks – İzler”.

Aşağıda Rick Smolan’ın bu yolculuk hakkında kendi deneyimlerini anlattığı bir konuşmayı muhteşem fotoğraflar eşliğinde seyredebilirsiniz.

Sibel Çağlar

Kaynak: Rick Smolan’s Trek with TRACKS, from Australian Outback to Silver Screen;  http://proof.nationalgeographic.com/

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?