Bir Lastik Şirketi İle Michelin Yıldızı Restoranların İlgisi Nedir?

Günümüzde yemek yarışma programlarının sayesinde bir çoğumuz Michelin Yıldızı ifadesini duymaya başladık. Gerçekten de dünyanın her yerinde, Michelin Yıldızı sahibi bir restoranda yemek yemek bir statü sembolüdür. Ancak eğer meraklı biriyseniz bir lastik firması ile restoranların ne ilgisi olduğunu merak edebilirsiniz.

Bir Lastik Şirketi İle Michelin Yıldızı Restoranların İlgisi Nedir?

Aslına bakarsanız, Michelin Yıldızı derecelendirme sisteminin başlangıç ​​hikayesi tarihin en ilginç ve en etkili pazarlama hikayelerinden biridir. Michelin Yıldızı derecelendirmesi André ve Édouard Michelin’in buluşudur. Soyadlarından da anlamış olacağınız gibi bu kişiler aynı zamanda dünyaca ünlü lastik markasını kuran Fransız kardeşlerdir.

Michelin Yıldızı Kavramı Hayatımıza Nasıl Girdi?

Bir zamanlar insanların bir arabanın kullanışlı olduğuna ikna edilmesi gereken bir zaman vardı. 1895’te Edouard ve Andre Michelin kardeşler, Fransa’nın Clermont-Ferrand kentindeki kauçuk şirketlerinde otomobil lastiği için yeni bir tasarım geliştirdiklerinde durum böyleydi. Kardeşlerin üstün bir ürünü vardı. Bu tekerleğe yapıştırılmadığı için hızla değiştirilebilen ilk hava dolu lastiklerden biriydi. Ancak kardeşler ellerindeki ürünün önemini kanıtlamak zorundaydı.

Bir Lastik Şirketi İle Michelin Yıldızı Restoranların İlgisi Nedir?
1889 yılında, Fransa’da, Andre ve Edouard Michelin kardeşler, Michelin Lastik Şirketini kurdular.

Fakat Fransa’nın 1895’te yalnızca 350 civarında araba bulunuyordu. Aslında her şey 1900 tarihinde basılan Michelin Kılavuzu ile başladı ve bu kılavuzun temelince kaliteli yemeklerle çok az ilgisi vardı. Rehberin 399 sayfası Fransız kasaba ve şehirlerini gezmek için gereken tüm bilgileri içeriyordu. Michelin lastiklerinin takılması ve bakımıyla ilgili bilgiler ilk 33 sayfayı kaplamıştı. Rehberin devamı reklamlar, haritalar ve onlarca kasaba hakkındaki temel bilgilerden oluşturuyordu. 

Bir Lastik Şirketi İle Michelin Yıldızı Restoranların İlgisi Nedir?
Michelin, hem otomobillerin hem de yemek turizminin yeni bir lüks olduğu 1900 yılında “Kırmızı Kılavuz”u yayınlamaya başladı. Yaratıcıları oteller, restoranlar ve yollar hakkında bilgi veren bir rehberin insanları daha fazla araba kullanmaya ve daha fazla Michelin lastiği satın almaya yönlendireceğini umuyordu.

Sürücüler için bu bilgiler çok önemliydi. Benzin istasyonları henüz mevcut olmadığından sürücülerin nerelerden benzin alabileceğini bilmesi gerekiyordu. Karayollarında henüz ışıklar bulunmadığından, sürücülerin yıl içinde güneşin battığı zamanları listeleyen tarifelere ihtiyacı vardı. Michelin’ler, kitapçık için yedi franklık bir ücret talep ettikleri 1920 yılına kadar rehberlerini ücretsiz olarak dağıttılar.

Lastik şirketi büyüdükçe rehberleri de büyüdü. Avrupa çapında ülkelere özel baskılar başlattılar. 1920’lerde otomobiller daha yaygın hale geldi ve insanların mekanik sorunları nasıl çözecekleri, lastikleri nasıl değiştirecekleri vb. konusunda eğitilmelerine gerek kalmadı. Bu nedenle kardeşler yiyecek bölümüne odaklanmaya karar verdiler.

Bir Lastik Şirketi İle Michelin Yıldızı Restoranların İlgisi Nedir?
Michelin Rehberi, gezginlerin ziyaret edebileceği restoranların bir listesini içeriyordu.

