KESFET

Eşsiz Bir Oluşum: Patagonya’nın Mermer Mağaraları

Dünya üzerinde gezginlerin ve kaşiflerin hayal gücünü Patagonya kadar etkilemiş az yer vardır. Bölgenin ehlîleşmemiş coğrafyası arasında dikkat çeken yerlerden bir tanesi de Mermer Mağaraları (Cuevas de Mármol) olarak da bilinir. Burası, Patagonya And Dağları’nda bulunmaktadır. Bu eşsiz jeolojik oluşum, Arjantin ve Şili tarafından paylaşılan sularda yer alır ve sadece tekneyle erişilebilir.

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları
Mermer Katedral

Mermer Katedrali olarak da adlandırılan karmaşık mağaralar, Şili-Arjantin sınırını kapsayan buzul Gölü General Carrera ile çevrili, masif mermerden yapılmış bir yarımadanın parçasıdır. Mermer mağaraları nedeniyle ün salan General Carrera Gölü, Peru ve Bolivya’nın paylaştığı Titicaca Gölü’nden sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci gölüdür.

6.000 yıldan fazla bir süredir, göl akıntıları mermerin üzerinde toplanmış ve bugün gördüğünüz pürüzsüz oluşumları ortaya çıkarmıştır. Aslında bir göz yanılgısı olan mağara duvarlarının mavisi, su seviyesine ve yılın zamanına bağlı olarak değişerek gölün masmavi sularını yansımaktadır.

Bölgeyi ziyaret edenler küçük tekneler ve kanolar yardımıyla, mağaraların içine girebilir ve karmaşık dokulu yüzeyleri yakından görme şansını yakalayabilir. Mağaralarda kayaların farklı ayrıntıları ortaya çıkıyor. Beyaz bölümler, kalsiyum karbonat yoğunluk seviyelerine göre en saf mermerleri temsil ediyor. Beyazın, diğer renklerle buluşması farklı minerallerin mermere karışmasıyla ortaya çıkıyor. Jeolojik araştırmalara göre bu alan, 5 bin milyon ton mermeri barındırıyor. Ve bu mermerlerin %94’ünü bu cevherin ana bileşimi olan saf kalsiyum karbonat oluşturuyor.

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları

Herhangi bir yoldan uzakta bulunan mağaralara sadece tekneyle erişilebilir. Otuz dakikalık turlar yerel bir şirket tarafından, hava ve su koşulları elverdiği ölçüde düzenlenir. Mermer Mağaraları ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı, gölü besleyen buzun eridiği ve suyun renginin özellikle büyüleyici turkuaz olduğu Eylül ve Şubat ayları arasındadır. Saatler açısından, bir tekne turuna çıkmak için en iyi zaman, harika fotoğraflar için doğru aydınlatmayı yakalamak için sabahın erken saatleridir.

Mağaralara ulaşmak için önce Şili’nin başkenti Santiago’ya uçakla ulaşmak gerekiyor. Daha sonra da uzun bir araç yolculuğu sizleri bekliyor olacak. Ancak burayı görme şansına sahip olursanız ulaşmak için harcadığınız çabaya değeceğini düşünüyoruz. Gidemeyenler için de aşağıya bir video ekleyelim. Keşfetmeniz dileğimizle…

Marble Caves of Patagonia, Chile; https://whenonearth.net/marble-caves-patagonia-chile/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu