Yolların Unutulmaz Büyükannesi: Emma Gatewood

Emma Gatewood, daha sonra bilinen adıyla ”Büyükanne Gatewood”, pek çok ilke imza atarak, doğa yürüyüşünde yeni bir çığır açan ve bu nedenle de efsane haline gelmiş bir doğa yürüyüşçüsüdür. Emma Gatewood, Appalachian yürüyüş yolunun yaklaşık 3300 kilometresini bir sezonda yürüyen ilk kadın olduğunda altmış yedi yaşındaydı.

Bunu bir çadır, harita, uyku tulumu, pusula veya uygun bir sırt çantası olmadan tek başına yaptı. Başkaları yerine, onu güvende ve yolunda tutmak için içgüdülerine ve ara sıra ona yiyecek ve barınak sağlamak için yabancıların nezaketine güveniyordu.

1024px SpringMountainScenicMarker
Appalachian Trail veya Appalachian National Scenic Trail doğu ABD’de güneyde Georgia eyaletinden bulunan “Springer Dağı”‘ndan başlayan ve Katahdin Dağında sona eren motorlu vasıtalara kapalı, sırf yürüyüş ve trekking yapanların kullanması için hazırlanmış bir yürüyüş patikasıdır.

Emma Gatewood Neden Yola Düştü?

25 Ekim 1887’de küçük bir kasabada doğdu. Çocukluğu ve gençliği, o dönemlerin tüm köy kadınları gibi sıradan geçti. 19 yaşında hem öğretmenlik, hem çiftçilik yapan Perry Gatewood ile evlendi. Baskı dolu bir evlilik geçirdi. Yıllar geçti, çocuk ve torun sahibi oldu. Sıradan bir yaşam sürdü. Zor yıllar boyunca tek tesellisi, evinin arkasındaki ormanda zaman geçirmek oldu.

Emma Gatewood

1954 yılına gelindiğinde, tesadüfen eline geçen bir dergide Appalachian Yolu hakkında bir yazı okudu. Bu yolu o güne kadar hiç bir kadının yürümediğini öğrenince, hayatının en büyük meydan okumasını yapmaya karar verdi. Aynı yıl 11 çocuk, 24 torun, 30 da torun çocuğu sahibi olan Emma Gatewood 3518 km’lik, o dönemde dünyadaki en uzun yürüyüş yolu olan bu yolu tek başına yürümeye karar verdi. Üstelik bu konuda hiçbir deneyimi, hiçbir malzemesi yoktu.

O güne kadar bu yolu bırakın bir kadını, tek seferde yürüyebilen erkek sayısı bile sadece 11 kişi idi. Ayrıca en önemlisi Emma Gatewood başta da dediğimiz gibi 67 yaşındaydı. Çocuklarına sadece “yürüyüşe” çıkacağını söyledi ve Katadhin Dağı’na tırmanarak yola çıktı. ancak yola çıkar çıkmaz sorunlar da başladı. Parkurdaki ilk saatlerinde gözlüğünü kırdı.

emma gatewood1 1

Gözlüksüz yönünü bulamayınca da kayboldu. Daha sonra yiyeceği tükendi ve başladığı yere geri dönme ümidiyle üç gün iki gece dolaştı. Neyse ki, birkaç park korucusu, Gatewood’u daha önce yolda fark etmişti. Dağdan indiğini göremeyince onu aramaya başladılar ve kısa süre sonra buldular. Bulduktan sonra da evine yolladılar. Ama bu yıldırmadı aksine inancını kuvvetlendirdi.

Büyükanne İkinci Defa Yola Çıkıyor

Ertesi yıl farklı bir rotadan tekrardan denedi. 1200 km bittikten sonra eve bir kart yolladı iyi olduğunu anlatan. Ancak geride bıraktığı dünyada aslında hiç de tahmin etmediği gelişmeler yaşanıyordu. Yolda karşılaştığı kişilerin haberini yayması sonucunda basın onu merakla takip ediyordu. 146 günün sonunda bitiş noktası olan dağın tepesinde Emma Gatewood yada artık halk arasında bilinen adı ile Büyükanne Emma yolu tamamlamış, üstelik ülke çapında şöhret olmuştu.

Emma Rowena Gatewood
Emma‘nın bu yolculukta kullandığı malzemeleri de insanları hayrete düşürecek kadar sıradandı. El yapımı ve tek omuza asılan bir çanta içinde, barınak olarak kullandığı bir duş perdesi ve ordu malı bir battaniye taşıyordu. .Ayakkabıları da, bugün kimsenin giyerek yola çıkmayacağı bir çift bez ayakkabı. Bugün eşyaları bir müzede sergilenmektedir.

Daha sonra “Bu kadar zor olduğunu bilseydim bu geziye asla başlamazdım” dese de 957’de, Gatewood tekrar yürüyüş yapmak için patikaya geri döndü. Bu da onu, patikayı iki kez başarıyla geçen ilk kişi yaptı. 1964’te yani 77 yaşındayken patikayı bölümlere ayırarak bir kere daha yürüdü. Bu sayede de bir rekora daha imza attı.

Emma Gatewood, 4 Haziran 1973’de 86 yaşında öldü. Ancak bu yürüyüşleri, pek çok konuda çığır açarak görüşleri değiştirdi. Öncelikle, herkesin artık, yaşlandım diyerek hayattan elini ayağını çektiği bir yaşta, gençler için bile başarılması çok zor olan bir şey yaparak, yaşlılığa ilişkin görüşleri değiştirdi. Doğa yürüyüşünün popüler bir spor haline gelmesini ve geniş kitlelerce yapılmasını sağladı. Ultralight Backpacking (mümkün olan en az eşya ile yolculuk) akımının doğmasına neden oldu. Ayrıca, Tek başına doğa yürüyüşünün korkulacak bir şey olmadığını kanıtladı.


Göz atmak isterseniz

Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • The First Woman to Thru-Hike the Appalachian Trail Alone Did It as a ‘Lark’; Bağlantı: https://www.atlasobscura.com/
  • Grandma Gatewood: The First Woman to Solo Hike the Entire Appalachian Trail; Yayınlanma tarihi: 26 mart 2021; Bağlantı: https://www.outdoors.org/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu