Günümüzde Dünyanın En Soğuk Şehri Neresidir?

Antarktika kaşifi Ernest Shackleton, Eylül 1902’deki keşif gezisi sırasında Londra sosyetesinden arkadaşı Kitty Pogson’a yazdığı bir mektupta, aşırı soğuktan ve bunun mürettebat üzerindeki yıkıcı etkilerinden bahsediyordu. “Maalesef adamlarımızdan birini çok kötü bir kar fırtınasında kaybettik. Hava şu anda oldukça soğuk, en düşük sıcaklık -52,2 °C civarında.” diye durumu aktaracaktı.

Günümüzde çoğunluğu bilim insanı olmak üzere yalnızca birkaç bin kişi her yıl Antarktika’yı ziyaret ediyor. Antarktika dünyanın en soğuk kıtası olmasına rağmen, dünyanın diğer bölgelerindeki şehir sakinleri rutin olarak aynı derecede soğuk olan yerlerde yaşamlarını sürdürüyorlar. Havanın giderek soğuduğu bugünlerde kış aylarını evden mümkün oldukça az dışarı çıkarak geçirenler arasındaysanız, gerçekten soğuk havada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu yazının devamında bir kere daha düşünün.

Dünyanın En Soğuk Şehri Yarışmasında Yeni Kazanan Belli Oldu

Dünya üzerinde bugüne kadar doğrudan ölçülen en düşük sıcaklık 1983 yılında Antarktika’nın doğusundaki Rusya’ya ait Vostok İstasyonu’nda -89,2°C olarak kaydedildi. Ancak uydulardan elde edilen küresel yüzey sıcaklığı verilerini analiz eden bilim insanları Doğu Antarktika Platosu’nda, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede 10 Ağustos 2010 tarihinde sıcaklığın -93,2°C’ye kadar düştüğünü belirledi.

coldest village oymyakon russia amos chaple 1
Bölgedeki zorlu hava koşulları, yerel halkın hayatının her yönünü belirlemektedir. Soğuk hava ile birlikte toprakta buz tuttuğu için bölgede sadece bir kaç ay tarım yapılabilmektedir. Oymyakon’a ulaşmak için en yakın kentten iki gün süren bir kara yolculuğu yapmak gerekiyor. Ancak kış aylarında karla kaplanan yollarda bu pek de kolay değil.

Yerleşim yerlerinde ölçülen sıcaklıklar da bunlardan pek de aşağı kalmıyor. Uzun süre boyunca Rusya’nın kuzeydoğusunda bulunan küçük bir kasaba olan Oymyakon dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak kabul edilmişti. Bu bölgede kış aylarında hava sıcaklığı −50 °C’nin altında seyretmektedir. Zaten Oymyakon adı da Rusça’da ‘Donmayan Su’ anlamına gelmektedir.

Dünyanın En Soğuk Köyünde Yaşam2 1
Bölgede donmuş durumdaki zemine su tesisatı kurulamadığı için tuvaletlerin çoğu evlerin dışında olmak zorundadır.

Bölgede hava sıcaklıkları Ekim ve Mart arasında her zaman sıfır derecenin altındadır. Bu nedenle adının aksine her şey donmuş durumdadır. Ancak buna rağmen insanlar yaşantılarına normal bir biçimde devam edebilmektedir.

Ne yazık ki bu durum yaz aylarında da fazla değişmeyecektir. Bu dönemde bile soğuk olan köyün hava sıcaklığı çoğu zaman −10 °C civarındadır. Oymyakon meteoroloji istasyonu tarafından 6 Şubat 1933’te hava sıcaklığı −67.7 °C olarak ölçülmüştür.

yutask
Yakutsk, Sibirya

Sibirya’da yer alan ve 336.200 kişiye ev sahipliği yapan Yakutsk’ta yaşayanlar ise ortalama -60 derecede yaşamını sürdürmek zorundadır. Burada yaşayanların birçoğu şehirde bir elmas madeni işleten bir şirket olan Alrosa için çalışıyor. Bazı sakinler çok daha soğuk günler yaşadıklarında ısrar ediyorlar, ancak bunu doğrulayamıyorlar. Bunun nedeni termometrelerin -63 dereceden aşağısını göstermemesidir.

Yakutsk’ta yaşamanın en büyük tehlikesi aşırı soğuktur. Dışarı çıkarken, mümkün olduğunca çok sayıda giysi ile tepeden tırnağa örtünmek için aşırı özen gösterilmelidir. Dikkatli olunmadığı takdirde kişinin burnunu veya birkaç parmağını donarak kaybetmesi kolaydır. 

yutask 1
Rusya’nın Sibirya bölgesinin doğusundaki Yakutsk şehrinde kışın ortalama sıcaklık eksi 34 derece. Yakutsk, dünyanın en soğuk şehri. Kürk mantolarına sarınmış ve kat kat giyinmiş bir şekilde hayatına devam eden Yakutsklular

Şaşırtıcı bir şekilde, Yakutsk ve Oymyakon birbirine o kadar da yakın değil. Aralarında 928 kilometre kadar yol var. Birinden diğerine yolculuk yaklaşık 21 saat kadar sürer. İkisi de daha yüksek dağlarla çevrili oldukları için benzer iklim koşullarını yaşamak zorunda kalırlar.  

dunyanin en soguk sehri
Dünyanın en soğuk şehrinde balıklar da doğal olarak donmuş haldedir.

Bugün bu şehir, düzenli doğrudan uçuşların yapıldığı iki havalimanına sahiptir, ancak uçuşlar genellikle sis nedeniyle ertelenir veya iptal edilir. Tercih eder misiniz bilinmez ama tüm bunlara rağmen ve belki de bunlar nedeniyle ikisi de popüler bir turizm merkezidir.


Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu