Alp Dağlarında Bir Güzel: Berchtesgaden

Avusturya sınırına yakın şirin Alman dağ kasabası Berchtesgaden, Bavyera Alpleri’nin olağanüstü güzelliğinin tadını çıkarıyor. Ancak bu kasaba ne yazık ki karanlık bir tarihte de adından söz ettiriyor. Bunun nedeni İkinci Dünya Savaşı boyunca bu kasabanın yüksek rütbeli Nazi subayları için önemli bir buluşma yeri haline gelmesi. Ayrıca savaşın en önemli kararlarından bazılarının Hitler tarafından Berchtesgaden’de alındığı da biliniyor.

Hitler, Bavyera Alplerindeki Berchtesgaden kasabasının yakınlarında bulunan dağ evini, zamanında dinlenme amaçlı kullanılırdı ve burada yüksek rütbeli subayları huzuruna kabul ederdi. Kartal Yuvası ( Kehlsteinhaus) Berchtesgaden kasabası yakınlarında Obersalzberg’in üzerinde yükselen kayalık bir çıkıntı olan Kehlstein’ın zirvesine inşa edilen Üçüncü Reich döneminden kalma bir yapıdır.

Kehlsteinhaus’a ziyaretçiler erişebilmek için dağın merkezine uzanan bir tünele giriyor ve orada kendilerini 35 kat yüksekliğindeki Kartal Yuvası’na çıkaran asansöre biniyorlardı. Kehlsteinhaus bir kabul odası ve mutfaktan ibaretti ancak bulunduğu yer, Kehlsteinhaus’u olağanüstü bir yer durumuna sokuyordu. Kehlsteinhaus’un daire şeklinde olması ve her tarafında pencerelerinin bulunması, insanın aklını dağıtacak kadar çarpıcı bir dağ manzarası sunuyordu.

Kehlsteinhaus
Kehlsteinhaus

Hitler’in kendisi, yıldırım düşeceği endişesi ve yükseklik korkusu gibi nedenlerle bu evine pek az gidip gelmiş (aşağı yukarı 10 kez), buraya geldiği zamanlarda da çoğu kez birkaç saat kalmıştır.

Hitler’in intiharından 4 gün sonra 4 Mayıs 1945’te SS askerleri villayı ateşe verdi. Saatler sonra ise ABD 3. Piyade Tümeni ve Fransız 2. Zırhlı Tümeni Berchtesgaden’e vardılar. Sonraki birkaç günün içerisinde ev tam olarak müttefik askerler tarafından yağmalandı. 25 Nisan bombalama baskınında hasar görmeyen Kehlsteinhaus daha sonra Müttefikler tarafından Bavyera Eyaleti’ne geri verildiği 1960 yılına kadar askeri komuta yeri olarak kullanıldı.

Bugün bina bir hayır kurumuna aittir ve bir restoran olarak hizmet vermektedir. Resmi olmayan Kehlsteinhaus turları resmi web sitesi üzerinden rezervasyon yapılabilir. Ayrıca hiçbir dış rehberin buraya tur düzenlemesine izin verilmemektedir.

Berchtesgaden Milli Parkı

Berchtesgaden National Park Germany
Almanya’da Münih’in 120 kilometre güneydoğusunda Avusturya sınırına yakın bir yerde bulunan, Alp Dağlarının tüm güzelliğini barındıran bir milli park. Burası her ne kadar dağlık, sık ormanlarla çevrili, geçit vermez bir görünüme sahip olsa da, bünyesinde barındırdığı pastoral çayırlar ve vadiler de manzaranın bir diğer yüzüdür.

Yaklaşık 210 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Berchtesgaden Milli Parkı bünyesinde, 2713 metrelik, Almanya’nın en yüksek ikinci dağı olan Watzmann dağını, bir buzul gölü olan Königssee’yi de barındırmaktadır. Milli parkın kuzeyinde 1100’lü yıllardan beri ayakta duran, Berchtesgaden kasabası yer alır. Zengin tuz yatakları ile ünlü olan bu kasaba, günümüzde turistler için de bir cazibe merkezi konumunda bulunuyor.

Berchtesgaden2
Alplerin en muhteşem görünüşlü zirvelerinin eteklerinde kurulmuş olan Berchtesgaden kasabası, en güzel manzaralardan birine ev sahipliği yapmakta. Buraya en yakın şehir Almanya’da bulunan Bad Reichenhall ve sadece 15 kilometre kuzeyinde bulunan Avusturya, Salzburg.

Sonuç olarak, Almanya’nın güneydoğu köşesinde, Bavyera Alpleri’nin pitoresk kırsalında gizlenmiş, tarihi Berchtesgaden kasabası ve komşu Berchtesgaden Ulusal Parkı, Avrupa’nın bu bölgesinden geçen herkes için mutlaka görülmesi gereken bir yer.Kaynaklar ve ileri okumalar:


YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu