KESFET

Özgürlük Yolu: Route 66

Disney ve Pixar tarafından çekilen Arabalar filminde anlatıldığı gibi, eskiden küçük kasabalar ve Chicago’dan başlayıp çayırlar ve çöllerin içinden geçerek Los Angeles’a kadar uzanan, ABD’nin güneybatısını bir örgü gibi ören bir yol vardı. Seyahat eden pek çok insan için Route 66, batı yönünde Kaliforniya’ya uzanan en iyi rotaydı. Bu rota, John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” eserinde Joad ailesinin 1930’lardaki Büyük Buhran’ın getirdiği yoksulluktan kaçışlarında kullandıkları “Ana Yol” olarak ölümsüzleşmişti. ABD’de insanların gerçekten yaşadığı ve çalıştığı yerlerden geçen bugünkü eyaletler arası yolların aksine Route 66, ABD’nin kalbine giderek, seyahatçileri neon ışıklı tabelalarla reklam yapan ucuz moteller, Yerli Amerikalıların pazarları ve garip isimli barlar ve restoranların içinden geçiriyordu. Uzun yol yapan seyahatçiler, yolculuğun bir parçası olarak  yerel kültürü tanıyor, yerel kültürler de dış dünyayla böylelikle bir bağ kurabiliyordu.

Yolculuğu bir hedefe varmak için araç olarak değil de yolculuğun kendisini bir amaç olarak gören kişiler arasında eski Route 66’e olan ilgi zamanla zirve yaptı. “Gerçek Amerika”yı, yani yöresel şiveleri, yerel yemekleri ve her şeyin kendi halinde olmasından mutlu olan insanları arayanlar, istediklerini Route 66’da bulabildiler.

Kuzey Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna otomobille yapılan ilk seyahat Kaliforniya’dan Vermont’a  63 gün sürdü. Daha fazla sayıda ABD’linin araba sahibi olabildiği zamanlara gelindiğinde ise Route 66 asfaltlanmış ve batıya giden daha yolcu dostu bir yol haline gelmişti.

Yolun kurucusu olan Cyrus Avery, 1926 yılında, ABD’nin doğu yakasında yaşayan ve batıya seyahat etmekte olan insanların genelde giysi ve araç-gereç tedariklerini sağladığı St. Louis şehrine geldiklerinde izleyebilecekleri en iyi yolun güneybatıdan giden ve Kansas, Oklahoma, Teksas, Arizona, New Mexico, Nevada, Nevada eyaletlerinden sonra nihayet Kaliforniya’da son bulan yol olduğunu gördü. Çok geçmeden, rota üzerinde kurulu yerlerde iş imkanları gelişti; yeni müşterilerin sürekli geliyor olmasından istifade eden ve bu kişileri kendi işyerlerine çekmek için rekabete giren restoranlar, benzin istasyonları ve moteller kuruldu.

Route 66, artık batıya giderken kullanılacak en verimli yol değil, fakat bu yol hala geçmişte kalan ve yolculuğa çıkmanın keşfetmeye çıkmak demek olduğu, sadece bir yere varmak için bir uğraş olmadığı bir dünyaya açılan bir kapı olma özelliğini sürdürüyor.

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu