KÜLTÜR

Betona İnat: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Şehir yaşamı kimimiz için bir tercih, bazılarımız içinse zorunluluk. Ancak şehirde yaşama nedeni ne olursa olsun, günümüzde kent insanının doğaya duyduğu ihtiyaç ve özlem gitgide büyüyor. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbulluları yeşil alanlarla buluşturan ve kent doğasının onarılmasına katkı sağlayan önemli bir biyolojik saha. İstanbul’un Anadolu yakasında, otoyollar ve bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturmak amacıyla kurulmuş.

Toplam 32 hektar olan başlangıçta ot bitmez durumda bulunan bu alanda bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmış. Daha sonra botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanmış. 2002 yılında halkın ziyaretine açılan bahçe, Botanik Bahçesi formatına bürünmüş. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, kesişen yolların bahçeyi bölerek meydana getirdiği sekiz adadan oluşuyor. Adalar arası geçiş, anayolların altından geçen tüneller aracılığıyla sağlanıyor. Merkez Ada, dünyanın ve Türkiye’nin doğal bitkilerinin canlı koleksiyonlarının sergilendiği önemli bir alan.

Ertuğrul Adası, 1890 yılında fırtınada batan Ertuğrul Firkateyni’ndeki 527 denizcinin anısına dikilen bir anıt ve her bir denizci için dikilen Japon sakura kirazı fidanlarıyla dikkat çekiyor.

Araştırmalara göre İstanbul’da 20 si endemik olmak üzere, yaklaşık 2.500 bitki türü yaşıyor. Bu bitkiler İstanbul Adası’nda, günümüz modern bahçe tasarım yaklaşımı ile sergileniyor. Mesire adasında yer alan keşif bahçesinde ise çocukların oynarken bitkiler dünyasına dair bilgileri keşfetmesini sağlayan özel bir alan oluşturulmuş.

Burası, İstanbul’a % 12 oranında yeşil alan sağlamanın ötesinde verdiği eğitim programları ile bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezi olma görevini de üstleniyor. Burada canlı türlerini yakından tanımak isteyenler için doğanın sanatla iç içe geçtiği bir kültür ve sosyalleşme ortamı sağlanmış durumda.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine Nasıl Gidilir?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul Ataşehir’de bulunur. Bahçeye Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprüden gidilebilir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Avrupa Yakası’ndan geliniyorsa Taksim AKM önünden kalkan dolmuşları veya 256 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşabilirler. Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyenler de Üsküdar’dan kalkan Ataşehir minibüslerini ve Kadıköy’den kalkan Ataşehir araçlarını kullanabilir.

Giderek beton yığınına dönüşen İstanbul’da, şehrin içine saklanmış bir masal ülkesini keşfetmeniz dileğimizle…

Daha fazla bilgi için: http://www.ngbb.org.tr/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu