Görülmesi Gereken Pitoresk Yerler

Pitoresk; durumu ve görünüşü resmi yapılmaya değer olan görüntüler için kullanılan bir kelime. Aşağıda kısaca tanıtmaya çalıştığımız yerler bu kelimenin hakkını fazlasıyla veriyor.

Colmar, Fransa

Fransa’nın Alsas bölgesinde yer alan Colmar, Fransız ve Alman mimarisinin, kültürünün ve ruhunun eşsiz bir karışımı. Fransa’nın gizli mücevherlerinden biri olan Colmar, gerçek hayatta da fotoğraflarda olduğu kadar renkli. Kasaba Alsas Şarap Yolu boyunca yer almakta ve “Alsas şarap başkenti” olarak anılmakta.

Manarola, İtalya

Manarola, İtalya’nın Akdeniz kıyılarında kayaların içine oyulmuş gökkuşağı rengindeki evlerle dolu ünlü Cinque Terre şehirlerinden biri. UNESCO eşine az rastlanır güzelliklere sahip bu bölgeyi tescillemiş, 1997 yılında Dünya Mirasları listesine dahil etmiş. Cinque Terre’de köyler arası geçiş yolundaki en sevilen patika Riomaggiore-Manarola arasında olandır. Bu patikaya Via Dell’Amore ismi verilmiş yani “Aşk Yolu”. Yol boyunca kafeler ve sokak müzisyenleri size eşlik edecek

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti

Burası Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 174 km güneyinde yer alan şirin mi şirin bir kasaba. Kasaba, 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Sokaklarında dolaşırken kendinizi  zaman tünelinin içerisinde geziyormuş gibi hissedebileceğiniz bu yerin  sokaklarında yürümek, insanı sanki birkaç yüz yıl geriye götürüyor.

Reine, Norveç

Reine Norveç’in küçük bir kasabasıdır. Norveç’in en büyük haftalık dergisi (Allers) tarafından 1970’lerin sonlarında Norveç’te en güzel köy olarak seçilen bu köyün nüfusu 330 kişi civarındadır.

Alberobello, İtalya

Alberobello

İtalya birbirinden güzel köşeleriyle birçok gezgininin gözdesi olmayı başarmış bir ülke. Bu rotalardan belki de en farklısı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girmeyi başarmış olan Alberobello. Karstik bir araziye kurulu bölge, binaların ana malzemesi olan kireç taşı bolca bulunduğundan Trulli evlerinin rahatlıkla yapılmasına olanak sağlıyor. Yörede, konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, beyaz ve gri renkleriyle dikkat çeken 1500’den fazla Trulli evi bulunuyor. Alberobello bu bakımdan Trulli evlerinin başkenti olarak biliniyor.

Monsanto, Portekiz

Monsanto, zengin kültürü ve klasik Portekiz tarzı büyüleyici mimarisi ile, 1938 yılında “Portekiz’deki en Portekiz’e özgü şehir” seçildi. Kasabanın asıl özelliği, büyük granit kayalar içine oyulmuş olan evler.

Giethoorn, Hollanda

Hollanda’nın masal kasabası Giethoorn, masallarda gördüğümüz ama gerçek olduğuna ancak orayı ziyaretinizde ikna olduğunuz, dünya üzerindeki ender rastlanan yerlerden. Kasabanın bir diğer adı Hollanda’nın Venedik’i. Bu köyde arabalar yok, ulaşım kanallarda süzülen botlarla sağlanıyor. Yakın zamanda ise bisiklet yolu yapılmış.

Bibury, İngiltere

Bibury, İngiltere’nin batısında dağlık River Coln bölgesindeki Gloucestershire ilçesine ait, tipik dik çatılı taş evleri ile ilginç, turistik güzel bir köy. 19. yy’da yaşamış sanatçı – yazar William Morris, burası için, İngiltere’nin en güzel köyüdür der. Tarihi dokusunu bozmadan koruyan bu köy için yapılan bu yorum pek de haksız değil aslında…

Sidi Bou Said, Tunus

Tunus deyince en çok hatırlanan bölge, Sidi Bou Said bir diğer ismi ise “Aşıklar Limanı”. Mimari yapısıyla Santorini’yi andıran bir sahil kasabası. Başkente 20 km uzaklıkta. Bu kasabada da beyaz cepheleri ve maviye
boyanmış kapı pencereleri her binada görebilirsiniz.

Bled, Slovenya

Slovenya’nın kuzeybatısında, Julian Alpleri’nin ormanlık yamaçlarında ve zümrüt yeşili gölünün ortasında bir ada bulunan Karavenka Dağları’nın dibinde kurulmuş Alpler’in İncisi olarak bilinen Bled, peri masallarındakine benzeyen bir bölgede küçük bir kasaba. Burası belki de Avrupa’nın en güzel kasabalarından birisi…

Hallstatt, Avusturya

Avusturya’nın en güzel kasabalarından olan Hallstatt Almanya Avusturya sınırında Salzburg şehrinin 80 km güneydoğusunda bulunuyor. Dünya üzerinde cennetten bir parça mı görmek istiyorsunuz? O zaman hemen bir Hallstatt seyahati organize edin ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan ve göl kenarına kurulmuş bu masalsı kasabada kendinizi kaybedin.

Marsaxlokk, Malta

Marsaxlokk-Malta

Marsaxlokk, Malta’da bulunan geleneksel bir balıkçı kasabasıdır. Yaklaşık 4 bin kişinin yaşamakta olduğu ufak kasaba, Malta’nın en büyük ikinci limanının kıyısında yer almaktadır. Yürüyerek dolaşmanın mümkün olabilmesine imkân sağlayacak kadar küçük bir yerleşim olan Marsaxlokk’un yemyeşil bir doğası, korunaklı bir limanı ve derin suları bulunmaktadır.

Hoi An, Vietnam

hoi-an

Hoi An’da insanlardan daha fazla fener olduğunu söylenir. Zengin kültürü ve tarihi ile size sonsuza kadar unutamayacağınız bir Güneydoğu Asya macerası yaşatacak büyüleyici bir yerdir.

Shirakawa-Go, Japonya

Shirakawa-Go

Japonya’da, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne çoktan alınmış, dağların arasındaki bir vadide, yirmi otuz hanelik şirin mi şirin bir köy burası. Bu köy için kartpostal desek fazla olmaz; çünkü her kış büyüleyici görüntüler oluşturuyor. Evlerin mimari tarzına ise Gassho Style evler deniliyor.

Mostar, Bosna- Hersek

mostar

Bosna Hersek’te Neretva Nehri’ni sıkıştıran iki dağın, Podvelez ve Hum dağlarının eteğine kurulan Mostar, vitrine yerleştirilen bir süs eşyası, dokunsan dağılacak bir sırça köşk gibi yükseliyor. Bakmaya kıyılamayacak kadar güzel.

Keşfetmeniz dileğimizle.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?