YOLDA OLANLAR

Diriliş Filminde Adını Duyduğumuz Hugh Glass’ın Gerçek Hikayesi

2016 yılı Oscar Ödüllü The Revenant, Türkçe adıyla da Diriliş filmini büyük bir çoğunluğumuz izlemiştir. Pek olası görünmese de, bu sürükleyici film, gerçekten de gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Filmin uyarlamasında daha geniş bir kitleye hitap etmek için bazı eklemeler yer alsa da The Revenant, Amerikan tarihinde oldukça tanınan bir şahsiyet olan Hugh Glass’ın hikayesini anlatmaktadır. Bu hikayenin kahramanı Hugh Glass hakkında biraz daha bilgi edinelim

1783 doğumlu Hugh Glass Scranton, Pennsylvania’da İrlandalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.   Sıradan yaşamı 1822 yılında bir gazetede, General William Henry Ashley tarafından verilmiş bir ilana rastlamasıyla değişecekti. General Ashley, Missouri Nehri boyunca yapılacak ve amacı kürk avcılığı/ticareti olan bir ekspedisyon için 100 adam aramaktaydı. Bu macera Hugh için bulunmaz bir fırsattı.

1823 yılı haziran ayı başında ekspedisyon, Arikara yerlilerinin saldırısına uğrar. Ekipten 15 kişi ölür ve Hugh Glass da bacağından yaralanır. Yeni saldırılara açık olmaları nedeniyle ekspedisyon Missouri Nehri’nde yola devam etmeye korkar ve içlerinde Hugh Glass‘ın da olduğu bir grup, karadan Yellowstone Nehrine doğru gitmeye karar verir. Hugh Glass, Grand River yakınlarında, ekspedisyon üyeleri için avlanırken, yanında 2 yavrusu olan bir boz ayıyı rastlar. Ayı yavrularını korumak amacıyla Hugh‘a saldırır. Hugh ayıyı öldürür, ancak kendisi de ağır bir şekilde yaralanır.

Hugh Glass

General Ashley, bu yaralar ile Hugh Glass‘ın hayatta kalma ihtimalinin olmadığına inanır. Ölene kadar yanında kalmaları ve öldükten sonrada gömmeleri için iki gönüllü ister. Ayı saldırısı esnasında yanında olan arkadaşları gönüllü olurlar. Diğerleri de onun mezarını kazarak yollarına devam ederler. Bir müddet sonra bu iki gönüllü adam ana gruba yetişir ve Hugh‘un öldüğünü ve Arikara’ların kendilerine saldırdığını söylerler.

Oysa Hugh ölmemiştir. Arkadaşları bölgedeki yerlilerden korkarak, onu mezarının içinde ve üstüne bir ayı postu örterek, bırakıp kaçmışlardır. Hugh mucizevi bir şekilde kendine gelir. En yakın yerleşim yerinden 320 km. uzaktadır. Bir ayağı ve pek çok kaburgası kırıktır, yaraları iltihaplanmıştır. Üstelik silahı, ekipmanı ve yiyeceği yoktur.

Hugh önce kırık bacağını yerine oturtur ve ayı postu ile sarar. Daha sonrada, Missouri nehri üzerinde bir kürk ticaret merkezi olan Fort Kiowa‘ya gidebilmek için Cheyenne Nehri’ne doğru sürünmeye başlar. Onu daha önce yaralı halde ve terk edilmiş olarak gören olan bir grup kızılderili, hayatta kaldığını ve intikam almaya niyetli olduğunu anlayınca ona silah ve gıda yardımı yaparlar…

Hugh Glass
Bugün, Grand River’ın güney kıyısında, Glass’ın ünlü saldırısının bulunduğu yerin yakınında bir anıt yer almaktadır.

Hugh 3 ay sonra nehir kenarına ulaşır. Kendine ilkel bir sal yapar ve akıntı ile birlikte Fort Kiowa’ya doğru yola çıkar. 6 hafta sonra da Fort Kiowa’ya ulaşır. Hugh yaraları iyileştikten sonra, intikam almak amacıyla John S. Fitzgerald ve Jim Bridger’in peşine düşer. Kısa bir süre sonra Jim Bridger’i bulur, ancak çok genç olması sebebiyle ona acır ve hayatını bağışlar. Ardından Fitzgerald’i aramaya başlar. O da orduya girmiştir ve Nebraska’dadır. Peşinden Nebraska’ya gider, ancak bir ordu mensubunu öldürmenin cezasının çok ağırdır. Bu nedenle onun da hayatını bağışlar.

Hugh Glass

Sağlığına kavuştıktan sonra Hugh, avcılığa ve kürk ticaretine geri döner. Hatta bir ara orduda avcı olarak istihdam edilir. 1833 ilkbaharının başlarında, Yellow Stone Nehri üstünde, bir Arikara saldırısı sonucu öldürülür. Glass’ın destansı hikayesi o kadar inanılmazdı ki sonunda Hollywood’un dikkatini çekti. Sonunda da Leonardo Dicaprio’nun oynadığı Oscar ödüllü The Revenant filmi ile bizlere ulaştı.

Kaynak ve ileri okumalar için: The Incredible True Story Of The Revenant’s Hugh Glass; yayınlanma tarihi: 25 Ocak 2018; Bağlantı: https://allthatsinteresting.com/hugh-glass

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu