Chefchaouen (Şafşavan) Şehri Neden Mavi Şehir Olarak Bilinir?

Uçsuz bucaksız çölleri, sayısız filme sahne olan palmiyeli vahaları, geçit vermez dağları ve çarpıcı mimarisi ile Fas, efsanevi Kazablanka, imparatorluk şehri Rabat, büyüleyici Fez ve egzotik Marakeş ile birlikte Kuzey Afrika’da gizemli bir coğrafyadır. Chefchaouen ( Okunuşu: Şafşavan) adını her ne kadar Kazablanka ve Marakeş kadar duyurmamış olsa da, Rif Dağları’nın yamaçlarındaki masmavi görüntüsüyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Chefchaouen (diğer adıyla Chaouen), şehri maviye boyanmış binalarıyla meşhurdur.

Chefchaouen
Burada hemen her yer mavi boyalı ve benzer kapılı olduğu için sokaklarda kaybolmanız olasıdır.

Tarih, Fas’ın Mavi İncisi Şafşavan’ın Her Zaman Mavi Olmadığını Anlatıyor

Fas’ın kuzeyinde Arap ve Yahudiler tarafından Rif Dağları’nın eteklerinde 14.yüzyılda kurulan
Chefchaouen ismini bu dağların keçi boynuzu gibi dik tepelerinden alır ve “çift boynuz” anlamındadır. Şehir, aslında bir kale olarak tasarlanmıştır. O dönemde Portekizliler güçlerini genişletmeye ve Fas’ın değerli tahıl, şeker, sığır, balık, deri ve bal ticaretinin kontrolünü ele geçirmeye çalışıyorlardı. Komşu şehirler işgalci Portekiz ordularının eline geçtiğinde, Chefchaouen birçok yönden Fas’ın Rif bölgesinde son kaleydi. 

Şafşavan ve komşu bölgesi, 20. yüzyılın başlarına kadar İspanyol ve Fransız hükümetlerinin kontrolü altında kaldı. Bu bölge geçici bir şekilde 1921’ de ilan edilen ve 5 yıl sonrasında Fransızlar ve İspanyollar tarafından feshedilen Rif Cumhuriyeti’nin de bir parçasıydı. Şafşavan ve Fas 1950’li yıllarda Avrupalı güçlerden bağımsızlıklarını kazanmayı başardılar.

Şafşavan’ın Evleri Neden Mavi Boyalıdır?

Safsavan

Daha sonra mavimsi tonlara bürünen Chefchaouen’in beyaz badanalı evlerinin, ilk olarak 15. yüzyılda Yahudi ve Müslüman mülteciler tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Bununla birlikte neden mavi boyalı olduğunun sorusu kaynaktan kaynağa değişiyor. 

Bazıları, rengin İkinci Dünya Savaşı sırasında, Yahudilerin Hitler’den kaçarken ortaya çıktığını söylüyor. Bazıları binaları maviye boyama geleneğini kutsal kitaplar ile eşleştiriyor. Bazıları da bu uçuk mavi rengin Fas’ın sıcak yazlarında evleri serin tutmaya yaradığını bizlere aktarıyor. Başka bir iddia da mavinin aslında sivrisineklere ve dolayısıyla sıtmaya karşı doğal bir koruyucu olduğudur. 

Ancak sebep her ne olursa olsun gelenek o günden bugüne değişmeden devam ediyor. Günümüzde bu geleneğin devam etme sebebi elbette turistleri kendine çekmek. Aslında bunu da iyi başarıyorlar. Burası günümüzde oldukça popüler bir turizm merkezidir.

Şafşavan Sadece Mavi Boyalı Evleri Değil Doğal Güzelliği İle de Etkileyicidir

99

Eğer şehrin ötesine gidip doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler varsa, Chefchaouen’in mavi sınırlarının dışında kalan doğal dünyada bu isteği karşılamaya yetecek kadar fazla şey var. Rif Dağları’nda her ne kadar iyi işaretlenmemiş olsa da dağcıları Jeb al-Kalaa’ya yani en yüksek zirveye götürecek patikalar mevcuttur.

Ayrıca Fas’ın nesli tükenme tehdidi altında olan göknar ağaçlarının korunması amacıyla kurulmuş olan Talassentane Ulusal Park’ını ziyaret etmek bölgenin etkileyici doğasına şahit olmak için bir başka seçenektir. Muhteşem şelaleleri ve basamaklı nehirleriyle parkın manzarası etkileyicidir. Parkın sınırları dışında kalan patikalar, yemyeşil ormanların içerisinde gizli olan Akchour Şelaleri’ne ve Tanrı’nın Köprüsü denilen yere götürecektir.

fas min
Talassentane Ulusal Parkı

Chefchaouen’in ötesinde uzanan doğal manzaralardan bir tanesi de keşfedilebilecek mağaralar. Henüz tamamıyla haritalanmamış olmasına rağmen, Rif Dağları’ndaki aşağı yukarı bin mağara olduğu bilinmektedir. Kef Toghobeit ise Fas’taki en derin, Afrika’daki üçüncü en derin mağaradır.

Kef Toghobeit
Kef Toghobeit

Fas’ı Ziyaret Etme Şansınız Varsa En Az Bir Gününüzü Bu Şehre Ayırmalısınız

safsavan 1

Fas’ı ziyaret eden birisi bir günlüğüne bile olsa şehrin güzel ve maviyle boyanmış sokakları arasında dolaşmalıdır. Şehir küçük olmasına rağmen hem şehrin içinde ve hem de Rif Dağları’nın ötelerinde deneyimlenebilecek bir çok mekan bulunmaktadır. Chefchaouen’de yapılacak en önemli şeylerden biri de şehrin medinesinde dolaşmak ve her köşede ortaya çıkan pitoresk manzaralara hayran olmaktır. 


Bu Yazılarımıza da Göz Atmanızı Öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu