KESFET

Viyana’nın Gözdesi: Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi (Hundertwasserhaus), Avusturya ‘nın başkenti Viyana’da bulunan ve tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartmandır.

En ilginç renklerle bezeli olan bu ev bölgede bulunan bir çok evden farklıdır. Bu farkların en büyüğü binanın hiçbir yerinde düz öge kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olmasıdır.

Bu ev mimar Joseph Krawina tarafından planlanmış ve devamında Friedensreich Hundertwasser tarafından hayata geçirilmiştir. 250 adet ağaç ile terasları yeşillendirilmiş bina, her yönü ile ilginç bir yapıdır.

Ev mimarının hayat görüşünün dışa yansımasıdır adeta. 1928 yılında dünyaya gelen ve 2000 yılında aramızdan ayrılan Friedrich Stowasser  Avusturya’nın en bilinen çağdaş ressamları arasındadır.

Daha sonra resimlerini, “Stowasser” yerine “Hundertwasser” olarak imzalamaya başlamış ve soyadını değiştirmiştir. Sonrasında da Regenstag ve Dunkelbunt isimlerini ekleyerek 1949 yılından sonra eserlerini Friedenreich Regenstag Dunkelbunt Hundertwasser (İngilizce de sırasıyla karşılıkları Kingdom of Peace, Rainy Day, Dark Colorful Hundred Waters) olarak imzalamaya başlamıştır.

Hundertwasser ressam olarak başladığı hayatına, 1972’de bir televizyon programı için yaptığı ilk mimari model ile tasarladığı pencerelerin etrafını güzelleştirmekle devam etti. Doğa ve insan uyumunun mimariye yansıması onun temel hedefiydi. Fikirlerini pratikte canlandırabilmesi için de mimar Josef Krawina ile birlikte çalışmaya başladı.

1983 – 1985 yılları arasında yapılan binada inişli çıkışlı kat planları, çimen ve toprak kaplı çatı, odaların içinde dalları camlardan çıkan büyük ağaçlar vardır. Hundertwasser ise yaptığı tasarımdan hiç ücret almamış ve orada çirkin bir yapı olmasındansa emeğinin buna değeceğini belirtmiştir.

Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân vardır, ayrıca binanin üstünde bulunan teraslar büyük bir bahçeyi andırır. Doğal olarak bu görüntüsü ile Hundertwasser Evi Viyana’da en çok turist çeken binaların başında gelmektedir.

YolveMacera

Başa dön tuşu