KESFET

Alp Dağlarında Bir Güzel: Berchtesgaden

Alplerin en muhteşem görünüşlü zirvelerinin eteklerinde kurulmuş olan Berchtesgaden kasabası, en güzel manzaralardan birine ev sahipliği yapmakta…

Berchtesgaden Milli Parkı Almanya’da Münih’in 120 kilometre güneydoğusunda Avusturya sınırına yakın bir yerde bulunan, Alp Dağlarının tüm güzelliğini barındıran bir milli park.

Buraya en yakın şehir Almanya’da bulunan Bad Reichenhall ve sadece 15 kilometre kuzeyinde bulunan Avusturya, Salzburg.

Burası her ne kadar dağlık, sık ormanlarla çevrili, geçit vermez bir görünüme sahip olsa da, bünyesinde barındırdığı pastoral çayırlar ve vadiler de manzaranın bir diğer yüzüdür…

Yaklaşık 210 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Berchtesgaden Milli Parkı bünyesinde, 2713 metrelik Watzmann dağını, bir buzul gölü olan Königssee’yi de barındırmakta.

Kehlsteinhaus

Bölgedeki bir diğer çarpıcı zirve ise 1835 metrelik yüksekliği ile Kehlstein yani Kartal Yuvası. Burası aynı zamanda, Hitler’in 50. doğumgününde kendisine verilmek üzere inşa edilmiş Kehlsteinhaus’a da ev sahipliği yapıyor.

Her ne kadar zamanında Hitler, yıldırım düşeceği korkusundan bu eve sayılı defa gelse de, günümüzde burası bölgeyi ziyaret edenler arasında popüler durumda. Ancak bunun için, dağın merkezine uzanan bir tünele girmek ve orada sizi 35 kat yükseklikteki Kartal Yuvası’na çıkaracak asansöre binmeniz gerekmekte.

Milli parkın kuzeyinde 1100’lü yıllardan beri ayakta duran, Berchtesgaden kasabası bulunmakta. Zengin tuz yatakları ile ünlü olan bu kasaba, günümüzde turistler için de bir cazibe merkezi konumunda.

Bu muhteşem bölge hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu