KESFET

Playa Del Amor: Dünyanın Tek Saklı Kumsalı

Volkanik aktiviteler sonucu binlerce yıl önce oluşan Marieta Adaları ve yemyeşil bir adanın ortasında açılan devasa bir delikte gizlenmiş Playa Del Amor (Saklı Kumsal), dünyadaki tek gizli plaj olma özelliğini taşıyor. Puerto Vallarta’nın batısında yer alan Marieta Adaları’na teknelerle sağlanabiliyor. Yanardağların öldürücü lavlarının şekil verdiği adalarda, dünyanın en güzel sualtı manzaralarından biri Playa Del Amor olarak bilinen Saklı Kumsal da bulunuyor. Yemyeşil bir ada, üzerinde devasa bir delik, içerisinde gizlenmiş bir kumsal, gölgeli alanlar bile tamamıyla doğanın mühendisliğinden…

Playa Del Amor

Meksika hükümeti tarafından uzun yıllar ıssız bırakılan ve bazı askeri uygulamalar için kullanılan Marieta Adaları’ndaki bu Saklı Kumsal’ın da, bir bomba düşmesi sonucu oluşmuş olabileceği belirtiliyor. 1960’lı yıllarda, bilim insanı Jacques Cousteau’nun doğayı tahrip eden bu çalışmalara karşı çıkması ve bunun bir protestoya dönüşmesi üzerine durdurulan askeri çalışmalardan sonra, adaların uzun yıllar ıssız kaldığı ifade ediliyor.

2005’te milli park ilan edilerek Parque Nacional Islas Marietas ismini alan doğa harikası bölge, Meksika hükumeti tarafından koruma altına alınırken, adalar insanların ziyaretine de açıldı. Bozulmamış doğal yüzeyi ve pırıl pırıl deniziyle eşsiz bir turizm alanı haline gelen Marieta Adaları’nda, Playa Del Amor olarak bilinen bu ‘doğal yüzme havuzu’ Saklı Kumsal da özel bir ilgi görüyor.

Saklı Kumsal Girişi
Image: Christian Frausto Bernal from Tepic, Nayarit, MEXICO

Saklı kumsal, adaya dışarıdan bakıldığında görünmüyor ve Pasifik Okyanusu’na doğal bir su tüneliyle bağlantısı bulunuyor. Dalış için de dünyanın sayılı ‘özel’ noktaları arasında gösterilen bölgenin bozulmamış doğası ve faunasında, 103 türün yaşadığı ifade ediliyor.

Kaynak: Hidden Beach; https://www.atlasobscura.com

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu