YAŞAMIN İÇİNDEN

Marcus Aurelius: Güne Nasıl Başlamalı?

Şairlerin, filozofların ve imparatorların bilgeliği güne doğru başlamanıza yardımcı olabilir. Antik Roma’nın Beş İyi İmparatorlarından sonuncusu* ve etkileyici filozoflarından biri Marcus Aurelius idi. Marcus Aurelius, MS 161’den 180’e kadar Roma İmparatoruydu. Kendisi günümüzde antik Stoacı felsefenin modern anlayışının önemli bir kaynağı olarak bilinir.

Kendisi bize, sağlıklı bir ruh haline ve içsel huzura sahip olmak için bir güne nasıl başlamamız gerektiğine dair öneriler sunuyor. Onun iki milenyum önce yazılarında verdiği bu mesaj zamansız.

“Sabah uyandığınızda kendinize şunu söyleyin: Bugün baş etmek zorunda olduğum insanlar her şeye burnunu sokan, nankör, küstah, hilekar, kıskanç ve somurtkan insanlar olacak. Onlar böyleler çünkü onlar iyiyi kötüden ayıramazlar. Fakat ben iyiliğin güzelliğini, kötülüğün çirkinliğini gördüm. Fark ettim ki yanlış yapan kimselerin benimkine benzer bir doğaları var ancak bu aynı kanı ya da rahmi paylaştığımızdan değil; aynı akla ve ilahlara sahip olduğumuzdan kaynaklanıyor.

Bu yüzden hiçbiri beni incitemez. Hiçbiri beni çirkinlik ile bağdaştıramaz. Ben de ne akrabama bu yüzden kızgın olabilirim, ne de ondan nefret edebilirim. Bizler, tıpkı eller, ayaklar, gözler gibi, biri aşağıda biri yukarıda olan dişler gibi beraber çalışmak için yaratıldık. Bir diğerine mani olmak, onu engellemek bu nedenle hiç de doğal olan bir şey değil. Birine kızgın olmak, ona sırtını dönmek: işte bunlar birilerinin önüne çıkmaktır.”

Marcus’un dünyasında, atlardan insanlara kadar her şeyin bir amacı vardır. İnsanın amacı, düşünen bir varlık olarak, zihnini önemsiz şeylerden, dikkat dağınıklığından temizlemek ve kendini yanılsamalardan kurtarmak olmalıdır. Devamında da her gün yapılması gereken en önemli göreve odaklanması gerekmektedir.

Başka bir yazısında şöyle der: “Eğer dış kaynaklı herhangi bir şeyden sıkıntı duyuyorsanız, sorun o şeyin kendisinden değil, sizin bakış açınızdan kaynaklanır ve bunu her an değiştirme gücüne sahipsiniz. “

Neyi kontrol edebileceğimizi ve neyi kontrol edemeyeceğimizi anlamak önemli. Sonrasında da Marcus’un dediği gibi “Her şeyi hayatımızda yaptığımız son şeymiş gibi yapmak” belki de gerekli…

****

*Beş İyi İmparator, 96 – 180 arasında Roma İmparatorluğu’ nu bir biri ardınca yönetmiş olan; Nerva, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius adlı İmparatorlardır.

Sibel Çağlar

İleri okumalar: How to Begin Each Day for Optimal Sanity (Marcus Aurelius Meditations); https://medium.com/the-mission/marcus-aurelius-on-how-to-begin-each-day-for-optimal-sanity-9993bb0118c

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 2 =

Başa dön tuşu