İskoçya’daki Kelburn Kalesi Neden Renkli Grafitilerle Kaplı?

Kelburn Kalesi, İskoçya’da hala ayakta kalan en eski kalelerden biridir. Kuzey Ayrshire’daki Fairlie’de bulunan bu kale, zengin bir tarihe sahiptir. Ancak günümüzde bir grup Brezilyalı grafiti sanatçısının 2007’de dış cephesini boyamasından sonra İskoçya’nın ünlü ‘grafiti kalesi’ olarak da bilinmektedir. Bu özelliği nedeniyle de dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmektedir.

13. Yüzyıldan Kalma Kelburn Kalesi Neden Renkli Grafitilerle Kaplı?

Kelburn Kalesi, 13. yüzyılda inşa edildi ve ilk sahipleri, Kelburn Clanı’na ait olan ve bu bölgede uzun yıllar boyunca varlıklı bir aile olarak bilinen Boyle ailesiydi. Kale ayrıca İskoçya’nın tarihinde önemli bir role de sahipti. 16. yüzyılda, İskoç Bağımsızlık Savaşı sırasında İngiliz saldırılarına karşı, bu kale savunma amacıyla kullanılmıştı.

13. Yüzyıldan Kalma Kelburn Kalesi
19. yüzyılın ortalarında kaleyi gösteren bir fotoğraf:

1700’lerin sonlarında, Kelburn Kalesi’nin tasarımı ve yapısı büyük ölçüde değişti ve neo-Gotik tarzda yeniden inşa edildi. Bu yeniden yapılandırma çalışmaları sırasında kale daha zarif ve çarpıcı bir görünüme kavuştu. Kelburn Kalesi, günümüzde hala Boyle ailesinin mülkiyetindedir ve 2011 yılında 10. Kont olan Patrick Boyle tarafından işletilmektedir. Kaleyı ziyaret edenler, kaleyi ve çevresindeki güzel bahçeleri keşfedebilirler.

13. Yüzyıldan Kalma Kelburn Kalesi Neden Renkli Grafitilerle Kaplı?
Kelburn Kalesi süslemelerinin yakın plan görüntüsü. Bu süslemeler Brezilyalı grafiti sanatçıları tarafından 2007 yılında 20.000 £ maliyetle tamamlandı.

Kelburn Kalesi Neden Grafitiler İle Boyalı?

Kale uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı başarsa da zaman içinde bir restorasyon kaçınılmaz olacaktı. 2007 yılında yapılan bir uzman analizine göre, özellikle kalenin beton kaplamasının değiştirilmesi gerekiyordu. Kont Patrick Boyle ise biraz da, çocuklarının isteği üzerine yeni beton kaplamaya biraz değişiklik eklemeye karar verdi. 

 Aynı yıl dış duvarlarda kapsamlı sanat eserleri yaratmaları için dört Brezilyalı grafiti sanatçısını kaleye davet edildi. Nunca, Nina ve ikiz kardeşler Os Gêmeos bu isteği yerine getirmekten fazlasıyla mutlu oldu ve projeyi tamamlamak için bir aydan fazla bir süre kalede yaşadı. 

kelburn kalesi 1
Brezilyalı ünlü grafiti sanatçıları eserlerini tamamlarken bir ay boyunca Kelburn Kalesi’nde yaşadılar. 

Aslında kalenin üzerindeki grafitilerin yapıldıktan bir süre sonra ortadan kaldırılması planlanmıştı. Ancak ilgi nedeniyle, kont bu süslemelerin kalıcı olmasını sağlamak için çeşitli girişimlerde bulunacaktı. Kimi kişiler açısından tarihi bir kalenin süslenmesi hoş karşılanmasa da girişimlerinde başarılı oldu.

Böylesine cesur bir hareket de medyanın dikkatini çekti. Bu da kalenin kısa süre içinde bilinirliğini arttırdı. Bugün kale hem ev hem de turistik cazibe merkezi olarak varlığını sürdürüyor. Şu anda Boyle ailesi hâlâ kalede yaşıyor.

kelburn by the coast
13. yüzyıldan kalma Kelburn Kalesi’ne 17. yüzyılda eklenen bahçeler bugün hâlâ kullanılıyor ve etkinlikler için halka açık.

Kendinizi bir gün İskoçya’da bulursanız, bu güzel, tarihi kaleye mutlaka göz atın. Süslemeleri, mimarisi ve bahçeleri mutlaka üzerinizde bir etki bırakacaktır. Kelburn Kalesi ve ünlü grafitilerinin hikayesini öğrendikten sonra Märket Adasındaki Deniz Fenerinin hikayesini de okuyunuz.


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu