Patagonya Mermer Mağaraları Doğanın Bir Sanat Eseridir

Dünya üzerinde gezginlerin ve kaşiflerin hayal gücünü Patagonya kadar etkilemiş az yer vardır. Patagonya, Şili ve Arjantin’in güneyindeki bölgedir. Arjantin’deki Rio Colorado ile Şili’deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Macellan Boğazı’nın kuzeyi arasında kalır. Patagonya bir devlet değil, geniş topraklara sahip bir bölgenin adıdır. Patagonya’nın Şili’ye ait kesimi ise buzullarla kaplı ve Antarktika iklimine sahiptir. Burası dünyanın en büyük ikinci buzul alanı olarak bilinmektedir.

Bölgenin ehlîleşmemiş coğrafyası arasında dikkat çeken yerlerden bir tanesi de Mermer Mağaraları (Cuevas de Mármol) olarak da bilinir. Burası, Patagonya And Dağları’nda bulunmaktadır. Bu eşsiz jeolojik oluşum, Arjantin ve Şili tarafından paylaşılan sularda yer alır ve bölgeye sadece tekneyle erişilebilir. Bazen insanın ürettiği sanat eserleri, doğanın yaptığı eserlere kıyasla solgun kalır. Mermer Mağaraları buna bir örnek olabilir.

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları
Mermer Katedral. Mermerin kendisi parlak bir mavi olmasa da, su ışığı yansıttığında gök mavisi renk gösterileriyle dans eder.

Mermer Katedrali olarak da adlandırılan karmaşık mağaralar, Şili-Arjantin sınırını kapsayan buzul Gölü General Carrera ile çevrili, masif mermerden yapılmış bir yarımadanın parçasıdır. Mermer mağaraları nedeniyle ün salan General Carrera Gölü, Peru ve Bolivya’nın paylaştığı Titicaca Gölü’nden sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci gölüdür.

mermer mağaraları
Mağaraların duvarları da sürekli olarak mavinin farklı tonlarına dönüşür. Buzullar eridiğinde renkler kobalt mavisine dönüşür. Diğer bazı zamanlarda su beyaz veya pembe renkleri yansıtacaktır.

Mermer Mağaraları Nasıl Oluştu?

6.000 yıldan fazla bir süredir, göl akıntıları mermerin üzerinde toplanmış ve bugün gördüğünüz pürüzsüz oluşumları ortaya çıkarmıştır. Aslında bir göz yanılgısı olan mağara duvarlarının mavisi, su seviyesine ve yılın zamanına bağlı olarak değişerek gölün masmavi sularını yansımaktadır.

beyaza calan ruyalar patagonyanin mermer kayaliklari1
Bu mağaralar 6.200 yıl önce General Carrerra Gölü’nün kenarındaki devasa mermer yataklarının su tarafından aşındırılmasından sonrasında ortaya çıktı. Sonucunda mermerden yapılmış mağaralar, tüneller ve devasa sütunlar oluştu.

Bölgeyi ziyaret edenler küçük tekneler ve kanolar yardımıyla, mağaraların içine girebilir ve karmaşık dokulu yüzeyleri yakından görme şansını yakalayabilir. Mağaralarda kayaların farklı ayrıntıları ortaya çıkıyor. Beyaz bölümler, kalsiyum karbonat yoğunluk seviyelerine göre en saf mermerleri temsil ediyor. Beyazın, diğer renklerle buluşması farklı minerallerin mermere karışmasıyla ortaya çıkıyor. Jeolojik araştırmalara göre bu alan, 5 bin milyon ton mermeri barındırıyor. Ve bu mermerlerin %94’ünü bu cevherin ana bileşimi olan saf kalsiyum karbonat oluşturuyor.

Bu Mağaralara Nasıl Gidilir?

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları
Mağaraya giren ışık miktarı ve gölün su seviyesi sürekli değişmektedir. Bu da mağaralara yapılan her ziyareti benzersiz kılar. ilkbaharda gölün su seviyesi en düşük noktasındadır. 

Herhangi bir yoldan uzakta bulunan mağaralara sadece tekneyle erişilebilir. Otuz dakikalık turlar yerel bir şirket tarafından, hava ve su koşulları elverdiği ölçüde düzenlenir. Ancak öncelikle Şili, Santiago’dan Balmaceda şehrine 2,5 saatlik bir uçuş yapmanız gerekecek. Oraya vardığınızda, birkaç saat daha seyahat etmeniz gerekecek. Çünkü Mermer mağaraları virajlı, engebeli, 193 kilometrelik bir sürüş mesafesinde. Son olarak, bir feribota bineceğiniz General Carrera Gölü’ne ulaşacaksınız.

Mermer Mağaraları ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı, gölü besleyen buzun eridiği ve suyun renginin özellikle büyüleyici turkuaz olduğu Eylül ve Şubat ayları arasındadır. Saatler açısından, bir tekne turuna çıkmak için en iyi zaman, harika fotoğraflar için doğru aydınlatmayı yakalamak için sabahın erken saatleridir. Tekne turları sadece gündüzleri sunulmaktadır. Geçitlerin dar ve küçük olması nedeniyle küçük tekneler ve kanolar kullanılmaktadır.

Mağaralara ulaşmak için önce Şili’nin başkenti Santiago’ya uçakla ulaşmak gerekiyor. Daha sonra da uzun bir araç yolculuğu sizleri bekliyor olacak. Ancak burayı görme şansına sahip olursanız ulaşmak için harcadığınız çabaya değeceğini düşünüyoruz. Keşfetmeniz dileğimizle…


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu