Hayallerin Rengi Dünyanın Pembe Gölleri

Hayallerin rengi olan pembe, muhteşem güzellikteki göllerde hayat buluyor. Dünyanın en derin veya en büyük gölleri olmasa da, eşsiz renkleri nedeniyle, bu “pembe göller” kendi başlarına inanılmaz derecede kayda değerdir. Çoğu zaman, pembe bir renk veren organik pigmentler üreten alglerin varlığından bir göl pembedir. Senegal’deki ünlü Retba Gölü gibi bazı göller ise, güzel renklerini yüksek tuz konsantrasyonundan alır. Pembe göller dünyanın her köşesinde bulunabilir. Aşağıda, dünyanın en dikkate değer olanlarından bazılarına göz atalım.

Retba Gölü, Senegal

Retba Gölü Senegal’in başkenti olan Dakar şehrinin kuzey doğusunda bulunmaktadır. İsmini göl suyunun pembe oluşundan almıştır. Gölün rengi kurak iklimlerde oldukça belirginleşir. Göl aynı zamanda yüksek oranda tuz içermesiyle de bilinir. Bu bölgedeki tuz ihracatı en büyük gelir kaynaklarından biridir.

Hillier Gölü, Avustralya

Batı Avustralya’da bulunan Hillier Gölü her zaman pembe renkte değildir. Göldeki tuz oranı denizdeki tuz oranından daha yüksek seviyeye ulaştığı zaman göldeki kırmızı pigmentler çoğalmaya baslar. Pembe rengi oluşturan halobakterilerinin büyümesi gölün dibinde gerçekleşir. Yapılan gözlemler ve incelemeler, Batı Avustralya’da yer alan Hillier göl suyundan alınan örneklerin değişik ortamlara taşınmasında suyun renginin değişmediğini göstermiştir. 250 metre genişliğe ve 600 metre uzunluğa sahip Hillier Gölü’nün rengi yılın neredeyse tamamında pembe kalıyor. Gölün çevresi yeşil ağaçlarla çevrili olduğu için etkileyici bir manzara ortaya çıkarıyor.

La Salina de Mata ve Salina de Torrevieja Gölleri, İspanya

La Salina de Mata ve Salina de Torrevieja Gölleri; Güneydoğu İspanya’nın, Torrevieja kentinde yer almaktadır. Her iki bölgede de tuz üretimi yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre en iyi kalite tuz, bu göllerden elde edilmektedir

Dusty Rose Gölü, Kanada

Kanada’da bulunan Dusty Rose Gölü pembeliğini yıl boyunca koruyan bir göl. Diğer göller gibi rengini su yosunlarından almamakta. Pembe rengin, yeraltı kaynak suları ve kayalıklardan aşınan tortular sebebiyle oluştuğu düşünülüyor.

Masazir Gölü, Azerbaycan

Masazirgol veya Masazir Gölü, Hazar Denizi’nin batı kıyısında, Abşeron Yarımadası’nda bulunan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün idari bir bölümü olan Karadağ bölgesinde tuzlu bir göldür. Gölün toplam alanı 10 km²’dir. Burası dünya’daki en yoğun olarak işletilen pembe göllerin başında geliyor. Etrafında çok sayıda fabrika bulunan bu gölden her yıl milyonlarca ton tuz çıkarılıyor.

Hutt Lagünü

Tuzlu su Hint Okyanusu’nun yakınlığından geliyor. Pembe renk yine sudaki alglerin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.  Avustralya’nın batı kıyısında yer alan bu gölün, yüksek düzeyde buharlaşma nedeniyle yüzeyin büyük bir yüzdesi kuru tuzdan oluşuyor.

Natron Gölü, Tanzanya

Natron Gölü, Tanzanya’daki Arusha Bölgesi’nin kuzey Ngorongoro Bölgesi’nde bulunan bir tuz veya alkali göldür. Doğu Afrika Yarığı’nın doğu kolu olan Gregory Yarığı’ndadır. Göl, uluslararası öneme sahip bir Ramsar Bölgesi sulak alanı olan Natron Gölü Havzası içindedir. Bu gölün de rengi pembedir. Ancak diğer göllerin aksine bu pembe tehlike anlamına gelmektedir. Aslında Natron Gölü, dünyadaki en ölümcül yerlerden biri olarak bilinir. Gölde yüzülmesi tavsiye edilmez.

Bir Pembe Göl de Türkiye’den

Çanakkale’nin Dalyan köyünde bulunan, yüksek oranda tuz içerdiğinden bazen kırmızıya dönen bir pembe gölü var. Kalp şeklini andıran yapısıyla halk arasında kalpli göl olarak da biliniyor. Bu göl, eski bir yerleşim yeri olan Alexandra Troas antik kentinin bir parçası konumunda.

Bumbunga Gölü, Avustralya

Bumbunga Gölü, Güney Avustralya’da Lochiel kasabası yakınlarında, Adelaide’den arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunur. Bu gölün pembe rengi, yıl boyunca dalgalanan suyun tuzluluğundan kaynaklanmaktadır. Gölün en pembe hali ise yaz aylarında ortaya çıkıyor.

Bu göllerin renkleri, içine girmeyi düşünen biri için tehlikeli gibi gelse de, esasında tamamen güvenlidir ve bu sulara girmenizde bir sakınca yoktur. Öyle ki, bu göllerde bulunduğundan mikro algler antioksidan özellik gösterdikleri için kozmetik amaçlarla toplanmakta ve kullanılmaktadır. Dünya güzellikleri ile bizi şaşırtmaya devam ediyor.


Göz atmak isterseniz

Kaynak: 10 Pink Lakes From Around The World; yayınlanma tarihi: Bağlantı: https://www.worldatlas.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?