Timothy Treadwell Nam-ı Diğer Grizzly Man

Timothy Treadwell, Amerikalı bir ayı meraklısı, çevreci ve belgesel yapımcısı ve ayı koruma örgütü Grizzly People’ın kurucusuydu. 13 yaz boyunca Alaska’daki Katmai Ulusal Parkı’nda kıyı boz ayıları arasında yaşadı. 2003 yazının sonunda, 46 yaşındaki Treadwell ve kız arkadaşı Amie Huguenard, 28 yaşındaki bir ayı tarafından öldürüldü ve neredeyse tamamen yendi. İkili Alaska’daki Katmai Doğal Parkı’nın 85 yıllık tarihinde ayılara yem olan ilk insanlar olarak kayıtlara geçti. Treadwell’in hayatı, çalışması ve ölümü Werner Herzog’un eleştirmenlerce beğenilen belgesel filmi Grizzly Man’in (2005) konusu oldu.

Çocukluğundan beri hayvanları seven Timothy Treadwell, 30 yaşına dek alkol, uyuşturucu ve silahlarla iç içe dağınık bir hayat sürmüştü. Hayatını değiştirmeye karar verdiği zamanlarda, yakın bir arkadaşı ona ayıları izlemek için Alaska’ya gitmesini önerdi. Treadwell sonraki 13 yılını, kış ayları hariç, Alaska’da sayıları 30 ile 40 bin arasındaki boz ayıların arasında geçirdi. Yabani bir ayıyla ilk karşılaşmasından sonra, hayattaki amacını bulduğunu düşündü. Onun kaderi ayılarınkiyle iç içe olacaktı. Nitekim de öyle oldu.

Timothy Treadwell, anında kaçak avcıların başbelası haline geldi. Öylesine korkusuz ve meraklıydı ki, kısa sürede televizyonların dikkatini çekti. Jay Leno dahil birçok çok izlenen televizyon programına katıldı, fotoğraflar çekti, Alaska hakkında yazılar yazdı. Ayılar üzerine ‘Among Grizzlies/Ayılar Arasında’ kitabını yayımladı. Bir baş belası olarak Tim Discovery Channel’de gösterilen ‘Wild Things’in (Vahşi Şeyler) bir bölümünü çekti. Türkiye’de gösterilen ‘Ayı Kardeş’ adlı animasyonun teknik danışmanlığını üstlendi. Bütün bunlar Teadwell’e bütün bir yazı Alaska’da, mütevazı kamp koşullarında geçirmesi için gereken bir avuç parayı sağlıyordu.

Treadwell, gözlemlediği ayılara aşırı derecede yaklaşmasıyla, hatta bazen onlara dokunmasıyla ve yavru ayılarla oynamasıyla biliniyordu. Oysa ayılar konusunda herhangi bir bilimsel eğitimi yoktu. En çok sinirlendirdiği insanların başında Katmai Doğal Parkı’nın görevlileri geliyordu. Park müdürü bir keresinde “Senin yüzünden bir gün ayı öldürmek zorunda kalacağım” dedi. Haklı çıktı.

Timothy Treadwell’e Ne Oldu?

2000’lerin başında, medya sayesinde Timothy Treadwell ülkede tanınan bir adam haline gelmişti. Ayrıca ülke çapındaki çevreciler arasında da da merak konusu idi. Bir çevre aktivisti olarak birçok konferansta konuşmaya davet edildi. Ayrıca çocukları boz ayılar hakkında eğitmek için ülkedeki okullarda seminerler verdi.

Ekim 2003’te Timothy ve kız arkadaşı Amie Alaska’yı 13. kez ziyaret ettiler. Treadwell, kampını sonbaharda yabani ayıların yaygın olarak beslendiği bir somon akıntısının yanına kurdu. Boz ayılar yılın bu zamanında agresif bir şekilde yiyecek arayışında olduklarından, ayılar arasında olmak için tehlikeli bir zamandı. Treadwell tarafından ölümünden saatler önce çekilen son görüntülerden bazıları, bir parça ölü somon balığı için defalarca nehre dalan bir ayının videosunu içeriyor. Treadwell, görüntülerde söz konusu ayının yanında kendini rahat hissetmediğini belirtmişti.

5 Ekim 2003 Pazar günü Treadwell telefonda bir arkadaşı ile konuştu. Herhangi bir sorundan bahsetmedi. Ertesi gün, bir hava taksi pilotu onları almak için kamp alanına geldi, ancak onların kalıntılarına erişti. O sırada kamp alanına yakın gözlemlenen büyük bir erkek ayı (Ayı 141 olarak etiketlendi), park korucuları tarafından öldürüldü. İkinci bir ergen ayı da kısa bir süre sonra park bekçilerine saldırdığında öldürüldü. Yapılan otopside ayının midesinden insan kalıntıları çıktı. Bu, Katmai Ulusal Parkı’nın 85 yıllık tarihinde, bir kişinin bir ayı tarafından ilk öldürülmesi idi. Olay yerinde yalnızca altı dakikalık ses kaydı yapan ve Timothy’nin ayı tarafından hırpalanırken çığlık attığı duyulabilen bir video kaseti ele geçirildi.

Timothy Treadwell‘in kısa hikayesi bu kadar. Bu hikayenin en tartışmalı alanlarından biri de şu oldu. Timothy gerçekten bir ayı saldırısı sonucumu öldü? Yoksa planlayarak ayının kendilerini öldürmesini mi sağladı? Bu sorunun kesin cevabını vermek elbette çok zor, hatta imkansız. Ancak bunun planlı olduğunu iddia edenlerin de, iddialarını destekleyecek pek çok nokta mevcut.

Göz atmak isterseniz:

Sibel Çağlar

İleri Okumalar: Timothy Treadwell; https://en.wikipedia.org/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?