KESFET

Dünyanın Aynası: Salar de Uyuni

Bolivya’nın güneybatısındaki Salar de Uyuni Gölü (‘Salar’ İspanyolca’da ‘tuz’ anlamına gelir) dünyanın en büyük tuz göllerinden birisidir. Adında göl kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, çoğu bölümü hiç su barındırmaz. Buz tutmuş gibi görünen gölün üzerinde biriken tuz kabuğunda insanların yanı sıra araçlar da hareket edebilir. Bembeyaz tuz tabakasının üzerinde bulunan en çok 1-2 santimlik su ise burasının dünyanın aynası gibi görünmesini sağlar. Gölün sonsuza kadar uzanıyormuş izlenimini veren güzelliğine bu yansımadan dolayı çıplak gözle bakmak neredeyse imkansızdır.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni, 10.582 km² bir alanı kaplıyor. Dünya’nın en büyük tuz göllerinden biri. (Türkiye’deki Tuz Gölü’nün 1500 km² olduğunu düşünürseniz Salar de Uyuni’nin ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.) Bolivya’nın güneybatısında, 3.653 m yükseklikte bulunuyor. Burası Titikaka Gölü ile beraber Altiplano Platosu’nun doruk noktası olarak kabul ediliyor. Bu kadar engebeli dağlarda bu düz arazinin nasıl oluştuğuna dair pek çok teori mevcut. Bilim insanları Altiplano’nun bir zamanlar büyük göllerle dolu olduğunu düşünüyor. Teorilerine göre yaklaşık 30.000 ila 42.000 yıl önce, bu geniş göllerden biri olan Minchin Gölü idi. Ancak bu gölün kuruması neticesinde de geriye Salar de Coipasa ve Salar de Uyuni gibi iki tuzlu çöz kaldı.

Tuzlu düzlüklerin yüzeyinin altında, sodyum klorür, magnezyum klorür ve lityum klorür ile doymuş tuzlu su bulunur. Hatırlatalım, lityum, elektrik pillerinin önemli bir bileşenidir. Bolivya, dünyanın lityum rezervlerinin yaklaşık yarısını elinde bulundurmaktadır.

Salar de Uyuni’nin tuz kapasitesi yaklaşık 10 milyar ton olarak tahmin edilir. Bunun yıllık 25.000 tonu çıkarılarak şehirlere nakledilir. Daha güneydeki lagünlerle beraber göl Güney Amerika Flamingoları için de önemli bir yaşam alanı teşkil eder.

Salar de Uyuni

Incahuasi (İnka evi), Salar de Uyuni ‘nin en ünlü adasıdır. Ada 12 m ye varan birçok kaktüsle kaplı olup “Kaktüs Adası” olarak da isimlendirilmektedir. Burası Uyuni şehrinden yaklaşık 80 km mesafededir ve burada tuzdan yapılmış bir otel bulunur. Uyuni, Oruro, Tupiza ve Villazón’a hizmet veren modern, iyi organize edilmiş bir tren istasyonuna sahiptir. Salar de Uyuni’ye buradan tren ile gidebilirsiniz.

Salar de Uyuni

Göz Atmak İsterseniz: Houtouwan: Çin’de Bulunan Doğa Tarafından Yutulmuş Terk Edilmiş Bir Köy

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu