Winchester Malikanesi: Dünyanın En İlgi Çekici Evlerinden Birisi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir şehir olan San Jose’nin merkezinde, önemli bir turistik cazibe merkezi olan Winchester Malikanesi, günümüzdeki adı ile Winchester Gizem evi yer alır. Devasa büyüklükteki bu ev, yaklaşık 24.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Winchester Mystery
Winchester Malikanesi, 1886 ile 1922 yılları arasında Sarah Winchester tarafından inşa ettirilmiştir. Ev, karmaşık ve karışık bir yapıya sahiptir. İnşa edilirken sürekli olarak büyütülmüş, değiştirilmiş ve genişletilmiştir. Bu nedenle ev, pek çok farklı oda, merdiven, koridor, kapı ve pencere içeren karmaşık bir labirent gibidir.

Bir zamanlar yedi katlı olan Winchester Malikanesinde yüzlerce oda, binlerce kapı ve çok sayıda merdiven ve şömine bulunmaktadır. Ancak buranın turistlerin ilgisini çekmesinin nedeni sadece bunlar değildir. İlgi daha çok bu evin dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul edilmesinden gelir.

Winchester Malikanesinin hikayesi Sarah isimli bir kadının 1839 yılında, yeni bir hayata başlamak için New Haven, Connecticut’tan San Jose, California’ya gitmesi ile başlar. Burada sekiz odalı küçük bir çiftlik evi satın alır. Bu sıralarda William Wirt Winchester ile tanışırlar ve evlenirler. Soyadından da anlamış olacağınız gibi, William Winchester, Amerika Birleşik Devletleri en büyük ateşli silah üreticilerinden biri olan, Winchester Repeating Arms Company’nin o dönemki varisidir.

Winchester Malikanesi: Dünyanın En İlgi Çekici Evlerinden Birisi

Sarah, 15 Temmuz 1866’da Annie Pardee Winchester’ı doğurur. Ancak bu Sarah’ın son mutlu anısı olur. Çünkü önce bebeğini sonra da kocasını kaybeder. William Winchester öldükten sonra Sarah, 20 milyon dolarlık bir zenginlik ile Winchester Repeating Arms Company’de %48,9’luk paya sahip olacaktır.

Büyük bir servete sahip olan ancak bir yandan da ailesini kaybetme gerçeği ile yüz yüze kalan Sarah çareyi, dönemin moda anlayışına uygun bir biçimde, bir medyuma danışmakta bulur. Anlatılara göre de medyum kendisine yeni bir hayata başlamasını ancak bu esnada kocasının ürettiği silahlar ile ölenlerin ruhlarının kendine musallat olmaması için evini sürekli olarak genişletmesini önerir. Bunun sonucunda da yüzlerce odalı Winchester Malikanesinin ortaya çıktığı söylenir.

Winchester Malikanesinin Yapım Süreci

Winchester Malikanesi
Yılda binlerce turistin ilgisini çeken bu malikane, 10.000 pencereden (52 tanesi gökyüzünü seyretmek için), 2.000 kapıdan, 47 şömineden, 40 merdivenden, 40 yatak odasından, 6 mutfaktan, 3 asansörden, 160 odadan oluşan devasa bir yapı.

1884’te Sarah Winchester, daha sonra Winchester Gizem Evi olarak bilinecek olan yeri satın alır. Satış sırasında ev, bitmemiş küçük bir çiftlik evi olmasına rağmen hızla bu durum değişir. Günümüzde 160 odası olan bu ev, Sarah tarafından satın alındığında sadece 8 odaya sahipti. Sarah, bu evin inşaatı için tüm planları ve çizimleri yok sayarak karmaşık bir malikane yapılmasını istedi. Bu inşaat yaklaşık 36 yıl boyunca gece – gündüz devam etti.

Yapımında, tam zamanlı 22 usta marangoz, 18 hizmetçi, 12 bahçıvan ve yüzlerce inşaat işçisi çalıştı. Marangozlar her sabah Sarah Winchester ile bir araya gelip onun yaptığı planlara göre işe başladı. Ancak Sarah gün içerisinde ya da ilerleyen günlerde fikrini değiştirince her ne yapıyorlarsa o işi yarım bırakıp başka bir işe geçmek zorunda kalacaklardı.

Winchester malikanesi
Hiçbir yere ulaşmayan merdivenler, labirenti andıran koridorlar, yalnızca bitmemiş odalardan ulaşılabilen bitmiş odalar, çatıya uzanmayan yarım şömine bacaları, düz duvara açılan kapılar, bahçeye açılan ve merdiveni olmayan kapılar, evin ilgi çekici özelliklerindendir.

Bunun sonucunda merdivenlerin belli katlara kadar çıkıp sonra bittiği, kapıların duvarlara açıldığı, koridorların çıkmaza girdiği ilginç bir ev tasarımı ortaya çıktı. Sarah Winchester, ruhlardan kaçmak için her gece evin farklı bir odasında uyumaya ve bu odalara gitmek için gizli geçitleri kullanmaya başladı.

Ne yazık ki, 1904’te San Jose’yi bir deprem vurdu ve Winchester Gizem Evi büyük miktarda hasar gördü. Deprem sonrasında, normalde 7 katlı olan evin, üst 3 katı kaldırıldı. Sonucunda da malikane bugünkü 4 katlı halini aldı.

Malikaneden Geriye Perili Ev Mirası Kaldı

Winchester malikanesi 1
Sarah Winchester’ın orada oturduğu sırada Winchester Gizem Evi.

Sarah Winchester’ın evde yaşadığı yıllarda, San Jose sakinleri evin garip yapısı nedeniyle ev ve Sarah hakkında çeşitli dedikodular ortaya atmaya başladılar. Bu hikayeler Sarah Winchester’ın ölümünden sonra da devam etti. Winchester, öldükten sonra ev hariç tüm mal varlığını yeğenine bıraktı.

Winchester Malikanesi açık artırmada 135.000 doların üzerinde bir fiyata yerel bir yatırımcıya satıldı. Daha sonra 10 yıllığına John ve Mayme Brown’a kiralandı. Sarah Winchester öldükten sadece beş ay sonra, Winchester Gizem Evi turlar için halka açıldı. Winchester Gizem Evi günümüzde özel bir şirket olan Winchester Investments LLC’ye ait.

gizem evi
Rivayete göre William’ ın ürettiği silahlarla öldürülen Kızılderililerin ruhları Sarah’ nın peşindeydi. Sarah bu yüzden malikanesini 7/24 meşgul edecek ve yıllarca bitmeyecek bir inşaat başlattı. Bu şekilde kötü ruhların ondan uzak duracağına inandı. Filmin ana teması da budur.

Winchester Gizem Evi 2018 yılında bir korku filmi olarak beyaz perdeye yansıdı. Bu da elbette eve olan ilginin artmasına ve evin perili bir ev olarak tanımlanmaya başlamasına neden oldu. Günümüzde ev önemli bir turizm merkezi olarak ilgi görmeye devam ediyor. Yazının devamında göz atmak isterseniz: Hotel Del Salto’nun Ürpertici Hikayesi


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu