KESFET

8 Maddede Danimarka’nın Muhteşem Faroe Adalarını Tanıyın

Kendi kendini yöneten Faroe Adaları pek çok kişi tarafından henüz fazla tanınmamış olabilir, ancak Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki bu nefes kesici güzellikteki bölge yakında yolculuk listenizde bulunabilir. Politik olarak Danimarka’nın bir parçası olan Faroe Adaları, İzlanda ve Norveç arasında sıkışmış durumda. Lítla Dímun dışında tüm adalarda yerleşim var. 18 adadan oluşan bu takımadanın nüfusu yaklaşık 50.000 ve bu insanlar 80 farklı milleti temsil ediyor.

Bölge, uzun yıllar Norveç hakimiyetinde kalsa da, 19. yüzyıldan itibaren Danimarka yönetimine girmiş durumda. 1948 yılında Danimarka’ya bağlı özerklik statüsü kazanan Faroe Adaları, yasal olarak Avrupa Birliği toprağı sayılmamakta. Burası Danimarka’ya 1.600 kilometrelik bir uzaklığa sahip. 1399 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Faroe Adaları’na en yakın yerleşim yeri ise Kuzey İskoçya.

Faroe Adaları Hakkında İlginç Bilgiler

1- Bir çok Evin Çimden Yapılmış Çatıları Vardır.

Faroe Adaları, yılda yaklaşık 300 gün yağmur alır. Bu sebeple çimden yapılmış olan çatılar evlere iyi bir yalıtım imkanı sağlar. Bize sundukları görsel şölen de yanında ödülü gibidir.

2- Adada Çok Az Sayıda Ağaç Bulunuyor

Güçlü rüzgarlar nedeniyle Faroe Adaları’nda çok az sayıda ağaç var. Ve burada olanlar da yerli değil. Çoğu, Faroe Adalarına benzer iklime sahip olan Alaska ve Güney Amerika’nın Tierra del Fuego’dan getirilmiş durumda.

3- Adada Fast – Food Tüketimi Neredeyse Yok

Faroe Adaları

Sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız bu ada tam size göre olabilir. Adalarda sadece iki fast-food noktası var: Burger King ve ikincisi Danimarka fast-food zinciri olan Sunset Boulevard. Her ikisi de başkent Tórshavn’da ve yan yana.

4- Kutup Martısı ve Koyun Cenneti

Faroe Adaları’nda kutup martıları ve koyunların sayısı insanlardan çok daha fazladır. 18 adada yaklaşık 50.000 insan var, ancak 70.000 koyun ve yarım milyon martı olduğu düşünülüyor. Bu martıları gözlemlemek için en iyi yerin ise Faroe Adası’nın batısında Mykines olduğu söyleniyor.

5- Hapishaneye Gerek Yok

Faroe Adaları

Burada o kadar az suç var ki adalarda büyük bir hapishaneye gerek yok. Takımadaların en büyük adası olan Streymoy’da sadece 12 hücreli bir hapishane var. Mahkumlar burada televizyonlu kendi hücrelerine sahip oluyorlar ve dışarıdaki mini golf sahasını dahi kullanmalarına izin veriliyor. Ancak burada sadece 18 ay veya daha az hapis cezasına çarptırılan şiddet içermeyen suçlular kalabiliyor.

6- Sadece Üç Trafik Işığı Var

Faroe Adaları

Tüm bu ışıklar, yaklaşık 21.000 kişiye veya takımadaların toplam nüfusunun neredeyse yarısına ev sahipliği yapan Tórshavn’ın başkentinde bulunuyor.

7- Burada Çocuklar Çok Şanslı

Faroe Adaları

Avrupa’nın geri kalanından farklı olarak, Faroe’ların 2016’da 2,6 gibi yüksek bir doğurganlık oranı vardı. Çocuklara, muhtemelen düşük suç oranı ve güçlü aile merkezli kültür nedeniyle kendi başlarına keşfetme özgürlüğü veriliyor. Yaşam beklentisi oranı da erkekler için 79.9 yıl ve kadınlar için 84.4 yıl olarak oldukça yüksek.

8- Streymin Köprüsü

1973’te açılan Streymin köprüsü, takımadaların en kalabalık ikisi olan Streymoy ve Eysturoy adalarını birbirine bağlar. Bir denizaltı tünelinin Aralık 2020’de açılması ve köprü üzerindeki trafiği büyük ölçüde azaltması bekleniyor. Faroe Adaları’na ulaşmak için İstanbul’dan Kopenhag aktarmalı bir uçuş gerçekleştirmek gerekiyor. Devamında da buradan Faroe Adaları’nın başkenti Torshavn yakınında bulunan Vagar Havaalanı’na uçmanız. Evet gerçekten uzun, zorlu ve de masraflı bir yolculuk. Ancak bunu deneyimleme şansına sahip olanlarda var.

Daha fazlası için: Get to Know Denmark’s Gorgeous Faroe Islands in 11 Stunning Facts; https://adventure.howstuffworks.com/faroe-islands.htm

Görseller: Merlin Kafka: Website 

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu