Mostar – Bosna Hersek

Mostar insana gerçekten de ilham veren çok güzel bir şehir…

500 yıl kadar önce Osmanlıların yaptığı köprünün ( Boşnakçada Most köprü, Mostar köprücüler demek) başında kurulan Mostar, 1970’lerde başlayan ve Ağa han ödülü alan restorasyon projesi ile eski özelliklerine kavuşmuş. 1993’te köprüsünü savaşa kurban vermiş, Türk inşaat firmalarının yeniden ayağa kaldırdığı köpüsüyle yeniden eski ihtişamına kavuşmuştur. İncir, üzüm, nar, kuşburnu ve limon ağaçları ile dolu Neretva Vadisi’nde kuruludur ve içinden zümrüt renkli Neretva Nehri akmaktadır.

Mostar’ın, Osmanlı döneminden kalma eski kasabası nehrin her iki tarafında da görülebilir durumdadır. Nehirdeki 28 metrelik, 1566 yılında inşa edilen şehrin sembolü Kemerli Eski Köprü( Stari Most) sarp kayalık kıyıda üst üste binmiş taş binaların ortasında yer alır. Taşlı sokaklar, taş kemerli ahırlar, ahşap çerçeveli evler neredeyse bir Ortaçağ kasabasındaymış hissini verir insana.

Muslibegoviç Evi

Tarihi kasabada kolaylıkla yürünebilir. Minarelerin, kafelerin, hamamların arasında Mostar’daki en büyük hazinelerden biri olan Muslibegoviç Evi ve Milli Bosna Anıtı bulunmaktadır. Ev 300 yaşındadır ve Balkanlardaki en güzel Osmanlı evi olduğu düşünülmektedir. Bir konuk evi olan bu mekan 150 yıldır buraya sahip olan bir aile tarafından işletilmektedir. Savaş nedeniyle gönderildikleri sürgünden sonra yedi yıldan uzun bir süre ev restore ederek hem Mostar’a hem de Müslüman ve Hırvat köklerine bir hediye olarak bu evi müzeye çevirmiştir bu aile.

Velagicevina

Şehir batı (Hırvat) ve doğu (Müslüman) olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Avusturya_Macaristan hamamları, Kuyuncilar adındaki çarşısı, Karagözbey Camisi, yakınlardaki Blagay’da bulunan Sarı Saltuk Tekkesi ve Velagicevina mahallesi gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Sarı Saltuk Tekkesi

YolveMacera

Bunlara da Göz Atın

Gürleyen Duman: Victoria Şelalesi

Yıl 1853. İskoç misyoner ve kaşif Dr. David Livingston Hint Okyonusu kıyılarından başlayıp, Afrika’nın içlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir