Polonya’nın En Güzel Rengarenk Köyü: Zalipie

Güneydoğu Polonya’da küçük bir antik köy olan Zalipie, kesinlikle ülkenin en önemli turistik yerlerinden biridir. Bunun nedeni bu köyde bulunan beş yıldızlı oteller veya devasa cam binalar değildir. Tam tersine oldukça mütevazi bir görünüme sahip olan bu köyü güzelleştiren canlı renklere boyalı çiçekli küçük ahşap kulübeleridir. Bu nedenle burası Polonya’nın hatta dünyanın en güzel köylerinden biri olarak bilinir.

Bu köyün en güzel köy diye anılmasının nedeni sadece bulunduğu coğrafyanın doğal güzellikleri ile ilişkili değildir. Bu köyde, ister taş ister ahşap olsun, neredeyse görebileceğiniz her yer yüz yıllık bir gelenek sonucunda çiçek desenleriyle süslenmiştir. Hikayeyi destekleyecek çok az somut kanıt olsa da, duvarlara çiçek boyama alışkanlığının, herkesin küçük odun sobalarından is ve duman çıktığı günlerde başladığına inanılıyor.

Zalipie köyünde, evlerin dış ve iç duvarları hatta neredeyse her şey çiçek motifleri ile süslenmiş durumda. Ve bu gelenek 19. yüzyılın sonlarından günümüze dek devam etmekte…

Zalipie Köyünün Her Yerinde Çiçeklere Rastlamamızın Nedeni Aslında Akıllıca Bir Kamuflaj

Anlatılara köyün kadınları evin içindeki kurum izlerini kamufle etmek için ilk olarak evleri beyaza boyayarak başlamışlar. Ancak bilen bilir. Bu izi kapatmak kolay değildir. Bu nedenle ilk olarak kim tarafından yapıldığı bilinmese de bu izlerin üzerine çiçek motifleri çizmek bir kişinin aklına gelmiş.

Eski zamanlarda günümüzdeki gibi profesyonel boyama ekipmanları olmayan köy halkı genellikle insan saçı ya da at, inek gibi hayvanların kuyruğundan elde ettikleri kılları birleştirerek hünerlerini göstermiş yıllarca. Boya malzemesi olarak da hamur işlerinden arta kalan yağlar, yumurta akı, kireç, gübre gibi doğal malzemeler kullanılmış. Yaptıkları olağanüstü motiflerin kalıcı olabilmesini sağlayabilmek için de, her yıl belli dönemlerde çiçek motiflerini tekrar tekrar boyamışlar…

Evleri rengarenk çiçek motifleriyle boyama geleneği, köy sakinlerinden genç bir kadının, ağaç evlerde zamanla meydana gelen çeşitli çatlak ve kırılma gibi yıpranmaları gizlemek, aynı zamanda da bacalardan çıkan dumanın bıraktığı izleri örtmek istemesi ile başlamış.

Zaman geçmiş, modernleşme ile birlikte evlerin içini ve dışını siyaha boyayan is sorunu ortadan kalkmış. Ancak kadınlar bu geleneği sürdürmeyi tercih etmişler. Daha sonrasında da gelenek köyün sembolü haline gelerek her yere yayılmış.

Zalipie köyünde ev boyama geleneği, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar devam etmeyi başarmış. Evleri boyamada doğadan ilham alan insanlar, zamanla Polonya kültürüne ait folklorik motifleri de eklemişler. Dolayısıyla boyamalar hem çeşitlenmiş hem de daha renkli hale gelmiş…

Zalipie köyünde ev boyama geleneği, tüm köy halkı için vazgeçilmez etkinliklerden birisi olmuş. Ancak 1904 – 1974 yılları arasında yaşayan Felicja Curylowa isimli kadın, kendi evindeki her köşeyi rengarenk motiflerle boyamayı adeta kendine amaç haline getirmiş. Büyük – küçük demeden evinin her odasını boyayan Felicja Curylowa‘nın evi, ölümünden sonra müze haline getirilerek turistlerin ziyaretine açıldı.

Felicja Curylowa evindeki neredeyse her yeri boyadığı için evi en güzel ev olmasa bile en çiçekli ev olarak günümüzde bir müze haline getirildi.

Bu köy aslında Krakow şehrine yaklaşık 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani Polonya’nın en büyük ikinci şehri Krakow’dan arabayla yaklaşık bir buçuk saatte, hemen hemen her evin çiçeklerle süslendiği canlı küçük Zalipie köyüne, çiçekli ok işaretlerini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Köy İlginç Bir Yarışmaya da Ev Sahipliği Yapıyor

Bu köyde yalnızca evler değil aklınıza gelecek hemen her şey çiçekler ile süslenmiş durumdadır.

Bu köyü ziyaret etmeyi düşünüyorsanız en uygun zaman ilkbahar olacaktır. Bunun nedeni ilkbaharda bu köy de aynı zamanda bir yarışmanın yer almasıdır. Her yıl Mayıs ayı ve Haziran aynın başını kapsayan dönemde köyün kadınları en güzel evi boyamak için karşı karşıya gelir. “Malowana Chata (Boyalı Kulübe) yarışması olarak bilinen bu yarışma 1965’te yıllık bir etkinlik haline geldi.

Yarışmanın başlangıç nedeni de savaş sırasında ortaya çıkan yıkımın çiçekler ile kapatılmaya çalışılmasıdır. Resmi veriler, Polonya nüfusunun %17’sinden fazlasının savaşta öldüğünü göstermektedir. Bu köy rengarenk evleri ile bu acıları kapatmaya çalışıyor…


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?