KÜLTÜR

Vücudunuz Tatile İhtiyacınız Olduğunu Söylüyor

Refah seviyelerimiz artmasına rağmen pek çoğumuz giderek daha fazla çalışıyoruz. Çalışma programlarının yoğunluğundan dolayı pek çok kişi izin kullanmamakta ya da kullanamamakta. Ve bu giderek önemli bir başka sorun halini almakta.

Bu durum sadece Türkiye’ye has bir özellik değil elbette. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre geçtiğimiz sene Amerikan vatandaşlarının yarısı tatile çıkmamış.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki ara vermeden çalışma temposu, sağlığınız açısından size olumsuz geri dönüşlerde bulunabiliyor. Bu yazı bu gerçekliği ortaya koyuyor.

tatil

Öncelikle tahmin ettiğiniz gibi en büyük sağlık riski kalbinizle ilgili.  2012’de uzun çalışma saatleri ve koroner kalp hastalığı arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmada bulgular günde 8 saatten fazla çalışan insanların, stres, dinlenme eksikliği ve yetersiz uyku nedeniyle, yüzde 40 daha fazla kalp rahatsızlığı riskine sahip olduklarını ortaya çıkardı. Başka bir örnek de 1948 yılından bu yana üç nesil boyunca kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini araştıran The Framingham Heart Study. Çalışmanın bazı sonuçları tatil yapmayı birkaç yıl atlayan kişilerin kalp krizi riskinin %30 arttığını gösterdi.

Hem kalbinizin hem de aklınızın tatile ihtiyacı olduğu oldukça açık.

Aklımızla ne ilgisi var derseniz, bir çoğumuz işe ara bile versek yanımızdan bilgisayarlarımızı ayırmıyoruz. Ancak bilim bunun bizim için zararlı olduğunu söylüyor. Bilişsel süreçler üzerine yapılan araştırmalarda çalışmaya ara veren insanların daha yaratıcı olabildikleri, uzun süre masada oturanların ise ileriki yaşlarda düşüncelerinde körelmeler yaşayacaklarını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, işyerinizden ve işlerinizden biraz uzaklaşmak, geri döndüğünüzde sizi daha üretken kılacaktır.

Size zaman kaybı gibi gelebilen sahil kaçamakları ya da doğa gezintileri aslında tahmin ettiğiniz gibi psikolojiniz üzerinde de olumlu etkilere sahip. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha fazla tatil yapan insanlar daha az depresyona giriyorlar.

Yani belki de artık kendinize daha çok boş zaman ayırma ve izinlerinizi bir dengeye oturtmanızın zamanı gelmiştir. Patronunuza, gönül rahatlığıyla, izninizin sağlık nedeniyle olduğunu söyleyebilirsiniz.

http://www.sciencealert.com/your-body-needs-vacations-and-here-s-why

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu