KESFET

Kadınlara Yasak Bir Yer: Aynoroz

Kuzey Yunanistan’da sadece erkeklerin yaşadığı “kutsal dağ” (Aynoroz) bölgesi yaklaşık 2.000 yıldır Hıristiyan manastırlarına ev sahipliği yapıyor. Aynoroz (Ayion Oros) Balkanlar’da Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasından Ege Denizi’ne doğru uzanan 3 dar ve uzun yarımadanın en doğuda olanı. En yüksek noktası ise adanın en güneyinde bulunan Athos Dağı. Athos Dağı, eski zamanlardan beri kutsal bir yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde birçok ülkeden 2.000’den fazla keşiş, Athos dağında dünyanın geri kalanından izole edilmiş bir hayat yaşamaktadır.

335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan bu dağın en önemli özelliği ise kadınlara hatta tüm dişi hayvanlara bile yasak olmasıdır. Bin yıldan fazla süredir devam eden bu yasak, kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin vermez. Bu yasak zamanında Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Ancak kadınların yasaklanmasının, Ortodoks gelenekle bağlantılı olan bir nedeni daha var.

Hikâyelerden birine göre, Azize Meryem Kıbrıs’a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Aynoroz bugün hala “Tanrının annesinin bahçesi” olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem’in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor. Aynoroz’daki bu yasak nedeniyle, süt ürünleri ve yumurtalar dışarıdan getiriliyor. Neden derseniz adada tavuk, yada koyun da yok. Adaya kara yolu ile ulaşma seçeneği de bulunmamakta.

Bu bölge politik açıdan Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı’na, dini açıdan İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı. Bölgede yirmi manastır bulunuyor. Özel statüyle yönetilen ve her manastırdaki keşişlerin ortak kararıyla idare edilen Aynoroz kendisine has kurallara sahip. Bunlardan en ünlüsü de bölgeye ziyaret imkânının oldukça kısıtlı sayıda tutulması.

Kurallar gereği Aynoroz’a sadece belli sayıda ziyaretçi yine yılın sadece belli dönemlerinde kabul edilebiliyor. Üstelik kabul edilecek olan bu kişilerin öncelikle olarak Ortodoks inancına mensup kişilerden olmasına dikkat ediliyor. Coğrafi olarak oldukça engebeli bir araziye sahip olan Aynoroz’da araç için yollar bulunmuyor. Bunun yerine ulaşım eşekler aracılığı ile sağlanıyor.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Aynoroz, Ortodoksların en kutsal bölgesi olma özelliğinin yanı sıra mistik havasıyla günümüzde gezginler için oldukça merak uyandırıyor.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu