KESFET

Viyana’nın Gözdesi: Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi (Hundertwasserhaus), Avusturya ‘nın başkenti Viyana’da bulunan ve tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartmandır. En ilginç renklerle bezeli olan bu ev bölgede bulunan bir çok evden farklıdır. Bu farkların en büyüğü binanın hiçbir yerinde düz öge kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olmasıdır.

Bu ev mimar Joseph Krawina tarafından planlanmış ve devamında Friedensreich Hundertwasser tarafından hayata geçirilmiştir. 250 adet ağaç ile terasları yeşillendirilmiş bina, her yönü ile ilginç bir yapıdır. Ev mimarının hayat görüşünün dışa yansımasıdır adeta.

Kısaca Friedensreich Hundertwasser

Friedrich Stowasser, 1928 doğumlu Viyanalı bir sanatçıdır. Kendisi Avusturya’nın en bilinen çağdaş ressamları arasındadır. Kendisi resimlerini, “Stowasser” yerine “Hundertwasser” olarak imzalamaya başlamış ve soyadını değiştirmiştir. Sonrasında da Regenstag ve Dunkelbunt isimlerini ekleyerek 1949 yılından sonra eserlerini Friedenreich Regenstag Dunkelbunt Hundertwasser (İngilizce de sırasıyla karşılıkları Kingdom of Peace, Rainy Day, Dark Colorful Hundred Waters) olarak imzalamaya başlamıştır.

Friedensreich Hundertwasser, canlı renkleri kullanması ve eserlerinde serbest akışlı şekiller, organik ve doğal formların yanı sıra spiralleri birleştirmesiyle tanınırdı. Genellikle de düz çizgilerden ve bu türden herhangi bir şeyden uzak dururdu. Friedensreich Hundertwasser, renkli, doğal ve parlak olan her şeyin sevgilisiydi. Hundertwasser aynı zamanda bir mimardı. Ancak sıradan bir mimar değil. Çevreci kimliğini son derece başarıyla öne çıkaran yapılar, evler inşa etmiştir. Doğa ve insan uyumunun mimariye yansıması onun temel hedefiydi. Fikirlerini pratikte canlandırabilmesi için de mimar Josef Krawina ile birlikte çalışmaya başladı.

1983 – 1985 yılları arasında yapılan binada inişli çıkışlı kat planları, çimen ve toprak kaplı çatı, odaların içinde dalları camlardan çıkan büyük ağaçlar vardır. Hundertwasser ise yaptığı tasarımdan hiç ücret almamış ve orada çirkin bir yapı olmasındansa emeğinin buna değeceğini belirtmiştir.

Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân vardır, ayrıca binanin üstünde bulunan teraslar büyük bir bahçeyi andırır. Doğal olarak bu görüntüsü ile Hundertwasser Evi Viyana’da en çok turist çeken binaların başında gelmektedir.

YolveMacera

Başa dön tuşu