Dünyanın Pembe Gölleri

Hayallerin ve çocukluğun rengi olan pembe, muhteşem güzellikteki göllerde hayat buluyor. Yüksekten bakıldığında çilekli süt görünümü veren göllerin pembeliğinin genel sebebi ise sudaki bakteri sayısının artması olarak gösteriliyor. Alg patlamasına neden olan bakterilerin pembe, hatta kırmızımsı bir görünüme büründürdüğü göllerdeki tuz oranı da bir hayli yüksek. Tuzu seven bir su yosunu türü olan “dunaliella salina”nın egemenliği altındaki göllerde hiçbir balık türü yaşayamıyor ancak bu yosun türü, göl kenarında keyif yapan flamingolar için leziz bir besin kaynağı oluşturuyor.

Retba Gölüyagli-boya-tablosu-degil-retba-golu-senegal-1353674_12141711775141489618838

Retba Gölü ya da Lac Rose, Senegal’de Cap-vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanır. Senegal’in başkenti olan Dakar şehrinin kuzey doğusunda bulunmaktadır.

İsmini göl suyunun pembe oluşundan almıştır. Gölün rengi kurak iklimlerde oldukça belirginleşir. Göl aynı zamanda yüksek oranda tuz içermesiyle de bilinir -Yaklaşık olarak %40-. Tıpkı Ölü Deniz gibi Retba Gölü de insanların su yüzeyinde kolayca kalabilmesini sağlar. Yüksek miktarda tuz içermesi endüstriye katkı sağlarken kentte yapılan Dakar Rallisi’nin de bitiş noktası olarak Retba Gölü belirlenmiştir

Pink Lake, Lake Hillier, Avustralya

Avustralya’nın pembe gölü de denilen Göl Goldfields- Esperance bölgesindedir. Göl, her zaman pembe renkte değildir. Yeşil Algae (Su Yosunu) Dunaliella Salina denilen organik pigmentleri üretiyor, bunlar bir tip bakteri (Halobactrium) olan pigmentlerdir ve Halobacterium’a bağlı olarak suyun rengi değişmektedir. Göldeki tuz oranının artışı denizdeki tuz oranından daha yüksek seviyeye ulaştığı zaman havanın ısı ve işiğin etkisi ile kırmızı pigmentler çoğalmaya baslar. Pembe rengi oluşturan halobakterilerinin büyümesi gölün dibinde gerçekleşir.

Yapılan gözlemler ve incelemeler, Bati Avustralya’da yer alan Hillier göl suyundan alınan örneklerin değişik ortamlara taşınmasında suyun renginin değişmediğini göstermiştir. Gölün çok farklı bir renge sahip olması doğal olarak insanlar üzerinde ne gibi bir etki yapabileceği sorusunu düşündürüyor ancak şimdiye kadar yapılan inceleme ve araştırmalar, renkten kaynaklanan bir olumsuzluğun olmadığını göstermiştir.

Salina de Torrevieja ve La Salina de Mata – Spain

Güney Doğu İspanya’da Torrevieja şehrindedir. Her iki gölge de tuz üretimi yapılmaktadır. Avrupa’nın tuz ihtiyacının çok büyük bir bölümü bu göllerden karşılanmaktadır.

Dusty Rose Lake, Canada

Dusty Rose gölünün pembe rengi bütün yıl boyunca değişmiyor. Pembe rengin oluşum nedenleri arasında daha önce bahsettiğimiz su yosunu bulunmuyor ancak rengin oluşumu ile ilgili bir bilimsel açıklama henüz yok. Bu konudaki kabul görür açıklama ise; yeraltından geçen suların, kayalık yerlerden geçerken taşıdıkları minareler ve tortular sayesinde olduğu düşüncesi.

 

Bunlara da Göz Atın

Adventure Turkey İle Macera Dünyasına Adım Atmaya Hazır mısınız?

Ortak tutkusu macera olanları bir araya getiren dopdolu bir organizasyon yakında gerçekleşecek. ADVENTURE TURKEY, macera …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir