Playa Del Amor: Dünyanın Tek Saklı Kumsalı

Yaşadığımız zorlu süreçte bir çoğunuz tropikal ve benzersiz bir adaya yolculuk yapma hayalini taşısa da, bunu gerçekleştirme olanağına sahip olamayacaktır. Ancak elbette hayal kurabiliriz. Bu yazımızda da hayallerinizi süsleyecek, Meksika’da bulunan Playa del Amor saklı kumsalından bahsedelim.

Su altı volkanik aktiviteleri sonucu binlerce yıl önce oluşan Marieta Adaları ve yemyeşil bir adanın ortasında açılan devasa bir delikte gizlenmiş olan Playa Del Amor (Saklı Kumsal), dünyadaki tek gizli plaj olma özelliğini taşıyor. Puerto Vallarta’nın batısında yer alan Marieta Adaları’na teknelerle sağlanabiliyor.

Playa Del Amor
Bu egzotik “Gizli Plaj”, Meksika’nın yemyeşil ve ıssız Marieta Adaları’ndan birinin içinde bulunduğundan dışarıdan görünmez.

Yanardağların öldürücü lavlarının şekil verdiği adalarda, dünyanın en güzel sualtı manzaralarından biri Playa Del Amor olarak bilinen Saklı Kumsal da bulunuyor. Yemyeşil bir ada, üzerinde devasa bir delik, içerisinde gizlenmiş bir kumsal, gölgeli alanlar bile tamamıyla doğanın mühendisliğinden…

Bu arada adanın adının Saklı kumsal olması sizi yanıltmasın. Günümüzde Playa del Amor, romantik maceracılar için popüler bir turistik yer haline geldi,

Playa Del Amor Nasıl Ortaya Çıktı?

Playa Del Amo
Bugün koruma altında olan deniz parkı, her zaman güvenli bir cennet değildi. 1900’lı yılların başında ise Meksika hükümeti boş adaları askeri bombalar ve çeşitli patlayıcılar için bir test yeri olarak kullanmaya başladı. Bu testler sırasında meydana gelen büyük patlamalar ve bombalamalar, birçok inanılmaz mağara ve kayanın oluşum nedenidir.

Marieta Adalarının volkanik aktiviteler sonucunda oluştuğunu bilmememize rağmen Playa Del Amor plajının nasıl oluştuğu hakkında kesin bir fikrimiz yok. Ancak bu oluşumun insan eli ile oluştuğu düşünülüyor. Marieta Adalarının, Meksika hükümeti tarafından uzun yıllar boyunca askeri uygulamalar için kullanıldığı biliniyor. Bu nedenle Saklı Kumsal’ın da, bir bomba düşmesi sonucu oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

1960’lı yıllarda, eski bir deniz subayı olan ve okyanus uzmanı sıfatıyla da tanınan Fransız Jacques-Yves Cousteau’nun bu çalışmalara karşı çıkması ve bunun bir protestoya dönüşmesi üzerine durdurulan askeri çalışmalardan sonra, adanın uzun yıllar sessizliği büründüğü biliniyor. Bu arada hatırlatalım. Adada herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor.

2005’te milli park ilan edilerek Parque Nacional Islas Marietas ismini alan doğa harikası bölge, Meksika hükumeti tarafından koruma altına alınırken, adalar insanların ziyaretine de açıldı. Bozulmamış doğal yüzeyi ve pırıl pırıl deniziyle eşsiz bir turizm alanı haline gelen Marieta Adaları’nda, Playa Del Amor olarak bilinen bu ‘doğal yüzme havuzu’ da özel bir ilgi görüyor.

playa del amor giriş
Bugün Playa hayat dolu. Hükümetten özel izinle çalışan tur tekneleri birçok turisti günübirlik turlarla benzeri olmayan bu plaja taşıyor. Uzaktan baktığınızda varlığından haberdar olamadığınız saklı plajın kumlarına uzanmak için sadece bir yol var. Yalnızca okyanusa açılan bir su tünelini kullanarak bunu yapabilirsiniz

Saklı kumsal, adaya dışarıdan bakıldığında görünmüyor ve Pasifik Okyanusu’na doğal bir su tüneliyle bağlantısı bulunuyor. Dalış için de dünyanın sayılı ‘özel’ noktaları arasında gösterilen bölgenin bozulmamış doğası ve faunasında, 103 türün yaşadığı ifade ediliyor. Adaya dair bilgiler sunan rehberlere göre yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir bölge burası. Ancak kış aylarında suyun daha berrak olması nedeniyle bölgenin bu mevsimde ziyaret edilmesinin önerildiğini söylememiz gerekiyor. Keşfedilmeniz dileğimizle.

Playa Del Amor Adasını öğrendikten sonra bu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: İskelet Sahili: Dünyanın En Tehlikeli ve Issız Kıyısı


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu