Beyaza Çalan Rüyalar: Patagonya’nın Mermer Kayalıkları

Patagonya, yükselen dağları, yayılan buzul alanları ve volkanik hareketler nedeniyle sürekli değişen yapısıyla dünyanın en heyecan verici manzaralarına sahip yerlerinden biri.

Arjantin ve Şili sınırını da kapsayan, And Dağları’ndaki buzulların beslediği General Carrera Gölü bölgeyi ziyarete gelenlerin en uğrak mekânları arasında. Bu ilginin nedeni adeta doğanın saklı birer hediyesi olan mermer mağaraları.

Şili’nin Puerto Tranquilo kasabasından bir tekne yolculuğuna çıkılarak ulaşılan bu mağaralar, 6 bin yıl önce göldeki dalgaların durmak bilmeyen dokunuşları sonrası oluşmuş. Uzaktan bakıldığında, üzeri ağaçlarla kaplı katı bir mermer yapının gölde yükseldiği, ancak yaklaşıldığında bu mermer yapının kıvrımlı tüneller ve oyuklarla delik deşik hale geldiği görülüyor.

Mermer Katedral ve Mermer Şapel, bu bölgede görülebilecek en büyük iki mağara.

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları

Mağaralara yaklaşıldığında kayaların farklı ayrıntıları ortaya çıkıyor. Beyaz bölümler, kalsiyum karbonat yoğunluk seviyelerine göre en saf mermerleri temsil ediyor. Beyazın, mavi, pembe ya da yeşil gibi diğer renklerle buluşması farklı minerallerin mermere karışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu kayalar 300 milyon yaşından fazla ancak mağaralardaki oyuklar buzul sonrası dönemdeki son 15 bin yıl içerisinde güçlü buz ve su hareketlerinin sonucunda meydana geliyor.

Jeolojik araştırmalara göre bu alan, 5 bin milyon ton mermeri barındırıyor. Ve bu mermerlerin %94’ünü bu cevherin ana bileşimi olan saf kalsiyum karbonat oluşturuyor.

Mermer mağaraları nedeniyle ün salan General Carrera Gölü, Peru ve Bolivya’nın paylaştığı Titicaca Gölü’nden sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci gölü. Arjantin, bu gölü Buenos Aires Gölü olarak adlandırıyor.

Buzulların beslediği bu göl, sudaki buzul alüvyon bolluğu nedeniyle canlı bir maviliğe ve duruluğa sahip. Mağara duvarları etrafında dolanırken görülen renk tonları, gölün mevsimsel su seviyesi ve güneş ışığı düzeyine göre değişim gösteriyor.

Patagonya'nın Mermer Kayalıkları

Mermer mağaraları ziyaret etmek için yılın en uygun zamanı eylül ve şubat ayları arası. Göl çevresinde yapılabilecek birçok aktivite var. Bu göl, fotoğrafçılar için dünyanın en güzel göl fotoğrafı çekilebilecek noktalarından biri olarak gösteriliyor. Ayrıca gölde kano sporu da çok popüler. And Dağlarının göle düşen eteklerindeki büyüleyici manzaralar nedeniyle göl, dağ yürüyüşü sporcularının da ziyaret listesinde bulunuyor.

Keşfetmeniz dileğimizle…

Ömer Musa Targal

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu