Kadınlara Yasak Bir Yer: Aynoroz

Kuzey Yunanistan’da sadece erkeklerin yaşadığı “kutsal dağ” (Aynoroz) bölgesi yaklaşık 2.000 yıldır Hıristiyan manastırlarına ev sahipliği yapıyor.

Aynoroz (Ayion Oros)Balkanlar’da Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasından Ege Denizi’ne doğru uzanan 3 dar ve uzun yarımadanın en doğuda olanı. En yüksek noktası adanın en güneyindeki Athos Dağı.

335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan bu dağın özelliği ise kadınlara hatta tüm dişi hayvanlara bile yasak olması. Bin yıldan fazla süredir devam eden bu yasakla, kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor. 

Bu yasak zamanında Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüş. Ancak kadınların yasaklanmasının, Ortodoks gelenekle bağlantılı olan bir nedeni daha var.

Hikâyelerden birine göre, Azize Meryem Kıbrıs’a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Aynoroz bugün hala “Tanrının annesinin bahçesi” olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem’in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor.

Aynoroz’daki bu yasak nedeniyle, süt ürünleri ve yumurtalar dışarıdan getiriliyor. Neden derseniz adada tavuk, yada koyun da yok. Adaya kara yolu ile ulaşma seçeneği de bulunmamakta.

Bu bölge politik açıdan Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı’na, dini açıdan İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı. Bölgede yirmi manastır bulunuyor ve iki binden fazla keşiş yaşıyor.

Athos Dağı’nı ziyaret etmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey pasaportunuzun bir kopyasını Athos Dağı Hac Bürosuna göndermek. Her gün, 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayı, yarımadanın 20 manastırından birinde en fazla üç gece kalmak için kabul ediliyor.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Aynoroz, Ortodoksların en kutsal bölgesi olma özelliğinin yanı sıra mistik havasıyla günümüzde oldukça merak uyandırmakta.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu