Diriliş Filminde Adını Duyduğumuz Hugh Glass’ın Gerçek Hikayesi

2016 yılı Oscar Ödüllü The Revenant, Türkçe adıyla da Diriliş filmini büyük bir çoğunluğumuz izlemiştir. Pek olası görünmese de, bu sürükleyici film, gerçekten de konusunu gerçek bir hikayeden almıştır. Filmin uyarlamasında daha geniş bir kitleye hitap etmek için bazı eklemeler yer alsa da The Revenant, Amerikan tarihinde oldukça tanınan bir şahsiyet olan Hugh Glass’ın hikayesini anlatmaktadır. Bu hikayenin kahramanı Hugh Glass hakkında biraz daha bilgi edinelim.

Hugh Glass Kimdir?

1783 doğumlu Hugh Glass Scranton, Pennsylvania’da İrlandalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sıradan yaşamı 1822 yılında bir gazetede, General William Henry Ashley tarafından verilmiş bir ilana rastlamasıyla değişecekti. General Ashley, Missouri Nehri boyunca yapılacak ve amacı kürk avcılığı/ticareti olan bir ekspedisyon için 100 adam aramaktaydı. Bu macera Hugh için bulunmaz bir fırsattı.

1823 yılı haziran ayı başında ekspedisyon, Arikara yerlilerinin saldırısına uğradı. Ekipten 15 kişi öldü ve Hugh Glass da bacağından yaralandı. Yeni saldırılara açık olmaları nedeniyle ekip Missouri Nehri’nde yola devam etmeye korkunca, içlerinde Hugh Glass‘ın da olduğu bir grup, karadan Yellowstone Nehrine doğru gitmeye karar verecekti.

Hugh Glass, Grand River yakınlarında avlanırken, yanında 2 yavrusu olan bir boz ayıyı rastlayınca da kaderi tamamen değişti. Ayı yavrularını korumak amacıyla Hugh‘a saldırdı. Hugh ayıyı öldürdü ancak kendisi de ağır bir şekilde yaralandı.

Hugh Glass

Ekip lideri onun bu yaralar ile hayatta kalma ihtimalinin olmadığına inanınca, mezarı hazırlandı, yanında ölene kadar beklemesi için iki kişi bırakıldı ve ekip yoluna devam etti. Zaten kısa bir süre sonra da yanında kalan iki kişi onun öldüğünü kabul ederek diğerlerinin yanına kaçınca, hala hayatta olan Hugh Glass ağır yaralı bir halde ormanda yalnız kalacaktı.

En yakın yerleşim yerinden 320 km. uzakta, bir ayağı ve pek çok kaburgası kırık ve hatta iltihaplanmış bir biçimde hayatta kalmanın bir yolunu bulması gerekiyordu. Öldü kabul edildiği için kimse onun yanına silah ya da yiyecek de bırakmamıştı.

Hugh önce kırık bacağını yerine oturttu ve ayı postu ile sardı. Daha sonrada, Missouri nehri üzerinde bir kürk ticaret merkezi olan Fort Kiowa‘ya gitmek için Cheyenne Nehri’ne doğru sürünmeye başladı. Neyse ki bu süreç de şans ona yardım etti. Onu gören olan bir grup Kızılderili, ona silah ve gıda yardımı yaptı.

Hugh Glass Hayatta Kalmayı Nasıl Başardı?

Hugh Glass
Bugün, Grand River’ın güney kıyısında, Glass’ın ünlü saldırısının bulunduğu yerin yakınında bir anıt yer almaktadır.

Hugh 3 ay sonra yarı emekleyerek yarı yürüyerek, yolda ne olursa olsun bulduğu her şeyi yiyerek, nehir kenarına ulaşmayı başaracaktı. Burada kürk tüccarlarına karşı dostça davranan bir Lakota kabilesine rastladı. Sonuçta bir pazarlık yaparak onlardan bir bot edindir ve Fort Kiowa’ya doğru yola çıktı. Yolculuğu altı hafta kadar sürdü. Sonunda nihayet Fort Kiowa’ya ulaştı.

Hugh yaraları iyileştikten sonra, intikam almak amacıyla John S. Fitzgerald ve Jim Bridger’in peşine düşecekti. Kısa bir süre sonra Jim Bridger’i bulsa da çok genç olması sebebiyle ona acıdı ve ardından r ve Fitzgerald’i aramaya başladı. Orduya girdiğini öğrenince onu bulmak için Nebraska’ya gidecekti. Ancak bir ordu mensubunu öldürmenin cezasının çok ağırdı. Bu nedenle onun da hayatını sonrasında bağışladı.

Hugh Glass

İlerleyen yıllarda Hugh Glass kürk ticaretine geri döndü. Bu esnada vahşi doğada yeniden pek çok tehlike ile yüzleşmek zorunda kalacaktı. Ancak 1833’te Glass, uzun süredir kaçındığı sonla karşılaştı. Hugh Glass, iki arkadaşıyla Yellowstone Nehri boyunca bir yolculuk yaparken, bir kez daha Arikara’nın saldırısına uğradı. Bu sefer kurtulamadı. Glass’ın destansı hikayesi o kadar inanılmazdı ki sonunda Hollywood’un dikkatini çekti. Sonrasında da Leonardo Dicaprio’nun oynadığı Oscar ödüllü The Revenant filmi ile bizlere ulaştı.


Göz atmak isterseniz


Kaynak ve ileri okumalar için: The Incredible True Story Of The Revenant’s Hugh Glass; yayınlanma tarihi: 25 Ocak 2018; Bağlantı: https://allthatsinteresting.com/hugh-glass

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?