KÜLTÜR

Buz İçinde Korunarak Günümüze Ulaşanlar

Yıllardır yapılan araştırmalar ya da tesadüfler sonucunda buzda donmuş canlıların kalıntılarını keşfediyoruz. Soğuk ortam organizmanın bütünlüğünü koruması için en ideal yeri sağladığından, bu kalıntıların bozulma seviyesi de diğerlerine göre düşük oluyor.

Bilim insanları, buzullarda yapılan arkeolojik çalışmalarda toprakla değil, buzlarla uğraşıyorlar. Bu fedakarlığın geri dönüşü ise neredeyse hiç bozulmamış canlı kalıntılarını keşfetmek oluyor.

Yaşadıkları döneme ilişkin ipucu vererek bilime da katkı sağlayan beş buluntuyu tanıyalım…

Buz Adam Ötzi

1991 yılında, Avusturya’nın sınırları içerisinde bulunan Alpler’in eteklerindeki Ötztal Vadisi’inde bulunan Ötzi, dünyanın en çarpıcı doğal mumyası. Bulunduğunda cesedin vücut sıvılarının büyük çoğunluğu buharlaşmış, ancak mükemmel şekilde korunmuş durumdaydı. 1.54 metre uzunluğunda olan Ötzi, toplam 13 kilogram ağırlığında. Yaşı ise 5300.

Ukok Prensesi

1993 yılında Sibirya’da keşfedilen bu mumyanın dövmeleri, modern zaman dövmelerine çok benziyordu. 25 yaşında donarak ölen bir prenses olduğu keşfedilen kadın, çevresindeki 6 atla birlikte donmuştu. Ayrıca bölgede atlar için besinle birlikte, koyun etinden yemek, altın, bronz, ahşap ve keçeden yapılmış süs eşyaları da vardı. Prensesin yaşı 2500 idi.

Yukagir Bizonu

2010 yılında Rusya’nın Yakutsk bölgesinde bulunan bu bizon Yukagir kabilesinin üyeleri tarafından mumyalanmıştı.  Yaşarken 500 ila 600 kilogramdı ve boyu 2 metreyi geçiyordu. Kendisi 10 bin 500 yaşında.

Mezopotamya’da insan uygarlığının yükselişinden yaklaşık 6.000 yıl önce, bu bizonlar dünyada dolaşıyordu.

Kolyma Woolly Gergedanı

Bu gergedanın günümüzdekilerden farkı yünlü olması. Geçmişte Anadolu’nun da içinde bulunduğu Avrasya bölgesinde yaygın şekilde bulunduğu söyleniyor. Bu gergedan ise 2007 yılında Rusya’nın Yakutistan bölgesindeki bir altın madeninde madenciler tarafından donmuş toprak içinde keşfedildi. Yaşı ise 39 bin yıla denk geliyor.

Selerikan Midillisi

1968 yılında keşfedilen bu garip at türünün genç üyesinin başı hariç vücudunun büyük kısmı kurtarıldı. Bu türün torunları şimdilerde sadece Moğolistan bölgesinde bulunabiliyorlar.

Orijinal kaynak: http://www.anonews.co/5-strange-creatures-from-the-past-preserved-in-ice/

Yazının ilk yayınlandığı yer: https://www.webtekno.com/buz-icinde-korunarak-gunumuze-kadar-ulasmis-5-garip-kalinti-h48914.html 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu