Doğa Hata Kabul Etmez! Timothy Treadwell’ın Hikayesi Bunu Tekrar Hatırlatıyor

Timothy Treadwell hayatını boz ayılarla yaşayarak ve onlarla yakın ilişkiler kurarak geçirdi. Bir gün ona sırt çevireceklerini hiç düşünmemişti.

Timothy Treadwell, Amerikalı bir ayı meraklısı, çevreci ve belgesel yapımcısı ve ayı koruma örgütü Grizzly People’ın kurucusuydu. Timothy Treadwell 13 yıl boyunca yazlarını Alaska’da vahşi ayılarla kamp yaparak geçirdi. 2003 yazının sonunda ise, 46 yaşındaki Treadwell ve kız arkadaşı Amie Huguenard, bir ayı tarafından öldürüldü ve neredeyse tamamen yendi.

İkili Alaska’daki Katmai Doğal Parkı’nın 85 yıllık tarihinde ayılara yem olan ilk insanlar olarak kayıtlara geçti. Treadwell’in hayatı, çalışması ve ölümü Werner Herzog’un eleştirmenlerce beğenilen belgesel filmi Grizzly Man’in (2005) konusu oldu.

Timothy Treadwell

Doğa ile bir bütün olarak yaşamayı hepimiz severiz. Ancak dönem dönem akla “nereye kadar?” sorusu gelecektir. Timothy Treadwell ve arkadaşının hikayesi temelinde buna güzel bir örnektir. Öncelikle gelin süreci biraz anlamaya çalışalım:

Timothy Treadwell Kimdir?

Çocukluğundan beri hayvanları seven Timothy Treadwell, aslında teselliyi ve iyileşmeyi doğada aramayı tercih etmiş eski bir bağımlıydı. 30 yaşına dek alkol, uyuşturucu ve silahlarla iç içe dağınık bir hayat sürmüştü. Hayatını değiştirmeye karar verdiği zamanlarda, yakın bir arkadaşı ona ayıları izlemek için Alaska’ya gitmesini önerdi.

Yabani bir ayıyla ilk karşılaşmasından sonra, hayattaki amacını bulduğunu düşündü. Onun kaderi ayılarınkiyle iç içe olacaktı. Nitekim de öyle oldu. Konuştuğu, oynadığı ve hatta dokunduğu boz ayılarla teselli buldu. Her birine bir isim verdi ve onları arkadaşları olarak sınıflandırdı.

Timothy Treadwell
Treadwell, gözlemlediği ayılara aşırı derecede yaklaşmasıyla, hatta bazen onlara dokunmasıyla ve yavru ayılarla oynamasıyla biliniyordu. Oysa ayılar konusunda herhangi bir bilimsel eğitimi yoktu.

Öylesine korkusuz ve meraklıydı ki, kısa sürede televizyonların dikkatini çekti. Bir çok izlenen televizyon programına katıldı, fotoğraflar çekti, Alaska hakkında yazılar yazdı. Ayılar üzerine ‘Among Grizzlies/Ayılar Arasında’ kitabını yayımladı.

Türkiye’de gösterilen ‘Ayı Kardeş’ adlı animasyonun teknik danışmanlığını üstlendi. Bütün bunlar Teadwell’e bütün bir yazı Alaska’da, mütevazı kamp koşullarında geçirmesi için gereken parayı sağlıyordu. En çok sinirlendirdiği insanların başında Katmai Doğal Parkı’nın görevlileri geliyordu. Park müdürü bir keresinde “Senin yüzünden bir gün ayı öldürmek zorunda kalacağım” demişti. Ne yazık ki haklı çıkacaktı.

Amie Huguenard İle Timothy Treadwell Nasıl Tanıştı?

Screenshot 1 1
Amie Lynn Huguenard, Timothy Treadwell’in Alaska’nın Katmai Ulusal Parkı’ndaki boz ayıları ziyaret etmek için yaptığı son üç gezide sürekli yanındaydı.

Amie Lynn Huguenard, aslında bilim ve tıbba ilgi duyan bir kadındı. Colorado’da doktor asistanı olarak çalışırken boş zamanlarının çoğunu yürüyüş ve tırmanış yaparak geçiriyordu. Bu esnada Between Grizzlies adlı bir kitap okudu. Kitabın yazarı ise Timothy Treadwell’di.

Sonucunda da ikili bir biçimde arkadaş olacak ve Amie son üç yolculuğunda ona eşlik edecekti. Ancak ne yazık ki erkek arkadaşının yaptığı hata onun da hayatını kaybetmesine neden oldu. Sonbahar, tüm türlerin yanında olmak için son derece riskli bir zamandır.

Sonucunda kış uykusundan önceki dönemde ayılar gereke yağ rezervlerini oluşturmak zorundadır. Bu nedenle de daha agresif hale gelebilirler. Ancak ne yazık ki ikili bu bilgiyi ya bilmiyor, ya da fazla dikkate almıyordu.

Timothy Treadwell ve Amie Huguenard’a Ne Oldu?

ayi 1
2000’lerin başında, medya sayesinde Timothy Treadwell ülkede tanınan bir adam haline gelmişti. Ayrıca ülke çapındaki çevreciler arasında da da merak konusu idi. Bir çevre aktivisti olarak birçok konferansta konuşmaya davet edildi. Ayrıca çocukları boz ayılar hakkında eğitmek için ülkedeki okullarda seminerler verdi.

Ekim 2003’te Timothy ve kız arkadaşı Amie Alaska’yı 13. kez ziyaret ettiler. Treadwell, kampını sonbaharda yabani ayıların yaygın olarak beslendiği bir somon akıntısının yanına kurdu. Boz ayılar yılın bu zamanında agresif bir şekilde yiyecek arayışında olduklarından, ayılar arasında olmak için tehlikeli bir zamandı.

Treadwell tarafından ölümünden saatler önce çekilen son görüntülerden bazıları, bir parça ölü somon balığı için defalarca nehre dalan bir ayının videosunu içeriyor. Treadwell, görüntülerde söz konusu ayının yanında kendini rahat hissetmediğini belirtmişti. Benzer cümleleri Amie’de günlüğüne yazmıştı.

remains of huguenard treadwell camp
Ayı saldırısının ardından ikiliden geriye fazla da bir şey kalmamıştı.

Timothy Treadwell ve Amie Huguenard’ın kalıntıları, onları almak için kamp alanlarına gelen hava taksisi pilotları tarafından bulundu. İlk başta kamp alanı terk edilmiş gibi görünüyordu. Ardından pilot, avını koruyormuş gibi bölgeyi takip eden ayıyı fark etti.

Park bekçileri, bölgeye geldiklerinde, onlara saldırmaya çalışan ayıyı öldürmek zorunda kaldı. Kurtarma ekibine saldıran başka bir genç ayı da öldürüldü. Daha büyük ayının otopsisi, karnında insan vücudunun parçalarını ortaya çıkardı ve korucunun korkularını doğruladı. Timothy Treadwell ve kız arkadaşı, sevgili ayıları tarafından yenmişti. Parkın 85 yıllık tarihinde bu, ayıların neden olduğu bilinen ilk ölümdü.

İkinci bir ergen ayı da kısa bir süre sonra park bekçilerine saldırdığında öldürüldü. Yapılan otopside ayının midesinden insan kalıntıları çıktı. Olay yerinde yalnızca altı dakikalık ses kaydı yapan ve Timothy’nin ayı tarafından hırpalanırken çığlık attığı duyulabilen bir video kaseti de sonrasında ele geçirildi.

Timothy Treadwell‘in kısa hikayesi bu kadar. Bu hikayenin en tartışmalı alanlarından biri de şu oldu. Timothy gerçekten bir ayı saldırısı sonucumu öldü? Yoksa planlayarak ayının kendilerini öldürmesini mi sağladı? 

Bu sorunun kesin cevabını vermek elbette çok zor, hatta imkansız. Ancak bunun planlı olduğunu iddia edenlerin de, iddialarını destekleyecek pek çok nokta mevcut. Ayrıca göz atmak isterseniz: Can Sıkıntısı Maceraya İlham Verebilir: Felice Benuzzi’nin Hikayesi


Kaynaklar ve İleri Okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu