Vücudunuz Tatile İhtiyacınız Olduğunu Söylüyor

Bir tatil için zaman ve para ayırmak elbette her zaman kolay değildir. Ayrıca refah seviyelerimiz artmasına rağmen pek çoğumuz giderek daha fazla çalışıyoruz. Çalışma programlarının yoğunluğundan dolayı pek çok kişi izin kullanmamakta ya da kullanamamakta. Bunun sonucunda da giderek tatile ihtiyaç duyan kişilerin sayısı artıyor. Ve bu giderek önemli bir başka sorun halini alıyor. Araştırmalar gösteriyor ki ara vermeden çalışma temposu, sağlığınız açısından size olumsuz geri dönüşlerde bulunabiliyor.

Sayısız bilimsel araştırma, işe seyahat ederek ara vermenin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için harikalar yaratabileceğini göstermiştir. Bu faydalara stres seviyenizi düşürmekten sindiriminize yardımcı olmaya ve sizi daha yaratıcı bir insan yapmaya kadar her şey dahildir. Size zaman kaybı gibi gelebilen sahil kaçamakları ya da doğa gezintileri aslında tahmin ettiğiniz gibi psikolojiniz üzerinde de olumlu etkilere sahip. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha fazla tatil yapan insanlar daha az depresyona giriyorlar. Hem kalbinizin hem de aklınızın tatile ihtiyacı olduğu oldukça açık.

Neden Bir Tatile Çıkmalısınız?

tatil
Dinlenmek ihtiyaçlar hiyerarşisinde. “Ölesiye çalışmak” (Karoşi hastalığı) stresi, uykusuzluğu ve yorgunluğu beraberinde getirmekle kalmayıp, kişiyi etrafından kopartan, iletişim kopukluğu hatta adı üzerinde ölümlere neden olan bir rahatsızlık.

Aklımızla ne ilgisi var derseniz, bir çoğumuz işe ara bile versek yanımızdan bilgisayarlarımızı ayırmıyoruz. Ancak bilim bunun bizim için zararlı olduğunu söylüyor. Bilişsel süreçler üzerine yapılan araştırmalarda çalışmaya ara veren insanların daha yaratıcı olabildikleri, uzun süre masada oturanların ise ileriki yaşlarda düşüncelerinde körelmeler yaşayacaklarını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, işyerinizden ve işlerinizden biraz uzaklaşmak, geri döndüğünüzde sizi daha üretken kılacaktır. Ayrıca tüm bunların ötesinde kesin olan bir şey var ki, ara vermek bir kişinin ruh halindeki ve yaşam doyumunda fark yaratacaktır. Bunun sonucunda da depresyona girme riskiniz azalacaktır. Bir tatili beklemek bile ruh halinizi iyileştirebilir. Hollanda’dan 974 kişiyi inceleyen bir araştırma, tatil planlamanın insanları yola çıkmadan önce de daha mutlu ettiğini keşfetti.

Bu arada araştırmalara göre tatilinizin illa çok uzun olması da gerekmiyor. Bazen 24 saat bile ara vermek çok önemli farklara neden olabiliyor. Sonuçta uzun zamandır tatil yapmadıysanız ve bir tatile ihtiyaç duyuyorsanız artık beklemeyin. Yani belki de artık kendinize daha çok boş zaman ayırma ve izinlerinizi bir dengeye oturtmanızın zamanı gelmiştir. Patronunuza, gönül rahatlığıyla, izninizin sağlık nedeniyle olduğunu söyleyebilirsiniz.

Kaynaklar ve ileri okumalar için:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?