Restoranları incelemek, mutfağı ve hizmeti değerlendirmek için tam zamanlı ‘gıda müfettişleri’ ve yemek eleştirmenleri ile anlaşmalar yaptılar. Gerçek Michelin Yıldızı derecelendirmesi, Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra ortaya çıktı. Michelin’in ikinci basım rehberi yalnızca Fransa’daki restoranlarla sınırlıydı ve bu restoranlara yalnızca bir yıldız veriliyordu.

İlk günlerde, Michelin yıldızına sahip olmak, restoranınızın yalnızca “kaliteli yemek mekanı” olduğu anlamına geliyordu. 1926’da rehber, kendisini ünlü yapan sektör olan kaliteli yemek sektörünü de kapsayacak şekilde genişletildi. Beş yıl sonra üç yıldızlı sistem tanıtıldı. 1, 2 ve 3 olmak üzere 3 kategori oluşturmaya karar verdiler.

Screenshot 1 2
Michelin kardeşler, dönemin mütevazı insanları sayılmazlardı. 1900’de, ilk Michelin Rehberi’nin ilk sayfasında, Andre Michelin şöyle demişti. Bu çalışma yeni yüzyılla birlikte ortaya çıkıyor ve bir o kadar uzun sürecek.” Sonucunda haklıydı.

Günümüzde Michelin Yıldızı Ne Anlama Geliyor?

Bu zekice düşünülmüş derecelendirme sistemi ve gıda müfettişlerinin varlığı nedeniyle restoranlar, kendilerini en lüks ve kaliteli restoranı ortaya çıkarmak için birbirleriyle rekabet ederken buldular. Bu durum yalnızca restoranların kalitesi artmakla kalmadı, aynı zamanda Michelin Rehberi’nin popülaritesi de inanılmaz düzeyde arttı.

gettyimages 83732785
Michelin şu anda 28 şehirde rehberler sunuyor.

Günümüzde Michelin Yıldızı, Michelin Rehberi tarafından restoranların kalitesini değerlendirmek için kullanılan bir ölçüdür. Bu yıldızlar, restoranın genel kalitesini, yaratıcılığını ve lezzetini belirlemek için kullanılır. Michelin Yıldızları, genellikle üç kategoride verilir:

  1. Bir Yıldız: Kaliteli yemekler sunan bir restoran.
  2. İki Yıldız: Mükemmel yemekler sunan bir restoran.
  3. Üç Yıldız: Olağanüstü yemekler sunan bir restoran. Üç Michelin yıldızı almak nadir görülen bir başarıdır.

Hakemli olarak değerlendirilebilecek diğer ödüllerin aksine, Michelin, en iyi yemekleri bulmak için dünya çapındaki restoranlarda yemek yiyen müfettişleri çalıştırır. Müfettişler ambiyansı, dekoru dikkate almazlar. Bunun yerine odak noktası kesinlikle yiyecek ve içecek üzerinedir. 

Michelin Yıldızları, restoranları sadece yemek kalitesi üzerinden değerlendirmekle kalmaz, aynı zamanda servis, atmosfer ve genel deneyim gibi faktörleri de göz önünde bulundurur. Bu nedenle, bir Michelin Yıldızı almak, bir restoranın yüksek standartlarda hizmet verdiğini ve özel bir mutfak deneyimi sunduğunu gösterir.

Her şehir için her yıl bir Michelin Rehberi yayınlanmaktadır. Her yıl her şey en baştan başlar; yani bir restoran geçen yıl Michelin yıldızını kazandıysa, ertesi yıl bu yıldızı yeniden kazanması gerekir. Geçen yıl yıldız kazanan bir restoran ya onu koruyabilir, ya iki yıldıza yükseltebilir ya da yıldızını kaybedebilir.

1900’de, ilk Michelin Rehberi’nin ilk sayfasında, Andre Michelin şöyle demişti. Bu çalışma yeni yüzyılla birlikte ortaya çıkıyor ve bir o kadar uzun sürecek.” Gerçekten de haklıydı. Onların hikayesi günümüzde uygun zamanda, uygun hamleler ile başarıyı nasıl yakalayabileceğinizin bir hatırlatıcısı olarak varlığını sürdürüyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu