Marcus Aurelius: Güne Nasıl Başlamalı?

Antik Roma’nın Beş İyi İmparatorlarından sonuncusu* ve etkileyici filozoflarından biri olan Marcus Aurelius, sağlıklı bir ruh haline ve içsel huzura sahip olmak için bir güne nasıl başlamamız gerektiğine dair öneriler sunuyor. Onun iki milenyum önce yazılarında verdiği bu mesaj zamansız.

“Sabahları uyandığında, kendine de ki:

Bugün baş etmek zorunda olduğum insanlar her şeye burnunu sokan, nankör, küstah, hilekar, kıskanç ve somurtkan insanlar. Onlar böyleler çünkü onlar iyiyi kötüden ayıramazlar. Fakat ben iyiliğin güzelliğini, kötülüğün çirkinliğini gördüm ve fark ettim ki yanlış yapan kimselerin benimkine benzer bir doğaları var ancak bu aynı kanı ya da rahmi paylaştığımızdan değil; aynı akla ve ilahlara sahip olduğumuzdan kaynaklanıyor.

Bu yüzden hiçbiri beni incitemez. Hiçbiri beni çirkinlik ile bağdaştıramaz. Ben de ne akrabama bu yüzden kızgın olabilirim, ne de ondan nefret edebilirim. Bizler, tıpkı eller, ayaklar, gözler gibi, biri aşağıda biri yukarıda olan dişler gibi beraber çalışmak için yaratıldık. Bir diğerine mani olmak, onu engellemek bu nedenle hiç de doğal olan bir şey değil. Birine kızgın olmak, ona sırtını dönmek: işte bunlar birilerinin önüne çıkmaktır.”

“Kendine dair en parlak ve en güzel şeyin elinden tut ve onu en gölgeli tarafınla tanıştır”diye yazmıştı bilge bir kişilik olan Parker Palmer. Eğer içsel çatışmalarımızı ve zıt kutuplarımızı kabullenebilirsek – diye devam ediyordu – gölgenin gücünü dış dünyamızdaki iyiliklerin hizmetine sunabiliriz.

*Beş İyi İmparator ya da Evlatlık İmparatorlar , 96 – 180 arasında Roma İmparatorluğu’ nu bir biri ardınca yönetmiş olan; Nerva, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius adlı İmparatorlardır.

 Hande Karataş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu