YAŞAMIN İÇİNDEN

Marcus Aurelius’a Göre Güne Nasıl Başlamalı?

Şairlerin, filozofların ve imparatorların bilgeliği güne doğru başlamanıza yardımcı olabilir. Antik Roma’nın Beş İyi İmparatorlarından sonuncusu* ve etkileyici filozoflarından biri Marcus Aurelius idi. Marcus Aurelius, MS 161’den 180’e kadar Roma İmparatoruydu. Kendisi günümüzde antik Stoacı felsefenin modern anlayışının önemli bir kaynağı olarak bilinir. Marcus Aurelius insanların erdemli bir şekilde yaşaması gerektiğine inanır. İnsanlar doğaya uygun bir biçimde yaşamalıdırlar: “Eğer böyle yaparsan, hiçbir şey ummaz, hiçbir şeyden korkmaz, yaptığın her işten ve söylediğin her sözden hoşnut olursan, ancak öyle mutlu olabilirsin.” Kendisi bize, sağlıklı bir ruh haline ve içsel huzura sahip olmak için bir güne nasıl başlamamız gerektiğine dair öneriler sunuyor. Onun iki milenyum önce yazılarında verdiği bu mesaj zamansız.

Hem güçlü bir Roma imparatoru hem de bir filozof olan Marcus Aurelius (121-180) döneminin en önemli felsefi metinlerinden birini yazmıştır. İmparatorun Doğu Avrupa’daki savaşlar sırasında yazdığı Meditations kişisel erdem ve kadere boyun eğmenin önemini vurgulayan Stoa felsefesinin en bilinen metinleri arasında yer almaktadır.

“Sabah uyandığınızda kendinize şunu söyleyin: Bugün baş etmek zorunda olduğum insanlar her şeye burnunu sokan, nankör, küstah, hilekar, kıskanç ve somurtkan insanlar olacak. Onlar böyleler çünkü onlar iyiyi kötüden ayıramazlar. Fakat ben iyiliğin güzelliğini, kötülüğün çirkinliğini gördüm. Fark ettim ki yanlış yapan kimselerin benimkine benzer bir doğaları var ancak bu aynı kanı ya da rahmi paylaştığımızdan değil; aynı akla ve ilahlara sahip olduğumuzdan kaynaklanıyor.

Bu yüzden hiçbiri beni incitemez. Hiçbiri beni çirkinlik ile bağdaştıramaz. Ben de ne akrabama bu yüzden kızgın olabilirim, ne de ondan nefret edebilirim. Bizler, tıpkı eller, ayaklar, gözler gibi, biri aşağıda biri yukarıda olan dişler gibi beraber çalışmak için yaratıldık. Bir diğerine mani olmak, onu engellemek bu nedenle hiç de doğal olan bir şey değil. Birine kızgın olmak, ona sırtını dönmek: işte bunlar birilerinin önüne çıkmaktır.”

Marcus’un dünyasında, atlardan insanlara kadar her şeyin bir amacı vardır. İnsanın amacı, düşünen bir varlık olarak, zihnini önemsiz şeylerden, dikkat dağınıklığından temizlemek ve kendini yanılsamalardan kurtarmak olmalıdır. Devamında da her gün yapılması gereken en önemli göreve odaklanması gerekmektedir. Başka bir yazısında şöyle der.

“Eğer dış kaynaklı herhangi bir şeyden sıkıntı duyuyorsanız, sorun o şeyin kendisinden değil, sizin bakış açınızdan kaynaklanır ve bunu her an değiştirme gücüne sahipsiniz. “. Neyi kontrol edebileceğimizi ve neyi kontrol edemeyeceğimizi anlamak önemli. Sonrasında da Marcus’un dediği gibi “Her şeyi hayatımızda yaptığımız son şeymiş gibi yapmak” belki de gerekli…

Çocukluğundan itibaren çalışkanlığı ve zekası ile dikkat çeken Marcus, İmparator Hadrian (76-138) tarafından rahip yapıldığında sadece sekiz yaşındaydı. Marcus, 40 yaşındayken tahta çıkar ve Aurelius adını alır. Üvey kardeşi Lucius Verus (130-169), 8 yıl boyunca ülkeyi onunla birlikte ortaklaşa yönetmiştir. Tahtta kaldığı sürenin büyük bölümünde Asya’daki Parthia İmparatorluğu ve Avrupa’daki Alman kabileleri ile yapılan savaşlarla meşgul olmuştur.

*Marcus Roma İmparatorluğu gücünün doruğundayken ülkeyi yöneten Beş İyi İmparator’un sonuncusu olarak tanınmaktadır. Pax-Romana ya da Roma Barışı olarak anılan bu dönemde sanat, felsefe ve ticaret alanlarında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Filozof-imparator bu dönemi daha uzun bir süre devam ettirebilmek için mücadele vermiş, ancak ölümünden kısa bir süre sonra Roma Barışı son bulmuştur. Beş İyi İmparator, Nerva, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius adlı İmparatorlardır.

Sibel Çağlar

İleri okumalar: How to Begin Each Day: A Recipe for Unshakable Sanity and Inner Peace from Marcus Aurelius; https://www.brainpickings.org/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu