Bedenimizin ve Beynimizin Neden Tatile İhtiyacı Var?

Sayısız bilimsel araştırma tatilde para harcamanın, maddi şeylere harcamaktan daha kalıcı mutluluk getirme eğiliminde olduğunu ve hem beden hem de beynimizin tatile ihtiyaç duyduğunu ortaya kouyor. Peki ama bir tatili özel yapan şey nedir?

beyin tatil
Sayısız bilimsel araştırma, işe seyahat ederek ara vermenin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için harikalar yaratabileceğini göstermiştir. Bu faydalara stres seviyenizi düşürmekten sindiriminize yardımcı olmaya ve sizi daha yaratıcı bir insan yapmaya kadar her şey dahildir.

Günlük hayatımızda vücudumuz ve beynimiz için iyi olmayan çok fazla stres yaşıyoruz. Ayrıca pek çoğumuz giderek daha fazla çalışıyoruz. Çalışma programlarının yoğunluğundan ve çoğu zaman da bir tatil için para ayırmak istemediğinden dolayı pek çok kişi izin giderek daha az zamanı bir tatil yapmaya ayırıyor.

brain on vacation
Bilişsel süreçler üzerine yapılan araştırmalarda çalışmaya ara veren insanların daha yaratıcı olabildikleri, uzun süre masada oturanların ise ileriki yaşlarda düşüncelerinde körelmeler yaşayacaklarını ortaya çıkarıyor.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki ara vermeden çalışmak hem beyniniz hem de sağlığınız açısından size olumsuz geri dönüşlerde bulunacaktır. Size zaman kaybı gibi gelebilen sahil kaçamakları ya da doğa gezintileri aslında tahmin ettiğinizden daha çok olumlu etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha fazla tatil yapan insanlar daha az depresyona giriyorlar. Ayrıca kısa bir ara, motivasyonu, bilişi, yaratıcılığı, iş performansını ve hatta ilişkileri geliştiriyor.

Neden Bir Tatile İhtiyaç Duyuyoruz?

2023 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar tatilin günlük uykuyu ve fiziksel aktiviteyi artırdığını bir kere daha ispatladı. Bu tatil sonrası uyku etkisi 2 hafta sürdü ve daha kısa tatillerde (3 günden az) değişiklikler daha azdı. Ayrıca öğretmenler ile yapılan bir başka araştırma da tatilin işe bağlılığın önemli ölçüde arttığını ve tükenmişliğin azaldığını gösterdi. Ancak bu etkiler yalnızca yaklaşık bir ay sürmüştü.

Bir başka araştırma da bir tatili beklemenin bile kişinin ruh halini iyileştirebildiğini ortaya koydu. Tatil planlamanın insanları yola çıkmadan önce de daha mutlu ettiğini keşfetti.

tatil
Dinlenmek ihtiyaçlar hiyerarşisinde. “Ölesiye çalışmak” (Karoşi hastalığı) stresi, uykusuzluğu ve yorgunluğu beraberinde getirmekle kalmayıp, kişiyi etrafından kopartan, iletişim kopukluğu hatta adı üzerinde ölümlere neden olan bir rahatsızlık.

En fazla faydayı elde edebilmemiz için tatilimizin ne kadar sürmesi gerekiyor? Bu alanda fazla bir anlaşma yok. Bazı araştırmalar üç günlük tatilin bile faydalı olabileceğini öne sürüyor. Bazen 24 saat bile ara vermek çok önemli farklara neden olabiliyor.

Peki, kalıcı faydaları olan harika bir tatili nasıl geçirebiliriz? Literatürün gözden geçirilmesi bize net bir cevap vermez, çünkü çoğunlukla cevaplar oldukça bireyseldir. Cevap, zaman, yer ve yaptığınız veya yapmak istemediğiniz aktivitelerle ilgili bireysel tercihlerinize bağlıdır.

Sonuçta uzun zamandır tatil yapmadıysanız ve bir tatile ihtiyaç duyuyorsanız artık beklemeyin. Yani belki de artık kendinize daha çok boş zaman ayırma ve izinlerinizi bir dengeye oturtmanızın zamanı gelmiştir. Patronunuza, gönül rahatlığıyla, izninizin sağlık nedeniyle olduğunu söyleyebilirsiniz. Yazının devamın da ayrıca göz atmak isterseniz: Bir Hayatta Kalma Becerisi: Rahatsızlık Hissi İle Rahat Olabilmek!


Kaynaklar ve ileri okumalar için:


Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu